פסיכולוגיה חינוכית לתואר שני באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
פסיכולוגיה חינוכית לתואר שני באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטת בן-גוריון
 
ימי התום?
 
נהוג לחשוב על הילדות כגן עדן אבוד, אך למעשה, נכון יותר לתחום את גן העדן לחמש השנים הראשונות של החיים. ובעצם, הכל תלוי בנקודת המבט. מה שודאי הוא, שילדים עוברים הרבה מאד, ומתפתחים במהירות גדולה בהרבה ממבוגרים. הם רוכשים לעצמם חברים חדשים לבקרים, נעלבים ונבגדים, אוספים לעצמם נקודות טובות, חוטפים עונשים ונזיפות, מתמודדים עם אנשים ותופעות שנראים להם גדולים בכמה מידות מגופם הקטן, ועל כל זה – עליהם גם לפתח את החשיבה ולהפנים כמויות עצומות של ידע.
 
די בתחום אחד של קושי בהתפתחות האישית ובלמידה כדי לטעת תסכול בלב של ילד, ועל אחת כמה וכמה בסביבת בית הספר, בשעה שילדים נוהגים להשוות עצמם לאחרים ולהתחרות על הישגים. פסיכולוג חינוכי הוא, לכן, דמות נדרשת בבית הספר. לעיתים, תפקידו הוא להפוך את בית הספר כולו לסביבה נעימה ומצמיחה עבור הילדים. פעמים אחרות הוא נמצא שם כדי לאבחן קשיים אצל ילדים מסוימים, למנוע הדרה והידרדרות לשוליים, ולהעניק טיפול וסיוע מתאימים לכל ילד וילדה הזקוקים לכך.
 
באוניברסיטת בן-גוריון בנגב התגייסו בית הספר לחינוך והמחלקה לפסיכולוגיה למשימה כפולה; מצד אחד – הכשרה מעשית לאנשים המעוניינים לעבוד כפסיכולוגים במשרד החינוך, ומצד שני – הכנה למחקר מתקדם בפסיכולוגיה חינוכית, המיועדת לאנשים המעוניינים להמשיך ללימודי דוקטורט. כל זאת במסגרת לימודים לתואר שני בפסיכולוגיה.
 
סגל ההוראה
 
ראש התכנית באוניברסיטת בן-גוריון היא פרופסורית בעלת רקע אקדמי ומקצועי רחב ומעמיק בייעוץ פסיכולוגי למשפחות, ובתפקידי אבחון, ייעוץ והתערבות במסגרות חינוך ורווחה. בין המוסדות בהם פעלה ניתן למנות: פנימייה לילדים ממשפחות הרוסות, מרכז נעמת למניעה וטיפול במקרי אלימות במשפחה, משרד הרווחה בעיריית חיפה, מרפאה לטיפול בילד ובמשפחה ועוד. בנוסף, אישה זו עסקה רבות בנושא של תחושת קוהרנטיות בחיי ילדים ומתבגרים, ופעלה בתחום הייעוץ למהגרים ועולים חדשים, ובמחקר בנושא רווחת ילדים ומשפחות על רקע אירועי הסכסוך הישראלי פלסטיני.
 
תכנית הלימודים בבן-גוריון
 
תכנית הלימודים לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית כוללת עריכת מחקר מונחה וכתיבת עבודת גמר, וכן פרקטיקום מעשי מודרך. משך המסלול הוא שנתיים, כאשר בחירת נושא המחקר, מציאת המנחה האקדמי וניסוח שאלת המחקר מתבצעים במהלך השנה הראשונה ללימודים. הסטודנטים משתתפים בקורסי חובה ובחירה, ובלימודי חטיבה יישומית או מחקרית. בסיום המסלול המעשי יכולים הבוגרים לגשת לשלב ההתמחות בתחום.
 
חטיבות
 
  • החטיבה היישומית – מתאימה לאנשים המעוניינים לעסוק בפועל באבחון ובסיוע לילדים ונוער בסיכון, בקידום ילדים ונוער בבית הספר ובקהילה, בטיפול משפחתי, בשיפור הסביבה הבית ספרית ועוד. חטיבה זו כוללת פרקטיקום הן בשנה א' והן בשנה ב'.

 

  • החטיבה המחקרית – מאפשרת להמשיך לאחר מכן במחקר לתואר שלישי בפסיכולוגיה. תלמידי החטיבה לומדים לערוך מחקר איכותני, ומעמיקים את הידע שלהם בפסיכולוגיה התפתחותית ופסיכופתולוגיה.
 
תנאי קבלה
 
באוניברסיטת בן גוריון מוצבים התנאים הבאים לשם קבלה לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית: תואר ראשון בפסיכולוגיה או במדעי ההתנהגות, ממוצע בחוג לפסיכולוגיה – 85 ומעלה ומעבר מבחן מתא"ם. מועמדים שסיימו תואר ראשון במקצוע שאינו פסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות, צריכים לבצע לימודי השלמה. קבלתם מותנית בציון ממוצע של 85 לפחות בתואר הראשון. בנוסף, על כל המועמדים להשיג שני מכתבי המלצה, אחד מטעם מרצה, והשני מטעם ממונה במקום שבו התנסו בעבודה מעשית. כמו כן, עליהם להגיש קורות חיים והצהרת כוונות קצרה ועניינית, ולעבור ראיון אישי.
 
 
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp