תואר שני בארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה

תואר שני בארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה

 

החוג לארכיאולוגיה שואף להקנות לתלמידיו ידע נרחב ומקיף בנושאים הנוגעים לארכיאולוגיה להכרת הארץ, לתרבויות החומר, להיסטוריה של ארץ ישראל ושל המדינות השכנות מהעידן הפרהיסטורי ועד ימי הביניים. תחומי הלימוד בחוג לארכיאולוגיה הם מגוונים, הן מבחינת התקופות והן מבחינת הנושאים והם סוקרים את הארכיאולוגיה של כל התקופות - התקופה ההלניסטית, הרומית, הביזאנטית, התקופה המוסלמית ועוד.

 

בוגרי החוג יוכלו לקבל הכשרה מקיפה בתחום הארכיאולוגיה בחפירות ובסקרים ולהשתלב בתעסוקה במקומות שונים כגון רשות העתיקות, מוזיאונים, בתי ספר ועוד. במהלך לימודי התואר שני בארכיאולוגיה מושם דגש מיוחד לשיטות המחקר החדשניות ביותר ובהתאם לכך המישור השני מקנה לתלמידים ידע בתחומים ובמדעים המשולבים במחקר הארכיאולוגי המודרני.

 

בנוסף לחפירות המתקיימות במסלול מדי שנה, החוג מקיים גם סיורים להיכרות הארץ, נופיה ואתריה. החוג מפעיל תכנית ייחודית בתחום שימור האתרים הארכיאולוגיים ומורשתם והלימודים בחוג הם לקראת תואר ראשון, שני ושלישי.

 

מסלולי לימוד

 

החוג לארכיאולוגיה מציע שלושה מסלולים ייחודיים ללימודי תואר שני בתחום:

 

מסלול לימודי לתואר שני הכולל כתיבת עבודת גמר מחקרית עם תזה.

 

ללימודי תואר שני במסלול יתקבלו בעלי תואר ראשון ממוסד מוכר להשכלה גבוהה שציונם המשוקלל הוא 80 לפחות בכל אחד מחוגי הלימוד. בשל אופיו הבינתחומי של החוג, יוכלו להתקבל ללימודים גם תלמידים בעלי תואר ראשון או תואר שני בתחומים אחרים. תלמידים אלה יידרשו להשתתף בשיעורי השלמה בארכיאולוגיה.

 

* משך הלימודים הוא שלוש שנים.

 

תוכנית הלימודים במסלול:

 

התלמידים נדרשים להשלים שיעורי חובה בתחום התפתחות המחשבה הארכיאולוגית המודרנית ושיטות לניתוח כמותי בארכיאולוגיה, ב- 2 סמינריונים', בשיעורים וסדנאות בתחום ההתמחות, בשיעורי בחירה בחוגים אחרים ובסמינר מחלקתי.

 

עבודת הגמר המחקרית

 

מתום השנה הראשונה ללימודים, התלמידים נדרשים לבחור את נושא עבודת הגמר המחקרית. התלמידים יוכלו לבחור, בהתייעצות עם המדריך להשתתף בשיעורי בחירה בכל חוג אחר כגון: מקרא, פסיכולוגיה, היסטוריה כללית, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ביולוגיה, היסטוריה של עם ישראל, גיאוגרפיה, תולדות האמנות, ציוויליזציות ימיות, מדעי המחשב.

 

מסלול לימודים לתואר שני הכולל בחינת גמר - בכתב ובע"פ

 

ללימודי תואר שני במסלול זה יתקבלו מועמדים בעלי תואר ראשון לארכיאולוגיה עם ציון משוקלל של 76 לפחות בכל אחד מחוגי הלימוד.

 

* משך הלימודים, כולל בחינת גמר, מתפרס על פני שנתיים.

 

תכנית הלימודים:

 

התלמידים במסלול נדרשים להגיש 2 סמינריונים ולהשתתף בשיעורים וסדנאות בתחום ההתמחות ובשיעורי בחירה בחוגים אחרים. עוד הם נדרשים להגיש סמינר מחלקתי ולעבור את בחינת הגמר בכתב.

 

בסוף הלימודים התלמידים במסלול חייבים לגשת לבחינת גמר (במקום כתיבת עבודת גמר מחקרית).

 

מסלול מואץ לתואר שני בחוג לארכיאולוגיה

 

מסלול מואץ לתואר שני בארכיאולוגיה מיועד לתלמידים מצטיינים שמעוניינים לסיים בתוך 4 שנים את לימודי התואר הראשון והשני גם יחד. המסלול מאפשר לבוגרים לקבל תואר בוגר עם השלמת מכסת לימודי הב"א ותואר מוסמך בתום השנה הרביעית ללימודים. המסלול פתוח גם פני מועמדים המעוניינים בכתיבת תזה מחקרית (מסלול א') וגם למועמדים המעוניינים במסלול ללא תזה.

 

תואר שני בארכיאולוגיה של המזרח הקדום -

 

התכנית מאפשרת לסטודנטים להעמיק את הבנתם בשלל היבטים ארכיאולוגיים בארץ ישראל ובמזרח הקדום בתקופת המקרא.


תואר שני בשימור מורשת התרבות החומרית -

 

מסלול זה מכשיר את הסטודנטים להתמודדות עם שלל נושאים בתחום השימור. היום ישנו ביקוש רב לאנשי מקצוע בתחום זה והוא משמש חלק מהותי בשיח האקדמי ובדיון הציבורי.


התוכנית הבין לאומית לפרה היסטוריה של הכרמל -

 

תכנית לתואר שני בשפה האנגלית שבה ניתן לרכז את הקורסים בשנה קלנדרית אחת, במסגרת שלושה סמסטרים רצופים. בתכנית זו לומדים על הפרה היסטוריה והאקולוגיה של אזורים שונים ובפרט אזור הכרמל.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
Whatsapp Whatsapp