בריאות הציבור לתואר שני באוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר

בריאות הציבור לתואר שני באוניברסיטת בן גוריון

תואר שני בבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון

 

מה בריא?

 

בעבר הורגלנו לחשוב, שילד חייב לשתות לפחות כוס חלב אחת ביום, אחרת יידבק במחלות ולא יגדל כמו שצריך. בכדי לברר אם טענה זו, ועוד טענות רבות, הן נכונות או מוטעות, אנו נעזרים בשירותי בריאות הציבור, הפועלים למען הגברת המודעות לשמירה על אורח חיים בריא ונכון ולשם מניעת מחלות. אוניברסיטת בן גוריון בנגב מציעה תכנית לימודים לתואר שני בבריאות הציבור, המקנה כלים למחקר קהילתי וקליני יישומי, וכוללת התמחות בנושאים מגוונים, לפי בחירת הסטודנטים ועניינם המקצועי.

 

מבנה הלימודים

 

המסלול לתואר השני נמשך שנתיים אקדמיות, והלימודים מתקיימים במהלך יומיים בכל שבוע. יש אפשרות לבחור במסלול של שלוש שנים, שבו לומדים יום אחד בשבוע. באפשרותם של הסטודנטים לכתוב תזה על סמך ביצוע מחקרים בבריאות הציבור ובאפידמיולוגיה. קיים גם מסלול קליני ללא תזה, המיועד לעובדי בריאות הציבור, המעוניינים להעמיק את הידע ולרכוש כלים לשיפור השירות. הלימודים כוללים קורסי חובה, קורסי בחירה ולימודי התמחות.

 

התמחויות

 

בריאות האם והילד

 

במסגרת התמחות זו, הסטודנטים נחשפים אל הקשר שבין תזונה ובין בריאות בנשים הרות ובילדים. הם מכירים את מערכת היחסים שבין גורמי השירות השונים לילדים, דנים בסוגיות מרכזיות בתחום בריאותם של תינוקות, ילדים ובני נוער, ומפתחים ראייה קהילתית במסגרת טיפול פרטני.

 

קידום בריאות ורפואה מונעת

 

ההתמחות בתואר שני בקידום בריאות מיועדת לרופאים, לאחיות ולאנשי המנהל הרפואי בעלי רקע קודם, המעוניינים להעמיק את ההבנה והידע. הסטודנטים מכירים מושגים מרכזיים, כגון: קידום בריאות, רפואה מונעת, חינוך לבריאות, רפואה ציבורית, בריאות האישה ועוד. הם עומדים על ההבדלים ביניהם, על חשיבותם ומקומם בחברה, ונחשפים לגורמי סיכון ולדרכים להשפיע על התנהגות הפרט.

 

מניעה ובקרה של מחלות זיהומיות

 

ההתמחות מיועדת לרופאים, לאחיות ולבוגרי תואר ראשון במדעי הבריאות או במדעי החיים. הסטודנטים מכירים מחלות זיהומיות אנדמיות בישראל, ונחשפים אל מערכות התמיכה והניתור של משרד הבריאות ואל נותני השירות בתחום. הם לומדים לאתר גורמים המגבירים סיכון להתפרצות מחלות זיהומיות, ולומדים על דרכים ושיטות למניעה.

 

בריאות הסביבה

 

הסטודנטים מבינים את המנגנונים הטוקסיקולוגיים, האקלימיים, הפיזיולוגיים והחברתיים, הקשורים בבריאות הסביבה. הם מכירים גישות ושיטות למניעת תחלואה, דנים בשאלות אקטואליות מהשטח ובבעיות המעסיקות בהווה את ישראל, ולומדים לקבל החלטות בתחום השפעת הסביבה על בריאות האוכלוסייה.

 

אפידמיולוגיה תזונתית ומחלות כרוניות

 

ההתמחות מיועדת לסטודנטים עם רקע קודם בתזונה, המעוניינים להתמחות בהיבט המחקרי של מניעת מחלות כרוניות. הסטודנטים מכירים את המאפיינים של מחלות כרוניות ואת הדרכים להתמודדות בקהילה. הם רוכשים כלים לבניית תכניות מניעה ולהתערבות, עומדים על הקשר בין תזונה ובין מחלות, ומעמיקים במושגי התזונה הטיפולית והתזונה המונעת. קראו גם על תואר שני במדעי התזונה.

 

ניהול מערכות בריאות

 

התמחות זו פועלת בשיתוף עם המחלקה לניהול מערכות בריאות לתואר שני. היא מיועדת לסטודנטים לרפואה, שסיימו את הסמסטר הראשון בשנה ד', ומעוניינים להשתלב בתפקידים מנהליים. הסטודנטים רוכשים ידע מתקדם בתיאוריות לאיתור, לאפיון ולהצעת פתרונות לבעיות מגוונות בנושא מדיניות הבריאות. הם לומדים לתכנן ולהקים שירותי בריאות, דנים בצרכים וביעדי בריאות ברמה קהילתית ולאומית, ורוכשים כלים לארגון, לייזום ולניהול מערכות בריאות ברמות שונות.

 

נושאי לימוד

 

הנה כמה מתוך מגוון הנושאים הכלולים בתכנית לתואר שני בבריאות הציבור:

 

 • יוזמות חקיקה בנושאי בריאות
 • תזונת קשישים
 • מחלות כרוניות בעידן המודרני
 • אתיקה רפואית
 • שימוש בתכשירים נגד זיהומים
 • חוק זכויות החולה
 • בריאות פעוטים במסגרות חינוך
 • ניהול רפואי של אסונות
 • שחיקה במקצועות הבריאות
 • אבטחת מזון מפני זיהום
 • אפידמיולוגיה תזונתית של ילדים
 • תברואת המים והשפכים
 • השפעת התקשורת על בריאות הילדים
 • מחלות זיהומיות וחיסונים 
 • חינוך מיני והתנהגות מינית של בני נוער
 • חינוך לבריאות הפה והשיניים     
 • הוגנות ושוויוניות בהקצאת שירותי בריאות      
 • ועוד

 

קהל יעד

 

תכנית הלימודים לתואר שני בבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון מיועדת לעובדים בכירים במקצועות הבריאות הפרא רפואיים ולרופאים, המעוניינים לתרום לקידום הבריאות של האוכלוסייה ולהעלאת רמת השירות המקצועי במרפאות קהילתיות.

 

 

תנאי קבלה

 

המועמדים נדרשים להיות בוגרי תואר ראשון במקצעות: סיעוד, רפואה דחופה, פיזיותרפיה, תזונה, רפואה מעבדתית או מדעי החיים, ובעלי ממוצע ציונים של 80 לפחות. כמו כן, הם נדרשים לעבור בהצלחה ראיון ולעמוד בבחינה בעל פה מול ועדת קבלה. סטודנטים ללא רקע במדעי הבריאות או במדעי החיים, רשאים להתקבל במעמד "שלא מן המניין" ולהשלים בהצלחה את כל תנאי ועדת הקבלה עד לסיום השנה הראשונה ללימודים.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון

חוות דעת של סטודנטים על תואר שני בבריאות הציבור - בן גוריון

התקבלו 2 דירוגיםבציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אוניברסיטת בן-גוריון
19/10/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני חושבת שאגודת הסטודנטים דואגת לסטודנט באופן יוצא מן הכלל. וכן הלימודים במוסד מאורגנים בצורה טוב קרא עוד...

על הקמפוס

אין חניה במקום ונורא קשה למצוא חנייה באזור האוניברסיטה. מעבר לכך המרצים מצויינים

טיפים

לא לוותר לעצמך! תמיד לשאוף גבוה, לנסות להגיע לממוצע גבוה בתואר. זה פותח דלתות בהמשך. (במיוחד בקבלה ל קרא עוד...

אוניברסיטת בן-גוריון
24/07/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהבת את האווירה את היחס ואת הרמה של הלימודים.גם כן המזכירה נורא נחמדה ותמיד עוזרת.תענוג להיות ש קרא עוד...

על הקמפוס

אני אוהבת את האווירה באוניברסיטה.אוהבת את המקום את הקפיטריה את הטיפוח .תמיד יפה ומסודר ............. קרא עוד...

טיפים

אני מאוד ממליצה ללמוד באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.זה מקום עם יחס חם ותומך.עם רמה גבוהה .......... קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp