בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת חיפה

תואר שני בבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה

 

מה קורה בקרקעית?

 

בית הספר ללימודי מדעי הים באוניברסיטת חיפה ממוקם בראש רכס הכרמל וצופה על חופי הים התיכון. הלימודים מקנים הבנה רב תחומית במערכות הימיות ובסביבתם, ומכשירים את הסטודנטים לעבודת מחקר ולגילויים חדשניים שעשויים לתרום לאיכות החיים, כמו למשל - פיתוח חומרים להתפלת מי ים, מיצוי משאבים להגנה ולבריאות האדם, איתור מקורות אנרגיה ונפט ועוד. בבית הספר פועלים שלושה חוגים מרכזיים: החוג לביולוגיה ימית, החוג למדעים גאו ימיים והחוג לציוויליזציות ימיות. מוצעים בו לימודים לתואר שני ולתואר שלישי.

 

על החוגים

 

החוג לביולוגיה ימית

 

במסגרת החוג, הסטודנטים חוקרים תופעות ותהליכים המתרחשים במעמקי הים, כגון: שוניות האלמוגים באילת והאינטראקציה עם הים הפתוח, מנגנוני הזרקה של מדוזות ואלמוגים, סימביוזה בין אצות לאלמוגים, תהליכי פוטוסינתזה ימית ועוד. קראו עוד על תואר שני בביולוגיה ימית.

 

החוג למדעים גיאו ימיים

 

הנושאים המרכזיים הנלמדים בחוג זה הם גיאולוגיה וגיאופיזיקה של קרקעית הים. הסטודנטים מיישמים שיטות לחישוב ולעיבוד נתונים לצורך הבנת תופעות ותהליכים בסביבה הימית, כמו למשל - יציבות קרקעית הים, שינויים גלובאליים במפלס המים ועוד. באפשרותכם לקרוא על תואר שני בגיאולוגיה.

 

החוג לציוויליזציות ימיות

 

החוג עוסק ביחסי הגומלין בין הים ובין האדם, ומתמקד בתחומי הארכיאולוגיה הימית והחופית, האקולוגיה וההיסטוריה הימית. הסטודנטים מכירים ערי נמל עתיקות וחדשות בארץ ובעולם, נחשפים אל המסחר הימי בתקופות שונות, חוקרים את הזיהום בים ועוד. קראו גם על תואר שני בארכיאולוגיה.

 

החוג לטכנולוגיות ימיות

 

החוג לטכנולוגיות ימיות של אוניברסיטת חיפה מתמקד בפיתוח של תשתיות טכנולוגיות שיכולות לסייע לקדם את המחקר הימי. הסטודנטים לומדים כיצד לפתח פתרונות טכנולוגיים מתקדמים להתמודדות עם אתגרים במחקר הימי של היום.

 

תכניות הלימודים

 

בתכניות לתואר שני בחוגים השונים מתקיימים מסלולי תזה, הנפרשים על פני שנתיים, וכוללים בין שלושה ימי לימוד בשבוע לשבוע לימודים מלא. התכניות כוללות קורסי חובה ובחירה, סמינריונים והפלגה בים. חלק מהקורסים ניתנים בשפה האנגלית.

 

חברי הסגל

 

מרצי המסלולים השונים מתמחים בנושאים רבים ומגוונים. ראש בית הספר כתב ספר העוסק בחקר קרקעית הים, ופרסם מאות מאמרים מחקריים בארץ ובעולם. במסגרת פועלו חקר את קרקעית ים המלח וגילה מתחת למים עדויות לפעילות של שבר יריחו ולאורך המחשוף מצא חיידקים הלופיליים. חברי סגל נוספים גילו מקור הגנה מקרני השמש המצוי בחומר פעיל באצות.

 

חוקרים נוספים בבית הספר עוסקים בתחומים, כגון: חקר מבנה החומרים האטמוספריים ושינויים כימיים במבנה קרום כדור הארץ, סחר ימי, חפירות בתל כברי ותל אכזיב, יחסי הגומלין בין הלבאנט והאזור האגאי בתקופת הברונזה, תרבות חומרים פיניקית וכנענית, התפתחות שולי האוקיינוס השקט, שפיעת החום מקרקעית הכנרת ועוד.

 

המרכז הימי

 

המרכז הימי בקיסריה מרכז את פעילויות הצלילה של המחלקות ללימודי מדעי הים, ופועל בשיתוף עם הרשות הישראלית לעתיקות. המרכז מציע שיעורים בצלילה ספורטיבית וטכנית וכלים חדשניים למחקר תת ימי, כגון: חליפות חצי יבשות, משאבות ומתזים לחפירות, סירה דו מנועית, סקוטר תת ימי ועוד.

 

ציוד ומעבדות

 

בבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה קיים ציוד מתקדם למיפוי ולהדמיה של קרקעית הים ולדיגום עמודות המים. לצורך מחקרים אלה עומדים לרשות הסטודנטים כלי שיט רבים, כלים מתקדמים לביצוע סקרים גיאו פיסיים, מערכות שליחה וקליטה של אותות אקוסטיים ועוד. כמו כן, קיימות מעבדות לניתוח גלעיני קידוחים, ובהן מיקרוסקופים לעבודה פטרוגרפית, מד גודל גרגר המבוסס על קרני לייזר, ציוד לתיארוך רדיומטרי ועוד.

 

המרכז לבקרה ממוחשבת מאפשר צפייה בזמן אמת על ההתרחשויות בקרקעית הים, על גבי מסכים רבים תוך כדי האזנה להדרכות מחקריות. במסגרת הפעילות במרכז מתוכננת עבודה עם רובוטים, באמצעותם יוכלו הסטודנטים לשלוט בקרקעית הים ולערוך ניסויים מדעיים.

 

השתתפות במשלחות ימיות

 

בית הספר משתתף במחקרים בינלאומיים במסגרת משלחות מיוחדות. כך, מדענים מטעמו לקחו חלק במחקר בינלאומי מיוחד על ההיסטוריה הימית ומסתורי הים. המחקר התקיים על ספינה שהפליגה בים האגאי, בים השחור ובים התיכון המזרחי ועסק במיפוי קרקעית הים, חקר אוניות טרופות, הכרת הרי הגעש תת ימיים, ומעקב אחר צורות חיים ייחודיות.

 

תנאי קבלה

 

ללימודי תואר שני במדעי הים יכולים להתקבל מועמדים עם תואר BSc במקצועות: ביולוגיה, מדעי הים או מדעים אחרים רלוונטיים (גיאולוגיה, גיאופיזיקה וכדומה). נדרש ידע קודם בנושאים: פיזיולוגיה, ביולוגיה מולקולרית, ביוכימיה, אקולוגיה, יישומי מחשב ואנגלית אקדמית. בנוסף, נדרש ממוצע ציונים בכל אחד מחוגי התואר הראשון של בין 80 ל – 85 לפחות (תלוי בחוג הנבחר לתואר השני). יש להגיש טופס גיליון ציונים פורמלי, קורות חיים והצהרת כוונות. כמו כן, על המועמדים לעבור ראיון אישי.
 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה

ssssssssss

מתוך פורום אוניברסיטת חיפה

תנאי קבלה של פסיכולוגיה
נועם כיבש
ללא תגובה
תואר שני התפתחות הילד
מירב דהן
1 תגובות
אפשר ללמוד cbt אחרי תואר שני בגרונטולוגיה?
טניה
1 תגובות
מה אפשר לשלב עם תואר במדעי הרפואה?
חיפה
1 תגובות
קורס מנהל תברואה מוסמך
חיים כהן
1 תגובות
מכינה ללימודי תקשורת ומשפטים
אוריה אהרוני
1 תגובות
תהליך הקבלה בועדת חריגים
שיר
1 תגובות
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp