לימודי ארץ ישראל לתואר שני באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי ארץ ישראל לתואר שני באוניברסיטת חיפה

תואר שני בלימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה
 
לכל מקום שאני הולך
 
בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה עוסקים באירועים רחוקים וקרובים, שהתרחשו במרחב שבו אנו חיים. החוג מאפשר לתלמידיו להבין את הארץ באמצעות כמה נקודות מבט ופריזמות, הכוללות: מבט היסטורי קצר וארוך טווח, מבט גיאוגרפי מרחבי, ראייה בעומק השכבות הארכיאולוגיות, הסתכלות חברתית הכוללת פונקציות תרבותיות וכלכליות, ועוד.
 
תכנית הלימודים
 
התכנית לתואר שני בלימודי ארץ ישראל מאפשרת לסטודנטים להשתתף במסלול מחקרי הכולל כתיבת תזה או במסלול עיוני הכולל בחינת גמר. הלימודים הרגילים בחוג מתמקדים בעת העתיקה ובעת החדשה, וכוללים נושאים בהיסטוריה של הארץ, בגיאוגרפיה, בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של יושבי הארץ, בתולדות המדינה והציונות ועוד. במסלול המחקרי לומדים גם לשכלל את שיטות המחקר העוסק בארץ ובמדינה.
 
מתכונת הלימוד
 
במסלול המחקרי הלימודים יכולים להימשך עד שלוש שנים, ובמסלול העיוני – עד שנתיים. התואר השני כולל השתתפות בקורסים ובסמינרים ועבודה עצמאית.
 
לימודים בעת החדשה כוללים שני מסלולים - מסלול א' כולל כתיבת עבודת גמר ומסלול ב' הוא ללא כתיבת עבודת גמר.
 
נוסף על כך, האוניברסיטה מציעה תכניות מיוחדות נוספות -
 
 • התמחות בתיירות ישראל למורי דרך - בשיתוף עם משרד התיירות - זהו מסלול ייעודי למורי דרך שבו נלמדת גם שפה זרה. מטרתו של המסלול היא להעמיק את הכשרתם של מורי דרך בתהליכים היסטוריים, גיאוגרפיים, גיאולוגיים וחברתיים של ארץ ישראל.

 

 • התמחות במדעי הדתות - מקנה לתלמידים כלים למחקר השוואתי ושיטתי של רעיונות ומנהגים דתיים ומערכות דת, הן לשם הבנה כללית של התופעה הדתית, והן לצורך העמקה בנושא מסוים. נסקרים היבטים פולחניים, רוחניים, חברתיים, היסטוריים, נפשיים – רגשיים ועוד

 

 • תכנית בין לאומית בארץ ישראלהתכנית הבינלאומית, מטרתה להקנות לסטודנטים מרקעים אתניים ותרבותיים מגוונים חוויה ממשית של רב תרבותיות. התכנית מהווה כר ליצירת מפגשים בין דעות, רעיונות ומנהגים שונים ומגוונים. היא אינה נעדרת חילוקי וחילופי דעות בין המשתתפים, אלא מאפשרת יצירת רב שיח מכבד, גם אם מעמת. במסלול לומדים יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים, בדואים ובהאים, ואלה ביחד עוסקים בתולדות מדינת ישראל, החברה הישראלית והפזורה היהודית.
 
מסלול מיוחד למורי דרך
 
המסלול המיוחד למורי דרך מהווה בעצמו התמחות בחוג לתואר שני בלימודי ארץ ישראל. ההתמחות היא בתיירות בישראל, ומיועדת לבעלי תעודת מורה דרך מקצועית מטעם משרד התיירות. במסגרת התמחות זו, נדרשים המשתתפים לקחת ארבעה קורסי חובה, לבד מקורסי בחירה נוספים. ארבעת הקורסים המחייבים הם: שימור אתרים, מדע הדתות, תיירות במאה ה – 21, וקורס מרוכז של שלושה ימים המתקיים בשטח, באזור מסוים בארץ.
 
ניתן לבחור לכתוב תזה במסלול המיוחד למורי דרך. במסלול תזה תכנית הלימודים כוללת גם קורס מתודולוגי וקורס של שפה זרה שנייה. באופן כללי, הלימודים נמשכים שנתיים אקדמיות, ומתקיימים פעם אחת בשבוע, ביום מרוכז. עם השלמת חובות הלימודים, מלבד התואר השני יקבלו הבוגרים ספח "מורה דרך בכיר" מטעם משרד התיירות הממשלתי.
 
 
 
תנאי קבלה
 
להתמחות במדעי הדתות ניתן להתקבל על סמך ממוצע של 76 לפחות בתואר ראשון. למסלול המיוחד למורי דרך מתקבלים בעלי תואר ראשון עם ממוצע של 76 ומעלה, המחזיקים גם בתעודת משרד התיירות למורי דרך מוסמכים.
 
 
נושאי לימוד אופייניים
 
 • תרבות ישראלית של צעירים
 • ממשלת בגין
 • ההגירה היהודית ממזרח אירופה
 • תולדות הציונות
 • יחסי החוץ של הממלכה הממלוכית
 • ממלכת הורדוס
 • מדיניות השימור והתיעוד של אתרים היסטוריים בישראל
 • כרטוגרפיה של ארץ ישראל     
 • מסמכי הגניזה הקהירית כתעודות היסטוריות לתקופת ימי הביניים     
 • ועוד
 
למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
חוות דעת של סטודנטים על תואר שני בלימודי ארץ ישראל - אוניברסיטת חיפה
התקבלו 2 דירוגיםבציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אוניברסיטת חיפה
06/10/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

הקמפוס מקסים וחדש. הספרים מעולה, הצוות מאוד עוזר בבעיות, הלימודים מסודרים.

על הקמפוס

יש נוף מקסים. קצת בעיה למצוא מקומות בקמפוס. חסר שלטים.

אוניברסיטת חיפה
25/08/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

מקום לימודים מצוין! ממליצה בחום, זו האוניברסיטה הכי קרובה למקום מגורי, מרצים נעימים והקשר מאוד נוח.  קרא עוד...

טיפים

ממליצה מאוד על לימודים בחיפה. צוות החוג ללימודי ארץ ישראל - תואר שני ממש נחמד, מרצים ומזכירות


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp