תואר ראשון במדעי החיים במכללת רמת גן

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון במדעי החיים במכללת רמת גן

לימודי מדעי החיים לתואר ראשון - מכללת רמת גן

התא הלימודי שלך

מערכות רבות ומגוונות של יצורים חיים מרכיבות את עולמנו, מבעלי חיים, דרך צמחים ואורגניזמים זעירים ועד לבני האדם. תחום מ דעי החיים שואף לחקור את מכלול המערכות שיחד בונות את העולם שסביבנו, את מערכות יחסי הגומלין ביניהן ואת האופן בו הן מתפתחות, משתנות ומסתגלות לסביבה. זהו תחום שמתפתח בקצב מהיר ביותר עקב תגליות טכנולוגיות חדשות וגילויים מרעישים של חוקרים ומדענים, ששואפים להבין טוב יותר את עולם החי ולמנוע פגיעות בסביבה ובמרקם האקולוגי.

 

במכללת רמת גן אפשר להשתתף בתכניות לתואר ראשון מטעם האוניברסיטה הפתוחה במגוון תחומי ידע, ביניהם גם במקצועות המדעים. במסלולי במדעי החיים נחשפים לנושאים מרכזיים במחקר אודות אורגניזמים קטנים וגדולים, יחסי גומלין בין יצורים שונים בסביבתם הטבעית, גוף האדם ומגוון נושאים נוספים. כמו כן, אפשר להתוודע לשיטות מחקר חדשניות, לניסויי מעבדה מתקדמים ולהתפתחויות תעשייתיות עדכניות.

 


תכנית הלימודים

התכנית ללימודי מדעי החיים מורכבת מלימודי תשתית, לימודי ליבה, מעבדות, קורסי בחירה וסמינריונים. הסטודנטים מקבלים בסיס ידע מדעי באמצעות קורסי יסוד ומבואות בפיזיקה, בכימיה, בסטטיסטיקה ובמתמטיקה. על גבי זה, הם רוכשים הבנה מקיפה במבנה, בתפקוד ובאבולוציה של מיני חיות, צמחים, מערכות אקולוגיות, תאים וחלבונים.

בנוסף, על הסטודנטים לבחור קורסים עיוניים ברמה בסיסית ובינונית, וקורסים עיוניים ברמה מתקדמת. המבחר העומד לרשותם הוא יחסית גדול, וכולל נושאים בתחומים כגון: ביוכימיה, אבולוציה, גנטיקה, יחסי גומלין בין מינים, התנהגות בעלי חיים, עולם הצומח, עולם החי, גוף האדם, נוירוביולוגיה, ביו אינפורמטיקה ועוד.

 

מסלולי לימוד

המכללה מציעה מספר אפשרויות לימוד מיוחדות לתואר ראשון בתחומי מדעי החיים. הסטודנטים יכולים להשתתף במסלולים משולבים - מדעי החיים וניהול או מדעי החיים וכלכלה. במסלולים משולבים אלה הסטודנטים מחויבים במעבדה אחת בלבד ובסמינר אחד בענף מדעי החיים. את הסמינר השני שלהם עליהם לבצע בחוג הנוסף, כלכלה או ניהול. היקף קורסי החובה גדול יותר, כיוון שעליהם לקבל בסיס נרחב בשני מקצועות.

מעבר לכך, קיים מסלול מיוחד, שבו מושם דגש על לימודי ביוטכנולוגיה. זוהי תכנית מובנית. היקף לימודי התשתית והחובה הוא גדול בהרבה בהשוואה למסלול הרגיל. הסטודנטים מחויבים במספר קורסי מעבדה – מעבדה בביולוגיה מולקולרית, מעבדה בביוטכנולוגיה ומעבדה נוספת לבחירתם.

נוסף על כך, הסטודנטים יכולים ללמוד במסלול לתואר ראשון במדעים בהדגשת מדעי המחשב, או במסלול לתואר ראשון במדעים בהדגשת מדעי המחשב ומדעי החיים.

 

מתכונת הלימוד

לימודים לתואר ראשון במכללת רמת גן נמשכים כשלוש שנים כאשר באפשרותם של הסטודנטים לפרוש את הלימודים על פני פרק זמן ארוך יותר לפי צורכיהם. בכל השנה נערכים קורסים הן בשעות הבוקר והן בשעות אחר הצהריים והערב. קורסי ביולוגיה וכימיה כלולים ב"תכנית המקפצה" של המכללה, שבה מתקיימים שיעורי תגבור, מפגשי הכנה למבחנים, שירותי הדרכה במרכז למידה ושירותי אינטרנט.

נושאי לימוד

 

  • חולייתנים יבשתיים
  • צמחייה בארץ ישראל
  • טוקסיקולוגיה מודרנית
  • אנליזת רצפים וגנומים
  • הסתגלות צמחים לעקות סביבה    
  • רביית יונקים
  • תהליכי סימביוזה
  • התמיינות תאי דם
  • חיידקים בתעשייה    
  • ועוד


תנאי קבלה

בהתאם למדיניות האוניברסיטה הפתוחה, מכללת רמת גן אינה מציבה דרישה לבגרות או פסיכומטרי. המכללה שמה דגש על ההישגים של הסטודנטים במהלך לימודיהם ולא על הישגים לימודיים קודמים. באופן זה נפתחים שערי המכללה בפני מגוון של אוכלוסיות.

 

על מוסד הלימוד


מכללת רמת גן היא מרכז הלימוד הגדול ביותר בארץ של האוניברסיטה הפתוחה. היא מציעה מבחר תכניות לימוד אשר משלבות בין אופי הלימוד הגמיש של האוניברסיטה הפתוחה לבין הוראה פרונטלית ותגבורים מוגברים בקמפוס המכללה שברמת גן. במכללה נלמדים מגוון של מסלולים לתואר הראשון, בהם לימודי מדעי המחשב, לימודי הנדסת תוכנה, לימודי הנדסת תעשייה וניהול, לימודי ניהול לתואר ראשון, לימודי מדעי המדינה, לימודי כלכלה, לימודי מדעי הקוגניציה ועוד שלל תכניות. כמו כן, פועל במוסד הלימוד מרכז ללימודים חוץ אקדמיים, בו אפשר ללמוד קורסים ותכניות לימודי תעודה במקצועות מבוקשים במשק, כגון ניהול, עיצוב, חשבונאות ושיווק. הקורסים יכולים לסייע לתלמידים בעת ההשתלבות בתחום תעסוקה חדש או בהתקדמות במקום עבודה קיים דרך רכישת מיומנויות מקצועיות מתקדמות ואקטואליות.


תעודה


תואר ראשון במדעי החיים ניתן לסטודנטים אשר עומדים בכל חובות הלימודים בהצלחה מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

למידע נוסף לחצו: מכללת רמת גן
Whatsapp Whatsapp