לימודי תרבות לתואר שני באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי תרבות לתואר שני באוניברסיטה הפתוחה

תואר שני בלימודי תרבות באוניברסיטה הפתוחה

 

לצרוך תרבות

 

תרבות היא מילה אמורפית אשר קשה להגדירה במדויק, היא כוללת את כל ההיבטים האינטלקטואליים והרוחניים של חברה או של אדם. תרבות יכולה להכיל אלמנטים שונים, כמו מסורת, אמנות, בישול ומאכלים, והיא באה לידי ביטוי בערוצים שונים ומגוונים, כמו ספרות דת וספרות חול, טלוויזיה, אינטרנט, ריקוד, נגינה או ספורט והיא מוצגת על הבמה או על המרקע.

 

משכך, לימודי תרבות הם אינטר־דיסציפלינאריים והם חולשים על תחומים רבים, כמו ספרות, אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת, היסטוריה, אמנות, מוזיקה, פסיכואנליזה וההיסטוריה של המדעים. תחום הלימודים מקשר בין נקודות מפגש שונות שבני אדם נתקלים בהם במרוצת השנים והדורות, כמו פעילות חברתית, פעילות תרבותית, העולם הגשמי והעולם הרוחני.

 

תכנית לימודים

 

התואר השני בלימודי תרבות באוניברסיטה הפתוחה מקנה לסטודנטים תשתית רחבה לגיבוש תובנות תיאורטיות. הסטודנטים לומדים תיאוריות שונות לחקר התרבות וגישות של המחקר הביקורתי. הסטודנטים לומדים מהם מושגי היסוד של חקר התרבות מיסוד הדיסציפלינה ועד היום, ואת הנדבכים שיש לבדוק בתחום זה.

 

תלמידי התואר השני מקבלים את השיטות ואת הכלים המסייעים להם לגשת לתרבויות השונות ולבחון באופן אובייקטיבי את הרקע שממנו אנשים באים, כמו אמונות שונות, מצב משפחתי, גיל, מעמד חברתי, רקע מסורתי ועוד. כמו כן, הם לומדים כיצד חברות שונות ניגשות לאספקטים שונים של האמנות בתרבות, כמו המגע עם טקסטים, איזה סוג של טקסטים ולמה הם משמשים או אספות קהילתיות ומטרתן שמשתנה בין דור לדור ובין ארץ לארץ. תכנית הלימודים שמה דגש גם על התרבות בישראל על מגזריה השונים.

 

מתכונת הלימוד

 

זמן הלימודים נמשך עד 7 שנים מהסמסטר הראשון. ישנם שני מסלולי לימודים אפשריים – מסלול עם עבודת תזה ומסלול ללא עבודת תזה. שני המסלולים מורכבים מקורסי תשתית, מקורסי ליבה, מקורסי סמינר ומקורסי בחירה מתקדמים.

 

נושאי הלימוד

 

  • חברה, תרבות וייצוג
  • התאוריה של המרחב
  • גישות בחקר התרבות
  • רב־תרבותיות בישראל
  • מגדר בראי זהות ותרבות   
  • מדע ותרבות
  • יהדות בישראל
  • תרבות פופולרית
  • מגעים בין תרבויות    
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

האוניברסיטה הפתוחה היא מוסד לימוד להשכלה גבוהה המציעה מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון ולתואר שני. הלימודים באוניברסיטה מורכבים מהרצאות פרונטאליות, מהדרכות ומלימודים מקוונים, המאפשרים לסטודנטים ללמוד על פי לוח הזמנים שלהם ועל פי צורכם. בין תכניות הלימוד שהאוניברסיטה מציעה אפשר ללמוד תואר שני בפסיכולוגיה חברתית, תואר שני במחשבה ביולוגית, תואר שני בלימודי דמוקרטיה בין־תחומיים ותואר שני במנהל עסקים.

 

תנאי קבלה

 

כחלק מתנאי הקבלה, המועמדים לתואר שני בלימודי תרבות צריכים להיות בעלי תואר ראשון, מכל התחומים, בממוצע ציונים 80 לכל הפחות. מועמדים בעלי תואר ראשון ללא רקע בתחום לומדים לימודי השלמה במהלך התואר.

 

תעודה

 

הסטודנטים שמסיימים את כל המטלות הנדרשות, לרבות הגשת עבודות הסמינר או עבות התזה, מקבלים תואר מוסמך בתרבות מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp