תואר שני בלשון עברית באוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בלשון עברית באוניברסיטת בן גוריון

תואר שני לשון עברית באוניברסיטת בן גוריון

 

המחלקה ללשון עברית באוניברסיטת בן גוריון שואפת להקנות לסטודנטים ידע מעמיק במחקר הלשון העברית בתקופות שונות באמצעות בחינה של ציר הזמן וציר המרחב. במסגרת ההתבוננות המחקרית בציר המרחב הלשון העברית נלמדת בהקשרה השמי כמו גם בהקשרה היהודי, תוך השוואה לשפות שמיות חדשות ועתיקות.

 

 

מרחב נוסף הוא המרחב היהודי, בו מושם דגש על העולם היהודי בפגישתו עם העולם המוסלמי בימי הביניים והשפעתו על השפה היהודית. ציר הזמן מתמקד בחלוקה לתקופות שונות בלשון העברית, החל מהעברית המקראית הקדומה ועד לעברית המחושת והמודרנית.

 

המחלקה מקיימת את לימודיה על קו התפר שבין הבלשנות לתחומים רחבים נוספים ממדעי הרוח והחברה כגון: פסיכולוגיה, ספרות, פילוסופיה, אנתרופולוגיה ועוד. המחלקה ללשון עברית באוניברסיטת בן גוריון ידועה במצויינות ואיכות אקדמית המציעה תוכניות לימודים באווירה צעירה ודינאמית בדגש על פיתוח של מחקר חדשני בתחום הלשון העברית והעריכה הלשונית.

 

תוכנית הלימודים

 

תוכנית הלימודים תואר שני בלשון עברית ועריכה לשונות כוללת שתי מגמות בתחומים הבאים:

 

מגמת לשון עברית


מגמת התמחות זו ניתן ללמוד במסגרת של שני מסלולי לימוד:

 

  • מסלול כללי - מסלול לימודים זה הינו בהיקף של 40 נ"ז. ציון התואר במסלול הכללי מורכב מ – 80% ציונים בקורסים הנלמדים ו – 20% ציון מבחן הגמר.
  • מסלול מחקרי - מסלול לימודים זה הינו בהיקף של 40 נ"ז. ציון התואר במסלול המחקרי מורכב מ – 50% ציונים בקורסים הנלמדים ו – 50% ציון בעבודת הגמר.

 

אפיגרפיה שמית צפון מערבית העברית הנורמטיבית
הלשון העברית בתקופת ההשכלה סדנה ביסודות העריכה
מבוא לחקר השיח לשונות במגע
ועוד...  

 
מגמת עריכה לשונית

 

הלימודים במגמת העריכה הלשונית מכשירים את המשתתפים לעסוק במקצועות עריכה וייעוץ לשוני, בעקבות הביקוש הגובר בשוק לעורכים לשוניים מומסכים ומקצועיים. המגמה מעניקה לסטודנט ידע מקיף, כלים ומיומנויות לעסוק בעריכה אקדמית, עיתונאית וספרותית.

 

מגמת התמחות זו ניתן ללמוד במסגרת של שני מסלולי לימוד:

 

  • מסלול כללי - מסלול לימודים זה הינו בהיקף של 40 נ"ז. ציון התואר במסלול הכללי מורכב מ – 80% ציונים בקורסים הנלמדים ו – 20% ציון מבחן הגמר.

 

  • מסלול מחקרי - מסלול לימודים זה הינו בהיקף של 32 נ"ז וכולל כיתבת עבודת גמר (תזה). ציון התואר במסלול המחקרי מורכב מ – 50% ציונים בקורסים הנלמדים ו – 50% ציון בעבודת הגמר.

 

נושאי הלימוד

 

תוכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של קורסי חובה ובחירה, להלן רשימה של קורסים לדוגמא:

 

לקסיקולוגיה וקסיקוגראפיה חקר השיח של העברית החדשה
עריכת טקסטים בעיתונות עריכת טקסטים ספרותיים
עריכת תרגום עריכת טקסטים מדעיים
ועוד...  

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר שני בעריכה לשונית הינם: בוגרי תואר ראשון בלשון עברית מטעם מוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה בממוצע 80 ומעלה בתואר. מועמדים אשר מעוניינים להתקבל למגמת עריכה לשונית יידרשו בראיון אישי ומבחן הבודק את יכולתיהם.

 

משך הלימודים ותעודות

 

תוכנית הלימודים לתואר שני בלשון עברית אורכת שנתיים אקדמיות. בסופם מוענקת לסטודנט תעודת תואר ראשון M.A בלשון עברית.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי תואר שני יוכלו בסיום לימודי תואר שני לעסוק במגוון תחומים כגון כתיבה ועריכה לאמצעי התקשורת השונים, בהוצאות הספרים השונות, בעריכה באופן עצמאי, בעבודת הקופירייטינג, בהוראת העברית בארץ ובחו"ל בהוראת הלשון בבתי הספר השונים ובעוד מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp