לימודי תואר שני בחינוך סביבתי בסמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
לימודי תואר שני בחינוך סביבתי בסמינר הקיבוצים

תואר שני בחינוך סביבתי במכללת סמינר הקיבוצים
 
סביבה חינוכית לחינוך סביבתי
 
מחנך טוב הוא זה שנשאר מעודכן באשר לצרכים החינוכיים בחברה ברוח התקופה ולפי צו השעה. בשנים האחרונות עלתה המודעות בכל העולם למפגעים סביבתיים ידי אדם, היוצרים נזקים משמעותיים לכדור הארץ, וכתוצאה מכך- גם לאיכות החיים. בהתאם לתכיפות ולהשפעות הקריטיות של הנושא הסביבתי על חיי כולנו, מתפתחות תוכניות חינוכיות לילדים, לצעירים ולמבוגרים, במטרה לשנות דפוסי התנהגות ומחשבה ביחס לסביבה הטבעית אצל הפרט ובקרב הקהילה. תואר שני בחינוך סביבתי ממלא את הצורך בהכשרת אנשים שיובילו שינוי חיובי משמעותי בסביבה החינוכית בנושא זה.
 
על התכנית בסמינר הקיבוצים
 
התכנית ללימודי M.Ed תואר שני בחינוך סביבתי בסמינר הקיבוצים נולדה מתוך ההכרה בחשיבות העליונה של הנושא האקולוגי כיום ובצורך לפתחו ולהגביר את המודעות אליו. באופן טבעי, אחת הדרכים המשמעותיות ביותר ליצירת מודעות הוא החינוך. כך, תכנית הלימודים נועדה להכשיר מורים ומחנכים למודעות סביבתית אקולוגית, וזאת מתוך הבנת התהליכים, ההשפעות ההדדיות הקיימות בין המערכות האקולוגיות, וכמובן – מתוך מתן כלים חינוכיים ומעשיים ליצירת סביבה הנשענת על קיימות והמבוססת עליה.
 
המסלול כולל תחומי ידע רבים ומגוונים היוצרים תפישה אקולוגית מושלמת, תוך הישענות על פדגוגיה מעודכנת ועל גישה של אזרחות פעילה – כזו השואפת להכשיר בוגרים הפעילים בתחומי הסביבה והחינוך, ומובילים בהם יוזמות ומהלכים חדשים. המרצים במסלול הם מומחים בתחום לימודי איכות הסביבה ובתחום הפעילות החברתית בנושא זה.
 
התכנים הנלמדים במסלול
 
המסלול מקיף תכנים רבים ובעיקרו הוא מורכב מלימודי ליבה, מלימודי מתודולוגיה ומלימודי התמחות לבחירה באחד משני תחומים: התמחות מדע חברה – העוסקת בהיבטים המדעיים והחברתיים בתחום וביחסי הגומלין ביניהם, והתמחות קהילה חברה – העוסקת בהיבטים החברתיים והתרבותיים של הקיימות. מבין הנושאים הנלמדים במסלול:
 
 • בקטריולוגיה סביבתית
 • סביבה וקהילה
 • גישות בחינוך הסביבתי
 • חשיבה אקולוגית
 • מערכות חברתיות אקולוגיות
 • אתיקה סביבתית
 • עקרונות אקולוגיים ויישומם
 • יזמות סביבתית
 • פוליטיקה וסביבה
 • הידרולוגיה ומשאבי מים בישראל
 • פסיכולוגיה סביבתית
 • השפעות סביבתיות על גוף האדם
 • ועוד
 
קהל היעד, תנאי הקבלה ומתכונת לימודים
 
תואר שני בחינוך סביבתי מיועד למי שסיים תואר ראשון בממוצע סופי מינימלי של 80, ובנוסף, הוא בעל תעודת הוראה וניסיון מעשי ומוכח בהוראה, של שלוש שנים לפחות. על כל המועמדים לתכנית לעבור ריאיון קבלה אישי. עם זאת, ייתכן כי מועמדים מסוימים יידרשו לתכנית השלמות אישית, בהתאם לדיסציפלינת התואר הראשון שלהם. ממוצע הציונים בתכנית ההשלמות גם הוא צריך לעמוד על לפחות 80.
 
תכנית זו נלמדת בהיקף של 44 שעות סמסטריאליות לתואר, כאשר 16 ש"ס מתוכן הן שעות בחירה והתמחות. המסלול נפרש על פני שנתיים אקדמיות, והוא נלמד במתכונת של יום אחד בשבוע. סטודנטים מצטיינים,  יכולים להשתתף במסלול מחקרי, במהלכו כותבים עבודת תזה. היקף השעות הסמסטריאליות נמוך יותר במסלול המחקרי, משום כמות העבודה המושקעת בכתיבת התזה. 
 
הקבלה למסלול המחקרי מתאימה לסטודנטים בעלי הישגים גבוהים במיוחד, שמסיימים את שנת הלימודים הראשונה שלהם בממוצע 85 ומעלה, כולל 85 לפחות בכל אחד מהקורסים המחקריים, ומקבלים ציון 90 ומעלה על עבודה סמינריונית. כמו כן, עליהם להראות המלצה ממנחה הסמינריון על כך שהם מתאימים למחקר.
 
פרטים נוספים
 
מורים המשתייכים לתכנית "אופק חדש" ולומדים לתואר שני בסמינר הקיבוצים יוכלו לקבל הכרה בארבע ש"ש מתוך התואר, ותוספת לשכר. שכר הלימוד במסלולי התואר השני במכללה זהים לשכר הלימוד האוניברסיטאי, והוא נקבע על ידי משרד החינוך, בתוספת של דמי רישום חד-פעמיים. לבית הספר ללימודי מוסמך בסמינר הקיבוצים מגוון מלגות, למצטיינים ולאחרים.
 
לסיכום
 
לימודים אלו, בתור לימודי חינוך, נושאים ממד של שליחות. מטרת המסלול היא להכשיר את הדור הבא של אנשי החינוך, כדי שיוכלו להעביר לתלמידיהם את המסר החשוב של חשיבות השמירה וההגנה על הסביבה ואת הדרכים המעשיות ליצור קיימות סביבתית. 
 

 

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
Whatsapp Whatsapp