לימודי שפות זרות באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי שפות זרות באוניברסיטת חיפה

לימודי שפות זרות באוניברסיטת חיפה

 

דרכם האקדמית של הסטודנטים, באשר הם, עוברת גם בשביליה של המחלקה לשפות זרות שבפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה.

 

מטרתם העיקרית של לימודי שפות באוניברסיטה זו היא להציע לסטודנטים כלים רבים שיסייעו בקריאה ובהבנה של מאמרים, ספרים וטקסטים שונים הכתובים בשפה זרה והרלוונטיים לתחומי הלימוד הנבחרים. עיקר הדגש מושם על מיומנויות קריאה וכתיבה ופחות על השפה המדוברת. מאחר ולרוב, הסטודנטים קוראים חומר לימודי הכתוב בשפה שאינה שפת האם שלהם, עליהם להבין את הפורמט הכתוב של אותה שפה, כדי שהדבר יועיל ללימודיהם.

 

כיצד יתרמו לימודי השפות להבנת חומר הלימודים השוטף?

 

רוב רובה הגדול של הספרות האקדמית נכתב באנגלית. יתירה מכך, גם חוקרים ישראלים כותבים את מאמריהם באנגלית מתוך שאיפה לשתף את הקהילה האקדמית בעולם בתוצאות מחקריהם ובמשנתם. אין חולק על כך כי ידיעת השפה האנגלית הינה הכרחית להשלמת לימודי התואר. תלמידים שידיעתם את השפה אינה מספקת, נרשמים לקורסי אנגלית הבאים בבחינת חובה אקדמית לכל דבר.

 

לימודים של שאר השפות הזרות יסייעו בהבנה של חומר הרלוונטי לתחום הלימודים. טבעי, למשל, כי ידיעת ההיסטוריה של המזרח התיכון לא תהיה שלמה ללא ידיעת השפה הערבית. סביר ביותר להניח כי שפות כמו קוריאנית ויפנית הן חלק בלתי נפרד מהבנת דברי הימים של ארצות מזרח אסיה. שפות אלו הן מהוות גם חלק בלתי נפרד מהבנת התרבויות השונות שהתקיימו ומתקיימות באזור זה.

 

 

טווח שפות נרחב: מצרפתית ויוונית עתיקה עד להינדי ויידיש

 

במחלקה לשפות זרות שבאוניברסיטת חיפה מוצעים קורסים שונים ומגוונים בשפות: אנגלית, גרמנית, צרפתית, רוסית ויוונית. לימודי איטלקית נעשים בשיתוף פעולה עם שגרירות איטליה והספרדית נלמדת באדיבות שגרירות ספרד. נבכי העולם הקדום של יוון ורומי נחשפים באמצעות לימודי הלטינית והיוונית העתיקה ואף קורסים בשפת הסימנים הישראלית, כשפה לכל דבר ועניין, מוצעים לסטודנטים הלומדים את התחום.

 

במסגרת החוג לתולדות עם ישראל יש אפשרות להכיר את היידיש ובמסגרת לימודי החוג להיסטוריה של המזרח התיכון לומדים ערבית, תורכית ופרסית. גם החוג ללימודי אסיה קושר את לימודיו עם לימודי הסינית, ההינדי, היפנית והקוריאנית שבמחלקה ללימודי שפות.

 

עוד על השפה האנגלית

 

קורסי האנגלית ניתנים בשלוש רמות: טרום מתקדמים, מתקדמים 1 ומתקדמים 2. לימודי אנגלית מסייעים לסטודנטים להגיע לרמת הפטור הנדרשת מתלמידי האוניברסיטה כתנאי לקבלת התואר הראשון. הקורסים ניתנים גם במתכונת של קורסי קיץ. הדבר מאפשר לסטודנטים לסיים את חובותיהם האקדמיות ביתר יעילות ולהקצות להם זמן נפרד מן הזמן המוקדש ללימודי הליבה של החוג המתקיימים, לרוב, לאורך שנת הלימודים.

 

קורסי הקיץ פתוחים גם בפני תלמידים שאינם לומדים באוניברסיטת חיפה. נוסף על כך, ישנם גם קורסי כתיבה מדעית באנגלית המיועדים לתלמידי תואר שני ולתלמידי התואר השלישי.

 

מחקר

 

באוניברסיטת חיפה מבצעים מחקרים על ליקויי למידה מסוימים המצויים בקרב דוברי השפות. בנוסף, מתקיימים גם מחקרים על השוני במוטיבציות הלמידה של סטודנטים הבאים מתרבויות שונות. כמו כן, המחלקה לשפות זרות שבאוניברסיטה עוסקת גם בפיתוח של תוכניות לימודים למיניהן ודנה בחידושים בבחינה ובהערכה של השפות הנלמדות.

 

מעבדות

 

  • במעבדה הלשונית האור-קולית ירכשו הסטודנטים כלים נוספים וחשובים לשיפור המיומנויות השפתיות במסגרת שיעורי האזנה, דיבור, קריאה וכתיבה. תלמידים יוכלו גם לשפר את אופן ההגייה הנכון של המילים באותן שפות וכן לעבוד גם על המבטא שלהם.

 

  • המעבדה הלשונית הממוחשבת מסייעת לתלמידים בלמידה של השפות השונות, בין השאר, באמצעות גישה מרחוק לשירותיה ובאמצעות תרגול של דפי עבודה און- ליין.

 

שכר לימוד

 

כדי לקבל מושג כללי על מחירם של הקורסים השונים הנה דוגמה על מחירו של קורס קיץ באנגלית. בקיץ 2011 מחירו של קורס אחד מבין שלוש הרמות הקיימות עמד על 1750 ₪.

 

היקף הלימודים

 

היקף כל קורס הוא 56 שעות לימוד אקדמיות, 4 שעות שבועיות לכל רמה. במרבית המקרים, הניקוד המתקבל עבור קורסים אלו הינו 2 נקודות שנתיות ברמת מתחילים ו- 4 נקודות שנתיות ברמת מתקדמים. באנגלית, כאמור, מתקיימים הלימודים גם במתכונת קיץ.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
חוות דעת של סטודנטים על לימודי שפות זרות - אוניברסיטת חיפה
התקבלו 2 דירוגיםבציון ממוצע: 3.5 מתוך 5

אוניברסיטת חיפה
06/08/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני מאוד אוהבת את ההשקעה של האוניברסיטה וגם האגודה בקיום פעילויות חברתיות שונות ברחבי הקמפוס

על הקמפוס

הקמפוס מקסים .. גרתי במעונות האוניברסיטה והייתי מאוד מרוצה מהנהלת המעונות וגם כל השירותים שמספקים לנ קרא עוד...

טיפים

חשוב מאוד להיות לגמרי משוכנע בהחלטה של איזה מקצוע ללמוד .. ואחר כך לבוא ולעשות סיור בקמפוס לפני הלימ קרא עוד...

אוניברסיטת חיפה
06/08/2014

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

הדבר שהכי אהבתי במוסד הוא אגודת הסטודנטים שעזרה לנו במגוון הטבות והקלות לכלל הסטודנטים

על הקמפוס

קמפוס מעולה ומאוד מרוצה שלמדתי בו ואני מתכננת ללמוד לתואר שני שיזדמן לי מבחינה כספית

טיפים

לשאול ולברר טוב לפני שמתחילים בלימודים וגם במהלך הלימודים להשקיע המון


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp