מחשבת ישראל לתואר שני באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת חיפה

אהבת? שתף ב:

תואר שני במחשבת ישראל באוניברסיטת חיפה
 
אמת שקטה
 
צעירים רבים, דתיים וחילוניים, נמשכים בשנים האחרונות אל חקר הפילוסופיה יהודית. ספרות הקבלה, למשל, הפכה לטקסט תרבותי אופנתי בקרב אנשים מפורסמים מכל רחבי העולם, וסחפה אחריה המוני סקרנים. שמות של הוגים יהודיים מודרניים, כמו ישעיהו ליבוביץ, מופיעים גם הם בכותרות העיתונים ובשיח הציבורי חדשות לבקרים.
 
מסלולים ללימודי תואר שני במחשבת ישראל מתאימים לאנשים שאינם מסתפקים בכותרות מפוצצות, ורוצים לדעת מה באמת מסתתר בעומקם של דברים. הלימודים באוניברסיטת חיפה מקנים ידע מעמיק בתרבות ובהתפתחות המחשבה היהודית לאורך תקופות שונות, כעת העתיקה, ימי הביניים והעת המודרנית.
 
הלימודים עוסקים בהתפתחות הרעיונות התיאולוגיים, העיוניים, המשפטיים, הלאומיים והחברתיים של היהדות. הסטודנטים נחשפים לדרכים רבות של מחקר, בכיוונים היסטוריים ופילוסופיים, בתרבות ובמחשבה היהודית, ובזיקתן לפילוסופיה ולתרבות הגלובאלית.
 
תכנית הלימודים
 
הסטודנטים בתכנית לתואר שני במחשבת ישראל נחשפים לסוגיות נבחרות בתולדות העם בימי הבית השני, מעמיקים בלימודי נשים ומגדר בתלמוד ובמקורות מאוחרים יותר, מכירים את הרקע הארכיאולוגי וההיסטורי של ארון הספרים היהודי, משתתפים בסדנאות דידקטיות בנושא תרבות ישראל ובמקורות היהדות, קוראים בתנ"ך לפי פרשנות יהודית, מוסלמית, נוצרית ומדעית. כמו כן, הם מכירים פרשנות של הוגים מודרניים כמו: שפינוזה, מרטין בובר, פרנץ רוזנצוויג ועוד.
 
מבנה הלימודים
 
לימודי המוסמך מתקיימים בשני מסלולים, עם תזה וללא תזה. מסלול התזה אורך כשלוש שנים אקדמיות, והמסלול העיוני אורך כשנתיים אקדמיות. בשני המסלולים נערכים מפגשי הלימוד פעם אחת בשבוע. מלבד החומר התיאורטי והסדנאות המגוונות, יוצאים הסטודנטים לסיורים מודרכים, לצורך הכרת הארץ ולגיבוש חברתי.
 
בנוסף, אוניברסיטת חיפה מציעה מסלול מובנה בנושא תרבות ותולדות היהדות, שבמסגרתו נחשפים הסטודנטים לארון הספרים היהודי, מתעמקים בתקופות היהדות בעת החדשה ובימי הביניים. במסלול זה אין אפשרות לבחירת קורסים ולבניית מערכת באופן עצמאי.
 
נושאי לימוד
 
  • קריאה בכתביו של ר' יהודה הלוי
  • הגניזה הקהירית
  • משחקי לשון של המספר העברי
  • קריאה בספר הזוהר
  • דמותו של משה רבינו בהגות היהודית
  • קנאות דתית בימי הביניים
  • פירוש סודותיו של מורה נבוכים לרמב"ם
  • סוגיות באגדה התלמודית    
  • השלטון העצמי מימי הביניים ועד העת החדשה     
  • ועוד
 
 
סגל המרצים
 
תחומי המחקר של סגל המרצים הם מגוונים, וביניהם נושאים כגון: ההיסטוריה התרבותית של עם ישראל בימי הביניים ובראשית העת החדשה, מאגיה ומדע בחברה היהודית, מיסטיקה יהודית בימי הביניים, היסטוריה אנתרופולוגית, כתביו ומשנתו של הרב קוק, ספרותה של צפת במאה ה – 16, ועוד.
 
קהל היעד
 
התכנית לתואר שני במחשבת ישראל מיועדת לאנשים הרוצים להעמיק את ידיעתם ולחקור את הטקסטים של התרבות והפילוסופיה היהודית. התכנית מתאימה למורים להיסטוריה, לפילוסופיה, לספרות ולתנ"ך, לאנשי אקדמיה, לאנשים העוסקים בהדרכת טיולים בארץ ובהסברה היסטורית של תולדות עם ישראל, ולמעוניינים לעסוק במחקר ההגות היהודית.
 
תנאי קבלה
 
המועמדים נדרשים להיות בעלי תואר ראשון במחשבת ישראל בממוצע הנע בין 76 ל - 80, תלוי במסלול הלימודים הרצוי (ללימודי תזה נדרש ממוצע 80, ולמסלול ללא תזה נדרש ממוצע של 76 ומעלה). מועמדים בעלי תואר ראשון בתחומים אחרים עם ממוצע 76 ומעלה, רשאים להיפגש עם ועדת קבלה לצורך בדיקת התאמה, ויידרשו להשלים ידע רלוונטי במחשבת ישראל.
 
למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה

מתוך פורום אוניברסיטת חיפה

מעוניינת לדעת תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון
יוסגא
1 תגובות
קבלה לסיעוד עם 4 יחידות ריאליות
מיטב
2 תגובות
קורסי השלמה בפסיכולוגיה לתואר שני בתרפיה במוסיקה
מייסון כחיל
1 תגובות
יחידות ריאליות ללימודי סיעוד
לאנא
1 תגובות
תואר שני בשימור להנדסאי
עידו
1 תגובות
קבלה לחוג להפרעות בתקשורת
תום
1 תגובות
תוצאת מבחן הכניסה לתואר שני
הנייה
1 תגובות
שומע חופשי הרצאות קורסים
משה שטיין
1 תגובות
קבלה ללימודי המשך בביבליותרפיה
אוניברסיטת חיפה
ללא תגובה
קבלה לתואר שני בביבליותרפיה
שני לבקוביץ
ללא תגובה
מבחן כניסה לתואר ראשון בתקשורת
רונן
1 תגובות
תואר שלישי במנהל עסקים
ויאם בסול
1 תגובות
שומע חופשי בקורסים לאמנות וארכיאולוגיה
רחל איזנברג
1 תגובות
לימודי סיעוד- קבלה ושכר לימוד
אוניברסיטת חיפה
ללא תגובה
לימודי סיעוד - קבלה ושכר לימוד
קרמאן כפא
ללא תגובה
לכניסה לפורום

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם