לימודי דיפלומטיה לתואר שני באוניברסיטת תל אביב

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי תואר שני מדעי החברה?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על תואר שני בדיפלומטיה - אוניברסיטת תל אביב.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר שני בלימודי דיפלומטיה של אוניברסיטת תל אביב

 

אם החלום שלכם להתחכך בחוגי הסילון העולמיים לא בא עדיין על סיפוקו, והנאומים הרהוטים של ביבי בסי.אן.אן עושים לכם צמרמורת נעימה בגב, אם יש לכם פוסטרים של אבא אבן תלויים בחדר ואתם זוכרים שגמביה זו מדינה ולא סוג של פלפל, אז יש לנו כתובת בשבילכם, והיא נמצאת בחוג למדעי המדינה באונ’ תל-אביב, במסלול לדיפלומטיה ע"ש אבא אבן, שזו לו שנתו השנייה מאז נפתח. המסלול מיועד לתלמידי תואר שני בלבד.

 

 

"התוכנית גובשה עוד בימי חייו של אבא אבן ז"ל, ובאה לתת מענה לתהליכי הגלובליזציה והשינויים המערכתיים שהיא טומנת בחובה", מסביר ראש התכנית, הפרופ’ אהרון קליימן, את ייחודה. "התוכנית בנוייה בגישה פתוחה ובין תחומית, ועוסקת בהיבטים המשפטיים, הכלכליים וההיסטוריים של הדיפלומטיה. במסגרת התוכנית נעסוק בשאלות של תרבות דיפלומטית, תורת משא ומתן, פתרון קונפליקטים, עיצוב מדיניות, תפקידיה של הדיפלומטיה ושל הדיפלומט המקצועי, ועוד".

 

קראו על: תואר שני במדעי המדינה

 

האמת, שזה נשמע טוב ומעניין מאוד כתחום לימוד, אך האם יכול החוג להפוך את בוגריו לדיפלומטים מן השורה, תהיתי. ’האם יש בזה עבודה אחר-כך?", גלגלתי אליו את השאלה שסבתא שלי שאלה, כששמעה שנכדה לא יהיה עורך דין וגם לא רופא, ונרשם לדיפלומטיה למרות הכל.

 

"אנחנו לא לשכת עבודה", מבהיר פרופ’ קליימן את העניין מייד."התוכנית לא מתיימרת להכשיר את התלמידים לתפקיד הדיפלומט, זה נעשה במסגרת קורס צוערים של משרד החוץ. אך עם זאת", מעודד אותי פרופ’ קליימן, "תלמיד שירכוש לעצמו מוניטין במהלך הלימודים ישפר את סיכוייו להתקבל ולהשתלב במערך הדיפלומטי".

 

כידוע, משרד החוץ לא נמצא כעת בדיוק בתור הזהב שלו. שגרירויות וקונסוליות ישראליות מצמצמות את כוח האדם שלהן, חלקן אף נסגרות. בדיקה מהירה בנציבות שירות המדינה איננה מעודדת, ומאשרת את המגמה. "קורס הצוערים שהיה אמור להפתח בפברואר השנה לא ייפתח עקב בעיות תקציב", אומרים בנציבות. "גם בשנה שעברה לא נפתח קורס, למרות שנעשו כבר מינויים וגובשה רשימה של צוערים". בקיצור, ואם לנסח זאת במלים פשוטות, אין ’רבותא’.

 

"אז מה עושים, ואיך זה הולך להשפיע על התוכנית?", אני שואל את הפרופסור כשארשת מודאגת ופולנית נמתחת על פני. פרופ’ קליימן, למרות הכל, אופטימי בתשובתו: "חרף המוסכמה על כך שהדיפלומטיה, הדיפלומט ומשרדי החוץ נמצאים בשקיעה, יש לנו כל הסיבות להאמין שהם יחזיקו מעמד וימשיכו להתקיים. בהקשר הישראלי, למען תהליך עיצוב מדיניות חוץ וביטחון מאוזנת ומתואמת, יש לערוך הערכה מחדש לגבי חלוקת הסמכויות והתפקידים, ולדאוג שהרגישות הדיפלומטית תמשיך לתפוס את מקומה", הוא מסכם.

 

לטענתו של קליימן, הדברים אמורים בעיקר בעתידו של תהליך השלום. "הדבר תלוי במעמדה של ישראל. עם חידוש והרחבת הקשרים עם מדינות זרות, חברות וארגונים בינ"ל, יגברו הסיכויים של בוגר התוכנית להיקלט בסקטורים השונים", הוא אומר.

גם דר’ ערן לרמן, ממורי התכננית, אינו שופע בטחון ומדבר בזהירות. "צריך לזכור שהתוכנית עדיין בראשית דרכה", הוא אומר, "ועוד מוקדם מדי לדעת מה מידת הצלחתה בשילוב הבוגרים במסגרות השונות." בהקשר זה מספר ד"ר לרמן "כששאלו פעם את מאו איך לדעתו השפיעה המהפכה הצרפתית על היסטוריית העולם, הוא ענה להם: ’חכו, חכו, עוד מוקדם מדי לדעת...’ רוצה לומר: זה ייקח זמן עד שנדע את מידת ההצלחה. אבל עצם הקמת מסלול המתמקד בתחום חשוב כמו דיפלומטיה, היא מבורכת וחשובה מאד".

 

אז מה בכל זאת מושך את האנשים ללמוד תחום, שסיכויי ההשתלבות בו אינם גבוהים, אם נוסיף לסיבות האובייקטיביות שהזכרנו גם את המוסכמה הידועה, לפיה תנאי-הקבלה למשרד החוץ או לארגונים מסחריים או על-ממשלתיים הם קשים ביותר, ו-’ויטמין P’, הכה חשוב במקומותינו, הוא נתון מכריע במיוחד גם כאן.

 

"יש לי רצון לחזק את ההשכלה שלי שהייתה לא פורמלית בתחום הזה", משיב לשאלתי איתי, תלמיד בתכנית, שממש כמו דיפלומט אמיתי, מודד ושוקל את המילים בקפידה לפני שהוא יורה אותן. "זה נוגע לחיי היום יום שלנו, ואני מנצל את הזמינות של אנשי המקצוע בתחום הזה. גם המסגרת גורמת לי להתנתק מהעבודה השוטפת, ומחייבת אותי ללמוד". איתי, מהנדס תעשייה וניהול בהווה, בוגר הטכניון, מודה שאולי מאוחר מדי עבורו לנטוש את המקצוע שלו, ולהפוך לדיפלומט מהשורה. אבל ההתעניינות הטבעית שלו, וגם ניסיונו כ-’מיני דיפלומט’ בסיטואציות שונות, הביאו אותו ללמוד בתוכנית. השאיפה שלו, היא לשלב את מקצועו עם נטיותיו הדיפלומטיות ולפתוח לו אופציות בעתיד.

 

יואל, שהגיע לתוכנית לאחר שסיים תואר ראשון ביחב"ל באוניברסיטה העברית, רואה דווקא בתוכנית את מרכז עיסוקו ומרצו, ומקפצה אפשרית שממנה ניתן לצאת החוצה. "התוכנית עבורי היא המשך טבעי לראיית עולם מעמדה של אדם קוסמופוליטי. מהבחינה הזאת, התוכנית מעודדת את תפישת העולם הרחבה בה אני מאמין, מתוך פרספקטיבה גלובאלית ולא לוקאלית".

אני יושב עם איתי ויואל בחדר הישיבות המהודר שבקומה החמישית בבניין. במרכז החדר שולחן עגול גדול, בו היו ישובים עד לפני מספר דקות מומחים מהמחלקה, כדי לדון על היחסים המיוחדים שבין ישראל לארה"ב. פעם בחודש מתקיים פורום בינלאומי, אליו מוזמנים שגרירים שונים, לשאת דברים ולהשאל על ידי התלמידים בנושאים שונים. שניהם מסכימים, שהתוכנית מצליחה להביא מרצים מעניינים, שנותנים הרבה צבע לחומר התיאורטי הנלמד.

 

את יעל אני פוגש בקפיטריה היקרה (והלא יוקרתית) של החוג. "מהי האסוציאציה שלך לדיפלומטיה?" אני שואל אותה. יעל, תלמידת התוכנית לביטחון בחוג למדעי המדינה, לומדת מספר קורסים הנלמדים גם במסלול הדיפלומטי. "דיפלומטיה זה הסברה, זה פוליטיקה, והרבה מינויים פוליטיים", היא משיבה. "’להיות דיפלומט’, זה בעצם גם קצת מילת-גנאי, המתארת אדם שלא מסוגל להביע עמדה עצמאית, אחד שמתחמק...".

 

ואכן, יש מידה של כפילות מסוימת בתדמיתו של הדיפלומט בעיני הציבור. מצד אחד, זהו שירות שיש בו הילה וזוהר. להיות דיפלומט פירושו גם להשתייך לאליטה בינלאומית בעלת השפעה וכח. מצד שני, קיימות הסטיגמות על אופיו של התפקיד הדיפלומטי. למשל, לשונו החלקלקה והמתפתלת של הדיפלומט והיותו "רק" שופר לקולות ממוניו, או קנאה כללית על החיים הראוותניים שחי הדיפלומט על חשבון משלם המסים. סטאלין, שלא התפרסם בזכות כישוריו הדיפלומטים, אמר כי "לדבר על דיפלומטיה הגונה זה כמו לדבר על מים יבשים".

 

אותם סטריאוטיפים אודות הדיפלומט היו נכונים חלקית אולי במאה ה-19, אלא שהדיפלומטיה עברה תהליך פישוט עמוק, שהפך אותה לפחות מנוכרת והרבה פחות טקסית ממה שהייתה בעבר. בדיפלומטיה החדשה, רמת השקיפות אליה נדרש הדיפלומט עלתה, ורמת החשאיות ירדה בהתאמה.

 

למרות האמביוולנטיות האופפת את התחום, הדיפלומטיה היא אחת מאותם עיסוקים בודדים שהאנושות לא זנחה ולא וויתרה עליהם. השיטה, באמצעותה מבקש ציבור להגיע לידי הסכם עם ציבור זר, עתיקת יומין כתולדות האנושות. גם ההערכה הציבורית בישראל השתנתה. הציבור מבין היום היטב, שהקונפליקט הגדול בו אנו מצויים היום לא ייפתר ככל הנראה באמצעות הרובה והטנק, אלא בעזרתו של העט והנייר. ועידות, פסגות ומשלחות של דיפלומטים הם אמצעים חשובים לא פחות על מנת להשיג תוצאות במישור המדיני. הבנה טובה יותר של העולם בו אנו חיים, והשתתפות פעילה בנעשה בו, רק תשפר את מעמדה המדיני של ישראל ותתרום לרווחתה. מתוך כך, ברור שהפריבילגיות של הדיפלומט הם עצומות. נופלת בחלקו הזכות להכיר את העולם על תרבויותיו, ליצור קשרים חשובים ולהציג את עמדותיה של המדינה בפורומים בעלי השפעה. וכמו שאמר אבא אבן, "תיקון עולם ומניעת מלחמות הם לא מהעיסוקים הבזויים ביותר בסולם המקצועות".

 

ועם זה קשה להתווכח...

 

מסלולי לימוד

 

תוכנית הלימודים לתואר שני בלימודי דיפלומטיה מתקיימת בשני מסלולי הלימוד הבאים:

 

 • מסלול עיוני - תוכנית הלימודים במסלול זה הינה בהיקף של 36 ש"ס.
 • מסלול מחקרי - תוכנית הלימודים במסלול זה הינה בהיקף של 30 ש"ס.

 

נושאי הלימוד

 

תוכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של קורסי חובה ובחירה, להלן רשימה של קורסים לדוגמא:

 

 • עיצוב מדיניות חוץ וקבלת החלטות
 • דת, מלחמה ודיפלומטיה במזרח התיכון
 • משפט בינלאומי ומוסדות בינלאומיים
 • מלחמה ודיפלומטיה במלחמת העולם השנייה
 • מטרומן עד אובמה
 • מרגלים, דיפלומטים ומה שביניהם - מבט קולנועי
 • לאומיות והשפעתה על המערכת הבינלאומית
 • דיפלומטיה של בקרת נשק

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר שני בלימודי דיפלומטיה הינם:

 

 • למסלול המחקרי - בוגרי תואר ראשון בציון ממוצע של 85 ומעלה.
 • למסלול העיוני - בוגרי תואר ראשון בציון ממוצע של 82 ומעלה.

 

* מועמדים אשר אינם בוגרי תואר ראשון בלימודי דיפלומטיה יידרשו לתוכנית לימודי השלמה שתקבע באופן אישי על ידי וועדת ההוראה של החוג על פי הידע האקדמי של המועמד.

 

להלן קורסי חובה מלימודי התואר הראשון הנלמדים בתוכנית לימודי ההשלמה:

 • מדיניות החוץ של ישראל
 • אסטרטגיה בעידן המודרני
 • מבוא ליחסים בינלאומיים ואסטרטגיה
 • פוליטיקה השוואתית

 

אפשרויות תעסוקה

 

עבור בוגרי התואר יפתחו דלתות מרובות של תעסוקה במשרד ראש הממשלה, במשרד החוץ במוסד ובשב"כ ובמכוני מחקר, בנוסף, הבוגרים יכולים להעמיק את המחקר בתחום ולהשתלב בהוראה באקדמיה על ידי המשך הלימודים לקראת תואר דוקטור בדיפלומטיה.

 ** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת תל אביב

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת תל אביב

פורום ייעוץ לימודים

מקצוע יציב שנותן הכנסה טובה
אושר שאוליאן
ללא תגובה
שילוב לימודי הנהלת חשבונות עם לימודי חשבות שכר
עומרי
ללא תגובה
היכן ניתן ללמוד קורס תפירה?
רות רחמים
1 תגובות
ייעוץ לתלמיד שהתחיל ללמוד סיעוד
אנא
1 תגובות
איפה לומדים קורס תכנון תאורה?
רמי טובי
1 תגובות
רמת מדעי הרוח באוניברסיטאות שונות
תמר
1 תגובות
בחירה בין קלינאות תקשורת ללימודי סיעוד
אפרת
1 תגובות
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp