תואר שני בקרימינולוגיה במכללה האקדמית אשקלון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בקרימינולוגיה במכללה האקדמית אשקלון

תואר שני .M.A בקרימינולוגיה במכללה האקדמית אשקלון


מבט בוחן על מערכת אכיפת החוק


הקרימינולוגיה חוקרת מצבי פשיעה ואת הגורמים החברתיים והסביבתיים שנלווים לחריגות מהמוסכמות ומהחוקים. תחום זה נוגע בניתוח תופעות התנהגות עבריינית ופלילית ובמחקר של מערכות הענישה והחקיקה במדינה. כמו כן הוא מעמיק בהשפעות החברתיות של הפשיעה ובהבדלים בסוגי הפשיעה בין חברות ותרבויות שונות.


בוגרי לימודי קרימינולוגיה יכולים לבחור להמשיך את לימודיהם לתואר שני בקרימינולוגיה. המסלול לתואר שני בקרימינולוגיה במכללה האקדמית אשקלון מאפשר לסטודנטים להעמיק במודלים ובתיאוריות שנוגעות לפשיעה ולבחון מקרוב את פעילות מערכות אכיפת החוק בישראל. זוהי תוכנית מיוחדת אשר מותאמת לעובדים בענפי אכיפת החוק, שמאפשרת להם להתאים את מערכת הלימודים לתחום העיסוק שלהם ולניסיונם.

 

ייחודה של התכנית הוא בהתמקדותה בתהליך אכיפת החוק בארץ בהשוואה לתהליכים דומים בעולם המערבי. תכנית זו מכוונת את תלמידיה למגמות חדשות שלא נחקרו עד כה והיא מיועדת לאנשי שטח שמגיעים ממערכת התיקון ואכיפת החוק וכן לאזרחים שברצונם להעמיק ולפתח את המחקר האקדמי בתחום.

 

יש לשים לב כי קיים במכללה מסלול נוסף - בקרימינולוגיה קלינית עם תזה, ולו תכנית לימודים ותנאי קבלה אחרים. המסלול עם התזה מזכה בהסמכה קלינית.

 


תכנית הלימודים


הסטודנטים במסלול בוחנים בהרחבה את ההיבטים התפקודיים והארגוניים של מערכת אכיפת החוק בישראל ובעולם ומשווים בין המצב בישראל לעומת מדינות אחרות בעולם המערבי. הם לומדים על מערכות שונות כמו המשטרה, בתי המשפט ומערכת הכליאה, ועל רפורמות במדיניות בהם לאורך השנים. כמו כן, הם בוחנים שלל תיאוריות פסיכולוגיות, חברתיות, תרבותיות וסטטיסטיות שנוגעות לפשיעה ולגורמיה השונים.


מתכונת הלימוד


התואר השני בקרימינולוגיה במכללת אשקלון מתפרש על פני שנתיים ונלמד בשני מסלולים: מסלול בקרימינולוגיה קלינית עם תזה, ומסלול עיוני ללא תזה בו כותבים הסטודנטים עבודת גמר. במסגרת המסלול ללא התזה, הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה עיוניים, בשיעורי בחירה, בסדנאות מעשיות ובסמינריונים. כמו כן, עליהם לערוך מיזם מחקרי בו הם מעמיקים בהיבטים שונים של מנגנוני אכיפת החוק בישראל.

 

המסלול עם התזה בעל תכנית לימודים, מתכונת לימודים ותנאי קבלה נפרדים.

 

 

פרקטיקום - התנסות בעבודת שדה


הסטודנטים נדרשים לקחת חלק בהתנסות מעשית במסגרות שונות, שמתקיימת תוך ליווי והדרכה. התנסות זו מאפשרת להם ליישם את הידע הנרכש במהלך התואר ובמקביל להתנסות בסוגי הטיפול השונים. הפרקטיקום מתבצע לפי בחירת הסטודנטים במוסדות שיקום ובמסגרות טיפול באוכלוסיות בוגרות ועוברות חוק, במוסדות לטיפול בנוער, במסגרות טיפול בגמילה מהתמכרות ובמוסדות אכיפה וענישה, כגון המשטרה ושב"ס.


כינוסים אקדמיים


החוג מארגן כינוסים שתחומי הקרימינולוגיה, בתיקון ואכיפת החוק. בחוג נערכו מספר כינוסים, בתחומים כשחיתות ציבורית, יחסי גומלין בין תקשורת, משפט וסטייה, יחס לאחר בחברה הישראלית, טיפול בעבריינות מין ושיקום תלוי תרבות של אסירים.


מכון שא"מ


החוג מפעיל את המכון לחקר שילוב אסירים משוחררים בקהילה. מכון זה פועל בשיתוף הרשות לשיקום האסיר ומטרתו להקין תשתית מדינית שמבוססת על עובדות לגבי יעילות תכניות השיקום השונות. מכון זה מקיים כינוסים מדעיים, עורך מחקרים עצמאיים ותומך במחקרים של תלמידים התואר השני בתחום שיקום האסירים ובני משפחותיהם. מחקרי המכון משמשים תשתית דיונים בקרב מקבלי ההחלטות ברשות לשיקום האסיר, בוועדות הכנסת ובשב"ס.

נושאי הלימוד

 

 • התנהלות מוסדות תיקון
 • ארגוני טרור בין לאומיים
 • מנגנוני אכיפת חוק בעולם
 • מערכת המשטרה בישראל
 • מערכת הכליאה במדינת ישראל
 • אכיפת החוק בחברה דמוקרטית
 • שיטות מחקר כמותיות מתקדמות
 • הבנייה חברתית של פשיעה וסטייה    
 • שחיתות ציבורית
 • אכיפת חוק ומגדר
 • עבירות צווארון לבן
 • חקיקה ומשפט פלילי
 • פסיכולוגיה חקירתית
 • פסיכיאטריה משפטית
 • תופעות סחר בבני אדם   
 • ועוד


סגל הוראה


ראש המסלול לתואר שני היא חוקרת בעלת תואר פרופסור אשר מתמקדת במאפייני התנהגות פלילית בתוך קהילות סגורות ובתופעות אלימות בתוך המשפחה בין בני זוג. כמו כן, היא משמשת יושבת ראש האגודה הישראלית לקרימינולוגיה ומבקרת של שירות בתי הסוהר בישראל.


בין המרצים בתכנית נמנים: פרופסור שחוקר תהליכי זיכרון אנושי וכן בוחן תהליכי זיהוי פנים ועדויות ראייה; חוקרת בעלת תואר דוקטור שעוסקת בשילוב בקהילה של אסירים משוחררים; פרופסור שמחקריו מתמקדים בתיאוריות אישיות ובסטייה חברתית; פרופסור לאנתרופולוגיה ולסוציולוגיה שדנה שמחקריה בהגירת נשים מקהילות מסורתיות; דוקטור המתמחה בתופעות עבריינות מין ובהיבטים מגדריים של זהות קורבנית; דוקטור לקרימינולוגיה אשר שירת בעברו בתפקידים בכירים במשטרת ישראל; ועוד.


תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודים למסלול ללא תזה, יש להציג תואר ראשון בממוצע 80 ומעלה. הקבלה ללימודי תואר שני בקרימינולוגיה נעשית באמצעות ועדת הקבלה של המכללה האקדמית אשקלון, מומלץ לוודא מול מוסד הלימודים מהם התנאים העדכניים ביותר.

 

כדי להתקבל לתואר שני בקרימינולוגיה קלינית, יש לעמוד בתנאי קבלה אחרים - כולל מכתבי המלצה, מעבר ראיונות, ועוד.

 


תעודה


סטודנטים שמסיימים בהצלחה את לימודיהם במסלול ללא תזה, זכאים לקבל תואר שני MA בקרימינולוגיה, המוענק מטעם המכללה האקדמית אשקלון.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אשקלון
חוות דעת של סטודנטים על מכללת אשקלון - תואר שני בקרימינולוגיה
התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

המכללה האקדמית אשקלון
25/10/2018

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אוהב את המשפחתיות שיש במכללת אשקלון, אוהב את היחס החם שנותנים המרצים במכללה. פחות אוהב את כמות העבוד קרא עוד...

על הקמפוס

הקמפוס חדש יפה ויש בו תנאים טובים מאוד לסטודנטים, בנוסף האגודה דואגת מאוד לסטודנטים ועושים המון הווי קרא עוד...

טיפים

ממליץ להשקיע בלימודים להפיק את המירב מכל קורס כי נותנים שם כלים להמשך. ממליץ ללמוד טוב למבחנים של מו קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp