תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל - אוניברסיטת בן-גוריון

 

ההיסטוריה העשירה של עם ישראל, המשתרעת מעל לאלפיים שנה, משקפת את ההוויה היהודית לדורותיה. נהוג לחלק את תולדות עם ישראל לארבע תקופות עיקריות: תקופת האבות, תקופת ההתנחלות, תקופת שיבת ציון והתקופה הישראלית. אוניברסיטת בן-גוריון מציעה תוכנית ללימודי תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, שתאפשר לסטודנטים להשתמש בשיטות מגוונות לחקר ההיסטוריה היהודית לדורותיה.

 

תוכנית הלימודים מציעה שני מסלולי לימוד, האחד עוסק בתקופות השונות והשני מתמקד בחברה הישראלית תוך דגש על הגישה הרב תחומית סגל המחלקה הינו סגל בעל איכויות אקדמיות ושם עולמי מה שמאפשר לסטודנטים רבים להנות מפרסים ומלגות המוצעים במחלקה.

 

תוכנית הלימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר שני היסטוריה של עם ישראל כוללת שתי מגמות בתחומים הבאים:

 

  • היסטוריה של עם ישראל - המגמה עוסקת בתולדות היהודים קרוב ל2,500 שנות היסטוריה תוך בחינה מעמיקה של שורשי היהדות בעבר ומדינת ישראל בהווה. בין הקורסים השונים נלמדים קורסים העוסקים בנושאים כגון תולדות עם ישראל בימי בית שני, בראשית העת החדשה ועוד.

 

  • לימודי מדינת ישראל - התוכנית מתמקדת בגישה הרב תחומית ועל כן משלבת קורסים רבים ממדעי הרוח והחברה. בין הנושאים השונים הסטודנטים רוכשים ידע מעמיק בהיסטוריה של מדינת ישראל, מתקופת היישוב ועד ימינו.

 

מסלולי לימוד

 

  • מסלול מחקרי בהיקף של 40 נ"ז הכוללת: 32 נ"ז בלימודי קורסים ו – 8 נ"ז בעבודת גמר. במסגרת תוכנית הלימודים במסלול המחקרי על הסטודנטים לכתוב שתי עבודות סמינר ועבודת גמר בהיקף של 100 עמודים. ציון התואר השני במסלול המחקרי מורכב מ – 50% ציוני גמר בקורסים ו – 50% ציון בעבודת הגמר. סטודנטים במסלול המחקרי יכולים להמשיך ללימודי תואר שלישי בהיסטוריה של עם ישראל.

 

  • מסלול כללי בהיקף של 40 נ"ז הכוללות: 32 נ"ז בלימודי קורסי חובה ו – 8 נ"ז בלימודי קורסי בחירה. במסגרת תוכנית הלימודים במסלול הכללי על הסטודנטים לכתוב שתי עבודות סמינר ומבחן גמר אותו צריך הסטודנט לעבור בציון מעל 75. ציון התואר השני במסלול המחקרי מורכב מ – 75% ציוני גמר בקורסים ו – 25% מבחן גמר.

 

 

נושאי לימוד

 

נושאי הלימוד במגמת היסטוריה של עם ישראל:

 

חשיבה היסטורית ומתודולוגיה תנועות דתיות בעת החדשה תלמוד בבלי למתחילים
היסטוריוגרפיה של הנאציזם משיחיות ואפוקליפטה בחוג הזהר ועוד...

 

נושאי הלימוד במגמת לימודי מדינת ישראל:

 

היבטים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים היבטים מתודולוגיים ותיאורטיים מבוא לסכסוך הישראלי ערבי
אינטלקטואלים ישראלים על יהדות יהודים ויהדות בתקופה הפרה מודרנית ועוד...

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל הינם:

 

  • בוגרי תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל מטעם מוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה אשר ממוצע התואר הראשון הינו מעל 80 .
  • בוגרי תואר ראשון בתחומים אחרים מטעם מוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה אשר ממוצע התואר הראשון הינו מעל 80 , מועמדים אלו יידרשו בקורסי השלמה. בנוסף, על כל המועמדים להיות בעלי פטור באנגלית.

 

משך הלימודים ותעודות

 

תוכנית הלימודים לתואר שני אורכת שנתיים אקדמיות. בסופם מוענקת לסטודנט תעודת תואר שני M.A בהיסטוריה של עם ישראל.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר יכולים להמשיך ללימודי תואר שלישי בהיסטוריה של עם ישראל או בתחומים משיקים. בנוסף, בוגרי התואר יכולים להשתלב במגוון רחב של אפשרויות במערכת החינוך, במשרות ציבוריות, במוזיאונים וכו'.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp