תואר שני בבלשנות באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בבלשנות באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בבלשנות - אוניברסיטת בן-גוריון

 

תוכנית הלימודים לקראת תואר שני באוניברסיטת בן-גוריון מעניקה ידע נרחב ביכולות הקוגניטיביות לרכישת שפה, החל ממבנה המשפט, דרך משמעותן של המילים, תהליך רכישת השפה אצל ילדים ועד לתהליכים ניורולוגים ברכישת שפה. כל הקורסים הנלמדים בתוכניות הלימודים במחלקה לספרויות זרות ואנגלית מועברים בשפה האנגלית (ההרצאות השונות, הגשת המטלות, הדיונים בכיתה ועבודות המחקר), דבר שמאפשר לסטודנטים לשפר את האנגלית שלהם ולהעמיק את הידע והשליטה בשפה חיונית זו.

 

תוכנית הלימודים לקראת תואר שני בבלשנות כוללת מגוון רחב של נושאי לימוד כגון: פונולוגיה שמהווה חקר ציללי המילים המרכיבים את השפה, הסמנטיקה החוקרת את המשמעות מאחורי המילים, המורפולוגיה שבוחנת את המבנה הפנימי שמהן מורכבות המילים והתחביר. המחלקה מעודדת סטודנטים להשתלב בעולם המחקר האקדמי בתחום ומציעה מלגות ופרסים לסטודנטים מצטיינים.

 

 

מסלולי לימוד

 

תואר מוסמך בבלשנות ניתן ללמוד במסגרת של שני מסלולי לימוד:

 

  • המסלול המחקרי - הכולל הגשת עבודת מחקר מקיפה (תזה) בסיום הלימודים. כבר בשנה הראשונה ללימודים על הסטודנט לבחור את הנושא שאותו הוא מעוניין לחקור ולאתר מנחה מתוך סגל המחלה שילווה אותו בתהליך המחקרי. המחלקה מעודדת את הסטודנטים המצטיינים בעלי כישורים מתאימים לבחור במסלול לימודים זה, דבר שיאפשר להם להמשיך ללימודי תואר שלישי (תואר דוקטור).

 

  • המסלול הכללי - תוכנית לימודים שמורכבת מסמינרים שונים ואינה מצריכה הגשה של עבודת מחקר עצמאית. בסופם של הלימודים הסטודנט נבחן בבחינת גמר מסכמת שמקיפה את החומר הנלמד במהלך הלימודים לתואר.

 

נושאי הלימוד

 

תוכנית הלימודים לקראת תואר מומסך בבלשנות כוללת מגוון של סמינרים העוסקים בנושאים שונים כגון:

 

  • נוירוקוגניציה של שפה - סמינר המתמקד בהיבטים המוחיים של התחביר, הסמניטיקה, הפונטיקה ועוד.
  • ליקוי שפתי ספציפי דקדוקי - סמינר העוסק באספקטים השונים של התפתחות השפה בדגש על ליקוי שפתי ספציפי דקדוקי.
  • מילות יחס ומה שביניהן - סמינר העוסק בקטגוריות השונות שאליהן משתייכות מילות היחס
  • תוכן, הקשר, ודרגות טענה - הטענה מהווה אבן יסוד בכל שפה ומכילה משמעויות רבות. במהלך הסמינר נלמדים הרבדים השונים של המשמעויות והתיאוריות הבסיסיות של הקשרים ותוכן.
  • סמינר ברכשית שפה שנייה - תהליך רכישת השפה השנייה הינו תהליך מורכב ושונה מתהליך רכישה של שפת אם. במהלך הסמינר יוצגו האספקטים והתיאוריות המרכזיות בתחום.

 

תנאי קבלה

 

ללימודי התואר המוסמך בבלשנות באוניברסיטת בן גוריון יוכלו להתקבל: בוגרי תואר ראשון בעלי מומצע של 80 לפחות, כאשר סטודנטים בעלי ממוצע של 85 ומעלה יתקבלו באופן אוטומטי וסטודנטים בממוצע שבין 80-84 יעברו וועדת קבלה. בוגרי התואר הראשון שאינו בבלשנות או בתחומים משיקים יידרשו בקורסי השלמה על מנת להתקבל.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר יכולים להמשיך ללימודי תואר שלישי (במידה ובחרו במסלול המחקרי) או להשלים לקראת תעודת הוראה ולהשתלב בהוראת הלשון במוסודת החינוך העל יסודיים בארץ. בנוסף, בוגרי התואר יוכלו להשתלב במשרות בכירות בחברות הייטק העוסקות במחקר ופיתוח לשוני ובמקצועות המצריכים יצירתיות וחשיבה אנליטית, במשרות של תרגום עבור הוצאות ספרים או באופן עצמאי, או במשרות המצריכות חיפוש של מידע באינטרנט, לדוגמא מידענות.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp