לימודי מדעי המדינה לתואר שני באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי המדינה לתואר שני באוניברסיטת חיפה

תואר שני במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה

 

ההתמודדות המורכבת של ממשלות ושל גופים ביורוקרטים למיניהם בסוגיות מאתגרות הולכת וגוברת עם השנים. נוסף על כך, נראה, כי במרכז השיח הציבורי, הארצי והכלל העולמי עומדות שאלות הרות גורל הנוגעות לכולנו וקשורות לפוליטיקה, למנהל ציבורי פנימי תקין, ליחסים אתניים וזהות לאומית, לטרור ואלימות פוליטית, לחברה אזרחית ועוד.

 

החשיבות שברכישת ידע מתאים שייתן פתרונות מעשים לבעיות הממשל, הפוליטיקה הארצית והמנהל ציבורי היא לאין שיעור. יתירה מכך, מעמדה של ישראל בעולם הוא מעמד רגיש הטומן בחובו אתגרים מורכבים עבור בעלי התפקידים השונים בממשל ועבור בעלי המשרות האמונות הן על יחסי החוץ והן על מדיניותנו כלפי שכנינו, כלפי ידידינו וכלפי אויבינו.

 

לימוד מעמיק, נרחב ומתמיד של המציאות המשתנה, כמו גם רכישת השכלה הולמת וכלים מתאימים לקראת התמודדות עם האתגרים שישראל ניצבת בפניהם, הם אבני יסוד משמעותית בבניית החוסן הלאומי שלנו. תחום זה האחרון הוא מושא למחקר אינטנסיבי שתוכנו עולה בקנה אחד עם הוויכוחים הציבוריים הקיימים.

 

לימודי תואר שני במדעי המדינה שבאוניברסיטת חיפה משלבים בין מסורת של מצוינות אקדמית לבין ביסוס הקשר המתמיד עם הפן המעשי של התחום. כאן מצוי המפתח להרחבה של מאגר הידע, להתעמקות בשטחי התמחות נבחרים ולהשפעה על סדר היום של החברה בישראל.

 

שלוש מחלקות, כמה התמחויות ותואר חדש אחד

 

בית הספר למדעי המדינה בנוי משלוש מחלקות. כל מחלקה מציעה תוכנית ללימודי תואר שני מסוג שונה, הסמכה בתחום שנבחר והיכרות עם נושאים מסוימים:

 

  • המחלקה לממשל ורעיון מדיני - תואר M.A - מוסמך במדעי המדינה. בין הנושאים הנלמדים במחלקה: התנהגות פוליטית ודפוסי הצבעה, פסיכולוגיה פוליטית, הפרטה וגלובליזציה, סוגיות נבחרות בפוליטיקה בת זמננו, פדרליזם, שיטות משטר ומוסר ואתיקה בעת קונפליקט.

 

  • המחלקה ליחסים בינלאומיים - תואר שני ביחסים בינלאומיים. זהו תואר חדש וייחודי הנלמד רק בשתי אוניברסיטאות בארץ. אחת מהן היא חיפה. הקורסים נוגעים בנושאים מרתקים וחשובים כמו תיאוריה של יחסים בין-לאומיים, מדיניות חוץ, בטחון לאומי ואסטרטגיה, דיפלומטיה ופתרון קונפליקטים, אתיקה בינלאומית, הפתעה אסטרטגית, אסטרטגיה בעידן המודרני ותורת המשחקים.

 

  • המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית - תואר מסוג M.P.A עם הסמכה במנהל ובמדיניות ציבורית. המחלקה מציעה לתלמידיה את הקורסים הבאים: ביקורת בשלטון המקומי, היבטים ארגוניים במגזר הציבורי, תכנון ותקצוב במנהל הציבורי, קביעת מדיניות ציבורית, יזמות בארגונים ציבוריים ומשפט מנהלי, אקולוגיה ואיכות סביבה ושלטון מקומי.

 

בכל אחת מן המחלקות יוכלו התלמידים לבחור באחד משלושת המסלולים הבאים:

  • מסלול שבסופו תוגש עבודת גמר מחקרית, כלומר, תזה.
  • מסלול שאינו מחקרי אשר בסופו תתקיים בחינה או שיוגש פרויקט גמר.
  • מסלול לא מחקרי הכולל בחירה בתכנית מיוחדת לפי כל מחלקה.

 

תנאי קבלה כלליים לתכניות ה-M.A

 

בית הספר למדעי המדינה פותח את שעריו בפני מועמדים מן המניין בעלי תואר ראשון העומדים בשני התנאים הבאים:

 

  • ציון ממוצע של 80 ומעלה מן התואר הראשון במדעי המדינה. בחוג לימודיהם השני בתואר הראשון, צריכים התלמידים להציג ממוצע ציונים של 76 לפחות.
  • המלצת ועדת הקבלה.

 

תנאי קבלה מסוימים

  • מועמד שסיים לימודי תואר ראשון במוסד להשכלה גבוהה שבו שפת ההוראה אינה עברית ייגש לבחינת ידע בעברית.
  • בוגרי תואר ראשון מחוגים אחרים המבקשים ללמוד את מדעי המדינה יירשמו לקורסי השלמה לפי נוהלי האוניברסיטה. ממוצע הציונים בקורסים אלו יעמוד על 80 לפחות.

 

שכר לימוד ומלגות

 

בשנת תשע"א גובהו של שכר הלימוד האוניברסיטאי לתואר שני הגיע ל- 12,866 ₪ לשנה. מלגות שונות מוצעות לתלמידים מתארים מתקדמים מתוך כוונה לעודד מחקר של תחומים שונים. כמו כן, מוענקות מלגות הצטיינות ומלגות על בסיס מצב סוציו-אקונומי.

 

על שיח ציבורי ואפשרויות תעסוקה.

 

הימצאותם הרבה של ויכוחים אינטלקטואליים ואקטואליים בשיח הציבורי בישראל ובשיח הציבורי הבין- לאומי מעוררת בקרב סטודנטים עניין רב. אפשרויות התעסוקה בתחום זוכות לשיעור גידול אדיר הן בארגונים ממשלתיים ופרטיים בין- לאומיים והן בחברות רב- לאומיות. לימודי תואר שני בבית הספר למדעי המדינה שבאוניברסיטת חיפה הם המקום שבו ידע, השכלה אקדמאית ויישום מתחברים לכדי פוטנציאל השפעתי רב על החברה הישראלית ועל קשריה עם העולם.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
חוות דעת של סטודנטים על תואר שני במדעי המדינה - אוניברסיטת חיפה
התקבלו 8 דירוגיםבציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

אוניברסיטת חיפה
31/10/2017

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

מבחינת מיקום זה פצצה, מבחינת חניות אין בכלל. עליות קשות מאוד, קר מאוד. מלא מסעדות בתוך האוניברסיטה קרא עוד...

על הקמפוס

קמפוס מעניין מאוד, הרבה דברים חדשים. מרצים מדהימים, ראש חוג מחא בחומר ומידע. מזכירת החוג מהממת, חו קרא עוד...

טיפים

המלצה לכולם לא להתחיל ללמוד רק בשביל להגיד שאני לומד. תבחרו נושא ראשון שיש מה לעשות איתו בעתיד, וכמו קרא עוד...

אוניברסיטת חיפה
16/12/2018

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

קר בחורף והמקום ענק אבל נחמד מאוד המון סטודנטים אבל כייף גדול . מרצים סופר נחמדים ברובם

על הקמפוס

קר בחורף והמקום ענק אבל נחמד מאוד המון סטודנטים אבל כייף גדול . מרצים סופר נחמדים ברובם

טיפים

קר בחורף והמקום ענק אבל נחמד מאוד המון סטודנטים אבל כייף גדול . מרצים סופר נחמדים ברובם


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp