תואר שני בכימיה באוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בכימיה של אוניברסיטת בן גוריון

 

הלימודים לקראת תואר שני בכימיה מעמיקים את ידעותיהם של הסטודנטים במחקר הכימיה תוך הקנייה של כלים לעריכת מחקר עצמאי בתחום, על מנת להכשירם כאנשי מקצוע בחברות עתירות מדע וטכנולוגיה. הכימיה, מהווה כיום את ענף הייצוא המרכזי בישראל. בין החברות המובילות בתחום הכימיה בעולם כולו הן חברות ישראליות כגון טבע וכימיקלים לישראל.

 

המחלקה לכימיה באוניברסיטת בן גוריון עברה בשנים האחרונות רענון על מנת לשפר את המכשור המדעי לשימושם של הסטודנטים. סגל המחלקה הוותיק והצעיר מורכב מחוקרים מן השורה הראשונה. המחלקה תומכת בסטודנטים המבצעים מחקר עצמאי ומעניקה את כל הכלים הנחוצים לכך, גם התיאורטיים וגם המעשיים, תוך שימוש במכשירים מתקדמים.

 

 

מסלולי לימוד

 

תואר שני בכימיה ניתן ללמוד במסגרת שני מסלולי לימוד:

 

 • מסלול מחקרי - היקף מסלול הלימודים הינו 28 נ"ז והינו כולל עבודת מחקר (תזה). תוכנית הלימודים כוללת קורסים מהמחלקה לכימיה, קורסים ממחלקות אחרות, קורס הכשרה בהוראה, קורס בטיחות כימית וקורסים בקריאה מודרכת. את תוכנית הלימודים מרכיב כל סטודנט בתאום עם המנחה שבחר לעבודת המחקר ובאישור של וועדת לימודי מחקר של המחלקה לכימיה.

 

 • מסלול להוראת הכימיה - היקף מסלול הלימודים הינו 28 נ"ז הכוללות: 18 נ"ז בלימודי כימיה ו - 10 נ"ז בלימודי הוראת המדעים. סטודנטים במסלול להוראת הכימיה חייבים בהשתתפות בסמינר מחלקתי בכימיה ובסמינר להוראת המדעים.

 

נושאי הלימוד

 

תוכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של קורסי חובה ובחירה, להלן רשימה של קורסים לדוגמא:

 

 • נושאים נבחרים בכימיה ביופיסית
 • תהליכים סטוכאסטיים בכימיה ופיסיקה
 • אפיון כימיה על פני השטח וננו חלקיקים
 • מבוא לכרומוטגרפיה
 • נושאים מתקדמים בכימיה של חלבונים
 • מולקולות ביולוגיות גדולת: מהפיסיקה, המכאניקה והתרמודינאמיקה אל התפקוד הביולוגי
 • כימיה של פפטידים וחומצות אמינו
 • אלקטרוכימיה במחקר ובתעשייה
 • תכנות שימושיות לתלמידי כימיה

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר שני בכימיה הינם: בוגרי תואר ראשון בכימיה ממוסד אקדמי מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה בממוצע ציונים של 82 ומעלה בתואר. תהליך המיון לתואר שני בכימיה לוקח בחשבון את מספר המקומות לסטודנטים במעבדות.

 

משך הלימודים ותעודות

 

תוכנית הלימודים לתואר שני בכימיה אורכת שנתיים אקדמיות. בסופם מוענקת לסטודנט תעודת תואר שני M.Sc בכימיה או תואר שני M.Sc בהוראת הכימיה.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר יכולים להמשיך ללימודי תואר שלישי (דוקטרט) בכימיה או בתחומים משיקים. בנוסף, כיוון ולימודי כימיה אינם נפוצים הביקוש לבוגרי תואר שני בכימיה גבוהה ובוגרי התואר יכולים להשתלב במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה כגון: בתעשיית הביוטכנולוגיה, בחברות סטארט אפ, בתעשיות עתירות מדע, במעבדות שונות, במכונים רפואיים, בתעשיית התרופות, בתפקידי מחקר ופיתוח בענף הפרטי והציבורי ועוד. בוגרי התואר יכולים להשלים את הלימודים לקראת תעודת הוראה בכימיה ולהשתלב במוסדות החינוך העל יסודיים בהוראת הכימיה לדור הצעיר.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp