תואר שלישי בתקשורת באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בתקשורת באוניברסיטת חיפה

תואר שלישי בתקשורת באוניברסיטת חיפה - דוקטורט בתקשורת


מהעיתון ועד הסטורי


תמורות רבות עברו על תעשיית התקשורת לאורך השנים, עיתונות מודפסת פינתה את מקומה לאפליקציות וחדשות אונליין, וגם אופיים של צרכני המדיה וצורכיהם השתנו ללא היכר. חוקרים שבאים לסקור את השינויים בעולם המדיה צריכים להביא בחשבון מגוון של היבטים חברתיים, תרבותיים, כלכליים, משפטיים ומגדריים שמשפיעים על האופן בו אנו צורכים - וגם יוצרים - את החדשות והבידור של היום.


באוניברסיטת חיפה אפשר ללמוד לתואר שלישי בתקשורת, מסלול זה בא להכשיר חוקרים לפיתוח תחום המדיה מבחינה אקדמית. תלמידי המחקר בחוג לתקשורת עוסקים במבחר סוגיות אקטואליות בעולם המדיה וכך רוכשים כלים שיכולים לסייע להם להשתלב בתפקידי מחקר בארגונים ציבוריים ופרטיים בתעשיית התקשורת.


תכנית הלימודים


זוהי תכניות עיונית באופייה לתואר שלישי, תלמידי המחקר נעזרים במגוון של דיסציפלינות ותיאוריות במטרה לפתח נקודת מבט רב תחומית על עולם המדיה ועל תופעות שנכללות בו. דרך מחקר מעמיק של תהליכים ותפישות בתקשורת, הם מפתחים את המיומנויות המחקריות שלהם ומגיעים למסקנות ולגילויים שיכולים לסייע לקדם את השיח התקשורתי בישראל ובעולם.


תלמידי המחקר יכולים להתמקד בשלל היבטים של המדיה במסגרת עבודת המחקר. בין היתר, הם יכולים לבחון תהליכים חברתיים שמשתקפים בכלי התקשורת, שכלולים והתפתחויות טכנולוגיות שעוברות על המדיה, תופעות של שימוש בכלי התקשורת בקרב קהלים שונים ועוד מגוון של סוגיות שנוגעות לשימוש שלנו היום באמצעי תקשורת שונים, מן העיתונות המודפסת ועד המדיה החדשה.


מתכונת הלימוד


התואר השלישי בחוג לתקשורת נפרש על פני ארבע שנים. תחילת התכנית, שקרויה שלב א' למחקר, נמשכת כשנה והיא כוללת כתיבה של הצעת מחקר והגשתה לוועדה לצורך שיפוט. לאחר מכן, ממשיכים לשלב השני שאורכו כשלוש שנים ובו מתמקדים בביצוע המחקר ובכתיבה על עבודת הדוקטורט. תלמידי המחקר משתתפים גם בקורסים עיוניים בתחום המחקר שלהם, בסדנאות לכתיבה מדעית וכן הם לוקחים חלק בסמינר מחלקתי.


במסגרת שאיפתה לקידום הלימודים המתקדמים, אוניברסיטת חיפה מציעה מערך מלגות שמתאימות לתלמידי מחקר. המלגות לתואר שלישי מיועדות לדוקטורנטים מצטיינים שמחויבים למחקר ומשקיעים את מלוא הזמן שלהם ללימודיהם. בין הקריטריונים לקבלת המלגות הללו נמנים תקינות אקדמית, קצב לימודים והישגים גבוהים.


נושאי מחקר


בחוג לתקשורת נחקרים מגוון של נושאים בעולם המדיה, הנה כמה מן הנושאים שבהם מתמקדים תלמידי המחקר בשנים האחרונות:

 

  • מימון המונים וחסמים בפני יוצרים
  • שימוש ביחסי הציבור בתקופות משבר
  • חוויה אינטראקטיבית במשחקי מחשב
  • אסטרטגיות לתיקון תדמית מדינות בסכסוך
  • הבניה חברתית של מהגרים מאתיופיה בעיתונות   
  • זיכרון השואה במדיה
  • זהות לאומית במדורי ספורט
  • אפקט מיתון עמדות היסחפות
  • הנצחה וזיכרון בהומור הישראלי   
  • ועוד


סגל חוקרים


הסגל האקדמי של החוג לתקשורת כולל חוקרים רבים בענפי המדיה השונים, ביניהם אפשר למצוא: פרופסור אשר חוקר את תחומי התקשורת הפוליטית והאמון במדיה; חוקר שבוחן היבטים בעיתונאות, ביחסי ציבור ובאסטרטגיות בשיווק; חוקר בעל תואר דוקטור אשר בוחן את התפתחות כלי התקשורת במדינות שונות לאורך ההיסטוריה; חוקר שעוסק בין היתר בקשרים שבין דעת קהל, טרור ותקשורת המונים; חוקרת שמתמקדת במחקריה בתקשורת בין אישית ובפסיכולוגיה של המדיה; ועוד שלל חוקרים.


על מוסד הלימוד


באוניברסיטת חיפה פועלת הרשות ללימודים מתקדמים, אשר מפעילה את מערך הלימודים לתואר שני ולתואר שלישי במקצועות השונים ומעודדת סטודנטים מצטיינים לבחור במחקר. האוניברסיטה מאפשרת לתלמידי מחקר לבחון לעומק שלל סוגיות בענפים רבים, ומציעה להם הזדמנויות להכיר תיאוריות וחוקרים מובילים מן הארץ והעולם. בין המסלולים לתואר שלישי שאפשר למצוא באוניברסיטה ניתן למנות תואר שלישי במדעי המדינה, תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי במנהל עסקים, תואר שלישי בחינוך, תואר שלישי בעבודה סוציאלית, תואר שלישי בכלכלה ועוד מבחר של מסלולים מחקריים.


תנאי קבלה


כדי להתקבל לתכנית לתואר שלישי, על המועמדים להיות בעלי תואר שני בתקשורת, במסלול מחקרי, כאשר ממוצע הציונים בו לפחות 85 והציון בעבודת התזה הוא 86 ומעלה. כמו כן, עליהם להגיש קורות חיים, דוגמאות לכתיבה אקדמית והמלצות מגורמים אקדמיים, בהם ממנחה התזה. כמו כן, יש לעבור מבחן חוגי באנגלית.


עבור מועמדים בעלי תואר שני מחקרי שאיננו בתחום התקשורת, שברשותם תואר ראשון בתקשורת, ניתן להתקבל על סמך ממוצע 85 בתואר השני, ציון של 86 ומעלה בתזה והמלצות מתאימות. מועמדים אלה צריכים ללמוד בקורסי השלמה בתחום התקשורת לפי החלטת וועדה של החוג.


תעודה


תואר שלישי PhD מוענק על ידי אוניברסיטת חיפה לתלמידי מחקר אשר עומדים בהצלחה בכל חובותיהם בתכנית.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
חוות דעת של סטודנטים על חיפה - דוקטורט בתקשורת
התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אוניברסיטת חיפה
01/11/2018

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהבת את אגודת הסטודנטים ואת פועלה. מרוצה גם מניקיון האוניברסיטה אני פחות אוהבת את זה שאין י קרא עוד...

על הקמפוס

הקמפוס יפה גדול ונקי. דואגים מאוד לרווחת התלמידים. מקפידים על מילוי מכונות האוכל ומקפידים על תקינות  קרא עוד...

טיפים

להשיג תו חנייה בכל מחיר ופטור מאנגלית, הקורסים באנגלית ממש גוזלים הרבה זמן וכסף ובעיני אין בהם צורך  קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp