תואר שני בהוראת ערבית במכללה האקדמית אורנים

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי תואר שני בחינוך?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

 

 

הגעת לדף עם מידע על אורנים - תואר שני בהוראת ערבית.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר שני בהוראת ערבית במכללה האקדמית לחינוך אורנים

 

השפה כגשר בין העמים

 

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבות החברתית והאזרחית שגלומה בהוראת השפה הערבית, שהיא אחת השפות הרשמיות בישראל. זוהי שפה שנלמדת הן במוסדות הערביים כשפה ראשית, והן בבתי ספר עבריים, כמקצוע בחירה. בחינוך הערבי, קיים הבדל בין הוראת השפה הכתובה, הערבית הספרותית, לבין לימוד השפה המדוברת, השגורה בחיי היום יום. שני מערכים לשוניים אלו שונים מאוד זה מזה, ומצריכים מיומנויות קוגניטיביות נפרדות מהלומדים הצעירים.

 

התכנית לתואר שני בהוראת ערבית במכללת אורנים נועדה להכשיר אנשי חינוך ללימוד ערבית בבתי הספר היסודיים והתיכוניים בקרב שני העמים. היא מתמקדת לא רק בהקניית מיומנויות לימוד, אלא גם בעידוד מנהיגות לאנשי הוראה שיוכלו ליזום תכניות חינוכיות ולפתח הדרכות מורים בעצמם.

 

תכנית הלימודים

 

בתחילת התכנית לתואר שני בחינוך, סוקרים הסטודנטים את חוקי הדקדוק והתחביר של הערבית הספרותית ונחשפים להיבטים בשפה המדוברת, כמו גם לממדים התרבותיים והחברתיים שנלווים לשפה. בהמשך, הם רוכשים מיומנויות להוראת הערבית בתי ספר ערביים, וכן כשפה שנייה לתלמידים ששפת אמם היא עברית. בנוסף, הם מעמיקים בספרות ובשירה הערבית, ובהתפתחותן לאורך השנים מתקופות קדומות ועד לזרמים עכשוויים. כמו כן, הם מקבלים כלים לפיתוח אישי כאנשי הוראה, שמאפשרים להם לפתח תכניות חינוך למגוון גילאים.

 

מתכונת הלימוד

 

התכנית מתפרשת על פני שנתיים, כאשר הסטודנטים יכולים לבחור בין מסלול עם תזה, לבין מסלול ללא תזה, בו מגישים עבודת גמר יישומית. ניתן לפרוש את הלימודים גם לשלוש שנים, לצורך השלמת עבודות הגמר. השיעורים מרוכזים ביום לימודים אחד בשבוע, משעות הבוקר ועד הערב. במהלך התכנית, לוקחים התלמידים חלק בהרצאות עיוניות, בקורסי בחירה, בסדנאות מעשיות, בתרגילי מחקר ובימי עיון.

 

נושאי הלימוד

 

 • ספרות ערבית קדומה
 • הדקדוק הערבי
 • הוראת שפות לגיל הרך
 • בלשנות פדגוגית
 • התרבות וחברה הערבית
 • גיבוש תכניות לימוד
 • תמורות במזרח התיכון
 • דמות המורה כחוקר
 • ערבית בבית הספר העברי
 • שיטות מחקר חינוכיות
 • מערכת החינוך הישראלית
 • פסיכולוגיה קוגניטיבית    
 • פיתוח הדרכות לצוותי מורים
 • ועוד
 • תהליכי רכישת שפה בקרב ילדים    
 

 

 

סגל הוראה

 

מרכז התכנית הוא בעל תואר דוקטור, שמחקריו עוסקים בספרות ובשירה הערבית העכשווית והעתיקה ובמפגש בין התרבות והאידיאולוגיה הערבית לבין תרבות המערב. כמו כן, הוא משמש עורך לשוני ומתרגם ומנחה סדנאות לכתיבה יצירתית למגוון גילאים.

 

סגל ההוראה כולל, בין היתר: חוקרת המתמחה בהתפתחות רב תרבותית של לשונות, הבוחנת תהליכי רכישת שפה בגנים לילדי עולים; בעל תואר דוקטור לערבית ולתרבות האסלאם, המתמקד בתיאולוגיה ובהיסטוריה של התרבות הערבית בתקופות קדומות; מומחה להיסטוריה של המזרח התיכון, שחוקר יחסים בין המינים בחברה המוסלמית; ועוד.

 

תנאי קבלה

 

לתכנית מתקבלים מועמדים בעלי תואר ראשון (BA או B.Ed.) בשפה וספרות ערבית, שממוצע הציונים שלהם הוא 80 לפחות. יכולים גם להתקבל בעלי תארים במקצועות מדעי הרוח והחברה השונים, אולם בדרך כלל עליהם לקחת חלק בשיעורי השלמה. המועמדים נדרשים גם להיות בעלי תעודת הוראה ולהציג ניסיון מעשי בהוראת ערבית בבתי ספר יסודיים או בחינוך העל - יסודי. מתאימים העומדים בדרישות הסף מוזמנים לריאיון אישי שנערך בפני ועדת קבלה.

 

 

תעודה

 

סטודנטים המסיימים בהצלחה את לימודיהם בתכנית, זכאים לקבל תואר שני M.Ed. בהוראת ערבית, המוענק מטעם המכללה האקדמית לחינוך אורנים.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: מכללת אורנים - המכללה האקדמית לחינוך

עוד מסלולי לימוד - מכללת אורנים

ssssssssss

פורום לימודי חינוך

מה הפרוצדורה בהסבה מגננת למורה
מילה
1 תגובות
לא יודעת לאן להמשיך
שושי
1 תגובות
איזה תפקידים יש בחינוך מיוחד
יהונתן פז
1 תגובות
מה ההבדל בין תעודה של הוראה מתקנת לתעודה של חינוך מיוחד?
אפרת גרינבלט
1 תגובות
מסלול חד שנתי להשלמת תעודת הוראה
שלי
1 תגובות
מה שואלים בראיון קבלה להוראה?
שרון
1 תגובות
מורה ללא תעודת הוראה
בטי
1 תגובות
לכניסה לפורום

מעל 28,834 סטודנטים
המליצו והצביעו על מוסדות לימוד

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

 • 4.0

  אוניברסיטת אריאל1,220 חוות דעת

 • 4.1

  הקריה האקדמית אונו1,047 חוות דעת

 • 4.0

  האוניברסיטה העברית בירושלים932 חוות דעת

טיפים ממומחים בנושא תואר שני בחינוך

מיכל דליות
מיכל דליות, שאותה אתם כנראה מכירים כ"סופר נני", הגיעה לקריירה בהנחיית הורים אחרי עשייה ענפה בהוראה וגם היום רואה את עצמה כאשת חינוך. לדעתה, התשוקה למקצוע היא אחד הדברים שבונים "מורים לחיים":
"למורה יש השפעה אדירה. אני חושבת שמה שהופך מורה למורה בלתי נשכח, הוא העובדה שהוא מעביר את החומר בהתלהבות גם אחרי שנים במקצוע."
ומה התכונות שחשובות לדעתה לכל מורה?
"מורה צריך להיות בעל כריזמה וגם בעל תשוקה גדולה לעשות טוב. הוא גם צריך את הכלים המתאימים כדי לא להתייאש לאורך הדרך. לכן בעיני הצלחה בתחום החינוך מורכבת מרצון להמשיך לעמוד במשימה למרות כל המכשולים בדרך, וגם מהמשך הלימודים והעשרה."
מיכל דליות
אשת חינוך והוראה
Whatsapp Whatsapp