תואר שני בספרות (עברית ומשווה) באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בספרות (עברית ומשווה) באוניברסיטת חיפה

תואר שני בספרות באוניברסיטת חיפה

 

התכנית ללימודי תואר שני בספרות באוניברסיטת חיפה

 

מאז שהוקמה בשנת 1963 על הר הכרמל, הפכה אוניברסיטת חיפה לאחד המוסדות האקדמיים המובילים בישראל. כיום האוניברסיטה מונה כ-18,000 תלמידים. התלמידים נהנים משפע משאבים העומדים לרשותם, כמו למשל הספרייה האוניברסיטאית הגדולה בישראל.
בין מגוון התכניות ללימודים מתקדמים, מציעה אוניברסיטת חיפה גם לימודי תואר שני בספרות.

 

הקורסים המוצעים על ידי התכנית מועברים על ידי מרצים שהינם חוקרים מובילים בתחומם. מטרת הלימודים הינה להעמיק את ידיעות הסטודנטים בספרות עברית ו/או השוואתית, וכן להקנות להם כלים ומיומנויות למחקר אקדמי, כתיבה יוצרת או תרגום ועריכה (בהתאם למגמת ההתמחות בה בוחר כל סטודנט).

 

על המגמות המוצעות בלימודי התואר השני בספרות

 

בלימודים לקראת תואר שני מוצעות חמש מגמות:

 

 • ספרות עברית והשוואתית: במגמה כללית זו הסטודנטים מקבלים הזדמנות להעמיק את ידיעותיהם הן בספרות עברית מן העת העתיקה ועד ימינו אנו והן בקשרים בין ספרויות העולם השונות. על הסטודנטים לבחור בין התמחות בספרות עברית להתמחות בספרות השוואתית.

 

 • כתיבה יוצרת: תכנית לימודים זו מקנה למעוניינים לעסוק בכתיבה יוצרת את הכלים הנחוצים להם בעבודתם. במהלך הלימודים הסטודנטים נחשפים למסורות וסגנונות כתיבה שונים, רוכשים מיומנויות של קריאה וניתוח ביקורתיים ושל חשיבה יצירתית. מעבר לזה, מפתחים הסטודנטים רגישות כלפי השפה על מנת לרכוש שליטה ב"חומר הגלם" שממנו הם מייצרים את עבודותיהם הספרותיות.

 

 • תרבות ישראל: ספרות מחשבה והיסטוריה: מגמה זו היא פרי שיתוף הפעולה בין החוג לתולדות ישראל והחוג לספרות עברית והשוואתית. המגמה נולדה מתוך הבנה שחקר התרבות היהודית מחייב גישה בין-תחומית. החתירה להכרה עמוקה של תרבות ישראל לדורותיה מקבלת ביטוי במגמה זו על ידי שימת דגש על יחסי הגומלין המצויים בין התרבות, ההיסטוריה והספרות העברית, תוך שימוש במסורות מחשבה תיאורטיות.

 

 • ספרות ופילוסופיה: מדובר בתכנית משותפת למחלקה לספרות עברית והשוואתית ולמחלקה לפילוסופיה. לכן ניתן לקחת קורסים המועברים על ידי מרצים משני החוגים. הדגש במגמה זו הינו על המפגש בין כתיבה ספרותית לבין הגות פילוסופית.

 

 • עריכה ספרותית ותרגום: המגמה משלבת בין קורסים עיוניים לבין סדנאות מעשיות בכתיבה, עריכה ותרגום. הבוחרים במגמה זו יכולים לבחור בהתמחות בעריכה ספרותית או בתרגום ספרותי.

 

בכל אחת מן המגמות ניתן לבחור בין מסלולים מסוימים:

 

 • ספרות עברית והשוואתית:

  - מסלול א' (עם תזה) - שיעורי חובה ובחירה המקיפים יחד 36 שעות שבועיות (28 ש"ש בחוג לספרות עברית והשוואתית ו-8 ש "ש של שיעורי בחירה בחוגים אחרים), 8 שעות שבועיות של שפה זרה. במידת הצורך, יהיה על הסטודנט לעשות גם שיעורי השלמה. לקראת סוף התואר יהיה על הסטודנטים להגיש תזה כתובה - עבודת גמר מחקרית.

  - מסלול ב' (ללא תזה) – שיעורי חובה ובחירה בהיקף של 48 שעות שבועיות (28 ש"ש בחוג לספרות עברית והשוואתית ו-20 ש"ש של שיעורי בחירה בחוגים אחרים). גם במסלול זה החוג עשוי לדרוש מהסטודנט לעשות מספר שיעורי השלמה.

 

 • כתיבה יוצרת:

  הלימודים במגמה זו מוצעים רק במסלול ללא תזה (מסלול ב' - בהיקף של 48 שעות שבועיות). על התלמידים לקחת ארבעה שיעורים עיוניים בחוג ברמת מ.א. ולהגיש עבודה סמינריונית בשניים מהם (סה"כ 16 ש"ש), לקחת ארבעה שיעורי בחירה (16 ש"ש) ולבחור בשלוש סדנאות (ש"ש), כשבאחת מהן יש להגיש עבודת יצירה.

 

 • תרבות ישראל - ספרות, מחשבה והיסטוריה:

  - מסלול א' (עם תזה): שיעורי חובה ובחירה בהיקף של 36 שעות שבועיות, ומעבר לזה לימודי שפה ושיעורי השלמה כנדרש, וכן עבודת גמר מחקרית.

  - מסלול ב': שיעורי חובה ובחירה בהיקף של 44 שעות שבועיות, ומעבר לזה לימודי שפה ושיעורי השלמה כנדרש. בסוף הלימודים על התלמידים לגשת לבחינת גמר.

 

 • ספרות ופילוסופיה:

  - מסלול א' (עם תזה): כפי שמפורט במגמה לתרבות ישראל.
  - מסלול ב' (ללא תזה): כפי שמפורט במגמה לתרבות ישראל.

 

 • עריכה ספרותית ותרגום: גם כאן מוצעים שני מסלולים. על מנת לקבל פרטים על הרכב הלימודים במגמה חדשה זו (המתחילה בשנת הלימודים תשע"ב) יש לפנות למזכירות החוג לספרות עברית והשוואתית.

 

נושאי לימוד

 

להלן רשימה מייצגת של השיעורים המוצעים במהלך התואר השני:*

 

 • הרומן הצרפתי בעידן הפוסטמודרני
 • פולקלור בעולם המודרני
 • התרבות הרוסית בראי הספרות
 • הרומן האוטוביוגרפי – בין בדיון למציאות
 • מיתוס וספרות
 • שירה אישית מול שירה לאומית: כפל פנים ביצירת נתן אלתרמן
 • סוגיות בחקר ספרות ותרבות עממית
 • מגמות בחקר תרבות ישראל
 • מגוון סדנאות במגמת כתיבה יוצרת: סדנת פרוזה למתחילים, סדנת פרוזה למתקדמים, הסיפור הקצר ועוד.

  

*לבירור על הקורסים המוצעים על ידי החוגים המקיימים שיתוף פעולה עם החוג לספרות (החוג לפילוסופיה והחוג לתולדות ישראל) יש לפנות לאתרי החוגים.

 

תנאי קבלה

 

תואר ראשון בספרות (עברית, השוואתית או אחרת)

 • סיום התואר הראשון בממוצע משוקלל 76 לפחות.
 • בעלי תואר ראשון בחוג שאינו אחד מחוגי הספרות יתבקשו לעשות שיעורי השלמה בהיקף של 8 שעות שבועיות.
 • מועמדים למגמת כתיבה יוצרת: מעבר לדרישות המפורטות לעיל, על המועמדים ללימודים במגמה זו להגיש גם כתב-יד באחד מהתחומים שבהם מתקיימות סדנאות היצירה וכן לעבור ראיון קבלה.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בהתאם לתחום ההתמחות יוכלו בעלי תואר מוסמך בספרות מאוניברסיטת חיפה להשתלב במגוון תחומים: המוסמכים יכולים להמשיך לתואר שלישי ולהשתלב במחקר והוראה אקדמית. מעבר לזה, המעוניינים יכולים ללמוד לתעודת הוראה שתאפשר להם להשתלב במערך החינוך בבתי הספר והתיכונים.

 

כמו-כן, קיימות גם אפשרויות תעסוקה בתור מבקרי ספרות בעיתונים וכתבי עת. לבוגרי מגמת עריכה ותרגום יהיו נגישות גם משרות בתחום ההוצאה לאור, וכן בעריכת ותרגום ספרים וטקסטים אחרים. המוסמכים בכתיבה יוצרת יוכלו לכתוב את יצירותיהם ולהגישן בביטחון רב יותר להוצאות לאור, לכתבי עת ולעיתונים.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
חוות דעת של סטודנטים על תואר שני בספרות - אוניברסיטת חיפה
התקבלו 2 דירוגיםבציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אוניברסיטת חיפה
06/08/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהבת את העושר במגמות ומסלולי הלימוד באוניברסיטה. עוד יותר מעריכה את התיאום של כמה מהמסלולים לתנ קרא עוד...

על הקמפוס

הקמפוס שלי הוא מקום נחמד שמאפשר לי לפגוש הרבה אנשים מתרבויות שונות ולהכיר אותם כעמיתים ללמודים. אוהב קרא עוד...

טיפים

להיות רציני, להשקיע וללמוד, ארגון של לוח זמנים, לבוא עם ראש פתוח, להיות סובלני, להשתתף בפעיליות במהל קרא עוד...

אוניברסיטת חיפה
06/08/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהבת את היחס מצוות החוג- במיוחד המזכירות שתמיד פנוי ועוזרת לנו - גם כן ראש החוג - המרצים קשובים קרא עוד...

על הקמפוס

בקמפוס יש כל מיני פעילויות ומסיבות חגגיות כל שבוע בערך - ויש אווירה נוחה ונעימה מאוד

טיפים

חוג הספרות - הוא חוג מאוד מעניין - כל מי שמתכונן לשיעורים ולמבחנים בתורה טובה יכול לעבור - ויכול להצ קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp