תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים של אוניברסיטת בן-גוריון

 

בעקבות הנטייה הגוברת בעולם כולו להכשיר כוח אדם איכותי שיתמחה בניהול ויישוב סכסוכים להשתלבות במוסדות משפטיים, חינוכיים ועוד, אוניברסיטת בן-גוריון מפעילה תוכנית ללימודי תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים. תוכנית הלימודים בתחום זה כוללת תחומי ידע רבים, ממדעי החברה, מדעי הרוח, חקר התרבות, משפטים ועוד, מתוך ההנחה כי הסכסוכים מהווים תופעה חברתית הדורשת התייחסות רב מימדית.

 

מה לומדים?

 

במהלך לימודי תואר שני בגישור הסטודנטים מעמיקים את הידע בחקר יישוב הסכסוכים במטרה לצמצמם, לפני שיתפתחו לשלבים מסוכנים ואף הרסניים. הגישה הרב תחומית בוחנת את ההיבטים השונים של הסכסוך, כגון ההיבט החינוכי, פוליטי, היסטורי ואקולוגי, לצד ניתוח ביקורתי של המבנים החברתיים ותהליכי השינוי המצריכים פתירה של סכסוכים שונים.

 

תוכנית הלימודים כוללת השתתפות של הסטודנטים בפרויקטים שונים בקהילה, למטרות של גישור, משא ומתן ופישור בין הצדדים השונים. דגש מיוחד מושם על לימודים הכוללים מניעת אלימות ופעילויות חינוך לשלום.

 

 

מסלולי לימוד

 

 • מסלול מחקרי - הלימודים במסלול זה מיועדים לסטודנטים אשר רוצים להמשיך ללימודי דוקטורט. תוכנית הלימודים במסלול זה הינה בהיקף של 40 נ"ז הכוללות: 16 נ"ז בארבעה קורסי חובה, 4 עד 6 נ"ז בקורסים שיטות מחקר מתקדמות, 2 עד 8 נ"ז לבחירת סדנא או שתי סדנאות, 2 עד 10 נ"ז בקורסי בחירה, 4 נ"ז בהתנסות מעשית ו – 8 נ"ז בעבודת הגמר.

 

 • מסלול כללי - תוכנית הלימודים במסלול זה הינה בהיקף של 40 נ"ז הכוללות: 16 נ"ז בארבעה קורסי חובה, 2 עד 8 נ"ז לבחירת סדנא או שתי סדנאות, 2 עד 10 נ"ז בקורסי בחירה, 4 עד 6 נ"ז בקורסים שיטות מחקר מתקדמות ו – 4 נ"ז בהתנסות מעשית. בסיום תוכנית הלימודים במסלול הכללי נדרשים הסטודנטים לעבור בהצלחה מבחן גמר.

 

במסגרת לימודי הבחירה קיימים 4 אשכולות בנושאים הבאים:

 

 • היבטים פסיכולוגיים, חינוכיים, סוציולוגיים ותרבותיים
 • אספקטים של מדעי המדינה ויחסים בין לאומיים
 • סכסוכים בין-לאומיים ואזוריים - המזרח התיכון
 • היבטים כלכליים, ארגוניים ואסטרטגיים

 

נושאי הלימוד

 

תוכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של קורסי חובה, בחירה וסדנאות, להלן רשימה של קורסים לדוגמא:

 

 • ניהול וישוב סכסוכים: תיאוריות ופרספקטיבות
 • היצירה כמרחב לדו-שיח ופתרון קונפליקטים
 • מניעת אלימות: מודלים בינתחומיים ובינתרבותיים
 • מפגשים בין קבוצתיים כאמצעי לדו-קיום
 • חינוך לשלום: תיאוריה ופרקטיקה
 • האינטרנט כגשר בינתרבותי
 • שיטות מחקר כמותיות ושיטות מחקר איכותניות

 

במסגרת תוכנית הלימודים מוצעת לסטודנטים סדנת גישור מעשית אשר במידה והסטודנטים עוברים אותה בהצלחה הם זכאים לתעודת הכשרה המוכרת על ידי משרד המשפטים וועדת גדות.

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר שני בניהול וישוב סכסוכים הינם:

 

בוגרי תואר ראשון בתחומים כגון: כלכלה, פסיכולוגיה, חינוך, עבודה סוציאלית, לימודי מזרח תיכון ומגוון תחומים מתחום מדעי הרוח והחברה שממוצע הציונים בתואר הינו 80 ומעלה. כחלק מתנאי הקבלה על המעומדים להגיש למחלקה: אישור על זכאות לתואר ראשון, קורות חיים ומכתב המלצה.

 

משך הלימודים ותעודות

 

תוכנית הלימודים לתואר שני אורכת שנתיים אקדמיות. בסופם מוענקת לסטודנט תעודת תואר ראשון M.A בניהול ויישוב סכסוכים.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר יכולים להמשיך ללימודי מתקדמים בתחומים משיקים. בנוסף, בוגרי התואר יכולים להשתלב במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה כמגשרי סכסוכים עצמאיים או במשרדי גישור שונים, בייעוץ למשרדי ממשלה שונים ולמועציות מקומיות, בתחומי המחקר וההוראה באקדמיה, במוכנין העוסקים ביישוב סכסוכים בכלל וביישוב הסכסוך היהודי ערבי בפרט ובעוד מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp