שכר לימוד - כמה זה באמת עולה?

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


שכר לימוד - כמה זה עולה לנו?

 

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להוציא עשרות אלפי שקלים על רכישת השכלה גבוהה. למען האמת המצב בישראל הוא כזה, שלרבים אין גם אפשרות להוציא מכיסם אפילו כמה אלפי שקלים בודדים. המרכיב המרכזי בהוצאות הלימודים הוא שכר הלימוד, המוצב כאחד השיקולים המרכזיים בבחירת המסלול המועדף ומוסד הלימודים. לפני שאתם נרשמים, קראו כאן על אודות שכר הלימוד בארץ, על ההבדלים בין מכללות פרטיות לבין אוניברסיטאות, על האפשרות לזכות במלגות שונות במהלך התואר. 


פירוט הרכב שכר הלימוד האקדמי בישראל

כמה עולה להשכיל בישראל? כיצד מורכב שכר הלימוד, ומי קובע אותו? ובכן, עלות הלימודים כוללת תשלום בעד שירותי הוראה, הוצאות על ספרים, כלי כתיבה או חומרים אחרים נדרשים, תשלומים על בחינות ושירותי גישה מהבית, שכר מאבטחים, ביטוח לאומי, ותשלום בעד שירותי רווחה. את שכר הלימוד יש להצמיד במלואו למדד המחירים לצרכן.

 

אוניברסיטה מול מכללה

ככלל, מוסדות לימוד פרטיים קובעים באופן עצמאי את שכר הלימוד שישולם במסלולים שהם מציעים, ולכן העלות יכולה להיות גבוהה בהרבה משכר הלימוד האוניברסיטאי. שכר לימוד אוניברסיטאי נהוג במוסדות לימוד הפועלים בחסות המועצה להשכלה גבוהה והנהנים מתקציב ממשלתי לכיסוי ההוצאות. במכללות הפרטיות אמנם מאפשרים קבלה למועמדים בעלי נתוני פתיחה נמוכים יותר, אך במקביל שכר הלימוד בהן הוא הרבה יותר גבוה. 

ובמספרים...

מוסדות אקדמיים מוכרים הפועלים בחסות המועצה להשכלה גבוהה, שכר הלימוד בהם אחיד ונקבע על ידי המועצה. אף על פי כן, שכר לימוד זה אינו קבוע ונתון לתנודות ולשינויים מינוריים יחסית. זאת בהתאם להחלטות שונות המתבצעות על ידי הממשלה, לשינויים בחקיקה ועל פי ממצאיהן של ועדות שונות אשר עוסקות בקביעת שכר הלימוד האוניברסיטאי.

נכון לשנת תשפ"א, שכר הלימוד האוניברסיטאי עומד על סכום שנתי של בערך 10,198 ש"ח לתואר ראשון (סה"כ לתואר: כ - 30 או 40 אלף שקלים), ו - 13,780 ש"ח לשנה בתארים מתקדמים (סה"כ לתואר שני כ - 27,560 ש"ח).  

 

עלות הלימודים במכללה פרטית לשנה אקדמית אחת בשנת תשפ"א משתנה ונע בין 42,000 - 35,000 (אולם עשוי להיות נמוך או גבוה מטווח זה). כך שכר הלימוד הכולל לתואר נע בין 110,000 - 126,000 שקלים בממוצע, חשוב להביא בחשבון כי במסלולים שאורכם ממושך יותר התשלום הנדרש גבוה יותר. קיימות גם מכללות פרטיות שמציבות שכר לימוד גבוה אף יותר מכך.

 

דוגמאות למכללות פרטיות: האקדמית נתניה, המסלול האקדמי המכללה למינהל, הקריה האקדמית אונו, המרכז הבינתחומי הרצליה ועוד.

 

דוגמאות למכללות ממשלתיות בהן שכר הלימוד אוניברסיטאי: המכללה האקדמית ספיר, המכללה האקדמית תל חי, האקדמית תל אביב יפו, המכללה האקדמית כנרת, מכללת עמק יזרעאל ועוד.

 


מרכיבים נוספים בהוצאות הלימוד

הסטודנטים בישראל נתקלים בצורך להוציא כספים נוספים, מעבר לשכר הלימוד היסודי, במהלך שנות הלימודים במכללה או באוניברסיטה. מלבד ההוצאה על שכר לימוד יש במהלך הלימודים לא מעט הוצאות נוספות וכדאי שכל מי שמתכוון להירשם  ללימודים יהיה מודע אליהן:

דמי הרשמה


תחילת הלימודים לתואר ראשון או שני נפתחת בהרשמה למוסד הלימוד. בין אם הסטודנטים מתקבלים למוסד זה ובין אם לא, הם נדרשים לשלם דמי רישום כתנאי לבדיקת מועמדותם למוסד הלימוד ולפקולטה הנבחרת. ההרשמה למוסדות האקדמיה בתהליך הגשת המועמדות עולה כסף.

 

מרבית הסטודנטים בישראל נרשמים לכשניים או שלושה מוסדות לימוד בכדי להגדיל את סיכויי קבלתם ללימודים. התשלום לערכת רישום משתנה בהתאם למוסד הלימוד, אוניברסיטה ומכללה ונע בטווח 420 - 470 שקלים לשנת תשפ"א. במקרים מסוימים מוצעות הנחות בדמי ההרשמה.

ספרי לימוד, ציוד לימודי וחומרי עזר


ספרים, חוברות לימוד, דפדפות, מרקרים, עטים, מחשבונים וציוד מעבדה הם רק חלק קטן מהעזרים בהם תצטרכו לעשות שימוש בכל שנת לימודים במהלך התואר. ההוצאה במשך שלוש שנים יכולה להגיע לסכומים גבוהים מאוד, בעיקר בגלל העובדה שכלי כתיבה לא זולים במיוחד ולא תמיד אפשר לצלם חלקים מספרי לימוד וספרי לימוד אקדמיים נחשבים ליקרים.

 


צילומים והדפסות


כל סטודנט מוצא את עצמו לפחות פעמיים בשבוע מול מכונת הצילום או המדפסת בחדר המחשבים, בין אם הוא מסכם את החומר ומגיע לכל שיעור ובין אם הוא משלים מחברים. תמיד יהיה חומר כלשהו אשר צריך לצלם ולהדפיס: שיעורים, עבודות הגשה, חומר מתוך ספרי לימוד, מחברות בחינה ועוד. מחיר לצילום אחד עומד על בין 20 ל - 30 אגורות.

 

סכום זה אמנם נראה זעום, אך אל תשכחו שכשמצלמים מחברת הכוללת חומר מסמסטר שלם או חומר מתוך ספרי לימוד במדעי הרוח העלות הופכת משמעותית יותר. במוסדות השונים ישנם גופים המציעים שירותי הדפסה וצילום בתשלום, ושם תוכלו למצוא דילים שיוזילו לכם את העלויות.

 

דרך נוספת לחסוך בהוצאות היא באמצעות סריקת החומר למחשב בספרייה, ושליחתו לתיבת דואר אלקטרוני פרטית או שמירתו בתיקייה אישית. באופן זה, תוכלו ללמוד את החומר על גבי המחשב שלכם.

 

מעונות או מגורים


הדיור נחשב גם הוא לאחת ההוצאות העיקריות בתהליך הלימודים לתואר, שכן מרבית הסטודנטים אינם גרים בבית הוריהם. קיימים מעונות לסטודנטים בהם עלות הדיור מופחתת משכר הדירה בעיר, ולמרות זאת, סטודנטים רבים בוחרים לשכור דירה עקב סיבות שונות: סיבות חברתיות, צפיפות בחדרי המעונות, פרטיות ועוד.

 

 מומלץ לברר בטרם ההרשמה אם יש במוסד הלימוד בו בחרתם ללמוד אופציה למעונות, כמה זה עולה ומה הסיכוי שלכם להתקבל.

 


מחשב נייד, אינטרנט ומחשב ביתי


כיום למרבית הסטודנטים יש מחשב אישי ורוב תהליך הלמידה האקדמאית מתבצע דרכו. בשנים האחרונות המגמה הממוחשבת הולכת וגדלה, קיימים קורסים מוקלטים רבים ולימודים וירטואליים המתבצעים מול מסך המחשב, הגשת העבודות מתבצעת דרך האינטרנט וכמו כן, גם תקשורת מהירה עם המרצים.

 

בנוסף לכך, רבים מהסטודנטים נעזרים במחשב נייד המלווה אותם בהרצאות ועוזר להם בסיכום המפגש בצורה יעילה. עלותם של המחשבים אינה זולה ובנוסף לכך מדובר במכשירים הדורשים תחזוקה שוטפת: התקנת תוכנות למיניהן, החלפת ראשי צבע למדפסת, תיקונים, החלפת בטרייה ועוד.

ארוחות בקפיטריה

 

אכילה בקפיטריה במהלך יום הלימודים היא אמנם לא חובה וסטודנטים רבים בוחרים להביא מזון מהבית, אולם בימים לחוצים ועמוסים ישנם מי שבוחרים באפשרות זו.

 

מרבית הקפיטריות מסובסדות בצורה משמעותית על ידי האוניברסיטאות והמכללות, אך למרות זאת מדובר בסכום שצריך לקחת בחשבון. (אם למשל אכלתם פעמיים בשבוע כריך בקפיטריה העומד על 15 ₪: 8 ימים בחודש* 15 ₪ לכריך * 8 חודשי לימוד = 960 ₪ לשנת לימודים אחת עבור שני סמסטרים בלבד!

 


הוצאות על רכב או תחבורה ציבורית


החזקת רכב ותשלום קבוע של דמי חנייה ודלק או הוצאה שוטפת על נסיעות בתחבורה ציבורית הם לא עניין של מה בכך. סטודנטים רבים אינם גרים במעונות ונמצאים במרחק שגדול ממרחק הליכה אל האוניברסיטה או המכללה.

 

סטודנטים רבים לא יכולים לאפשר לעצמם החזקת רכב ותשלום חודשי של דלק וחנייה ומדי יום הם צריכים לשלם עבור הנסיעה למוסד הלימודים בתחבורה ציבורית. יתרה מכך, קיימים מעונות שאינם צמודים למוסד הלימוד ועל אף הקרבה היחסית, הסטודנטים הגרים בהם צריכים לקחת גם הם קו אחד ללימודים או לנסוע ברכבם.

סטודנטים עובדים

אנו רואים אם כן, כי לסטודנטים יש לא מעט הוצאות מלבד שכר הלימוד (ההוצאה העיקרית), ולכן סטודנטים רבים נאלצים לעבוד למחייתם במהלך הלימודים (מה שמקשה למדי על הלימודים). כל הגורמים שפורטו בכתבה זו וגורמים נוספים רבים נוספים שלא פורטו כאן דורשים מהסטודנטים השקעה כספית גבוהה בכדי לאפשר את סיום התואר.

 

 

אחוז גבוה מבין הסטודנטים נתמכים כלכלית על ידי הוריהם במהלך התואר, דרך סיוע בתשלום עלויות הלימודים והמחיה. לצד הסיוע מההורים, מרבית הסטודנטים עובדים במהלך לימודיהם כדי לכלכל את עצמם ולממן את עלויות התואר. בשנים האחרונות כ - 80 אחוזים מבין הסטודנטים עובדים במהלך התואר, במשרה מלאה או חלקית.

 

במסלולי לימודים אינטנסיביים במיוחד, לא תמיד יכולים הסטודנטים להרשות לעצמם לעבוד. סטודנטים אלה פונים לרוב לגורמי מימון נוספים כגון מלגות או הלוואות לסטודנטים מן הבנקים.

 
מימון שכר הלימוד האקדמי באמצעות קרנות ומלגות

קיימות אפשרויות מימון מגוונות שמטרתן לסייע לסטודנטים בתשלום על הלימודים שלהם. סטודנטים רבים מסתייעים במלגות לימודים, המוענקות במסגרת תכניות התנדבות או מעורבות חברתית. חלקם אף זוכים למלגות הניתנות על ידי קרנות מיוחדות.

 

  • מלגות - לוח המציג מלגות בשווי של מאות מליוני שקלים

 

לפני שאתם נכנסים עמוק אל תוך ספרי הלימוד, כדאי לכם לבדוק אם יש מלגה המגיעה לכם. מלגה יכולה לעזור לכם להשקיע יותר זמן בלימודים, ופחות זמן בעבודה. בין המלגות הקיימות אפשר להזכיר - מלגות הצטיינות, מלגות פר"ח, מלגות אגודת הסטודנטים, מלגות לבני מיעוטים, מלגות לתושבי הפריפריה ועוד.

מימון שכר הלימוד האקדמי בעזרת הלוואות

הלוואות לסטודנטים הינן הלוואות מיוחדות שמקבל ציבור הסטודנטים בשל מספר גורמים: חשיבות השכלת תושבי המדינה, העובדה שסטודנטים רבים מתקשים ללמוד ולעבוד בו זמנית ואילו אלו שעובדים מסתפקים בממוצע ציונים נמוך בעקבות כך, הרעיון כי אמנם אין לסטודנטים כסף עכשיו אבל ככל הנראה כן יהיה להם בסיום התואר ויוכלו להחזירו ועוד. בנקים וחברות פרטיות רבות מציעים לסטודנטים הלוואות מיוחדות ובתנאים נוחים.


קיימים מספר סוגים של הלוואות לסטודנטים: הלוואה למספר חודשים אשר פורסת את התשלום לשנת הלימודים למספר תשלומים לאורך השנה, הלוואה לטווח הארוך אשר מאפשרת תשלום לאחר סיום הלימודים או הלוואה מחברת הלוואות פרטית אשר מאפשרת החזר כספי בפריסה רחבה ולאחר שנים.

 


סטודנטים נאבקים למען הפחתת שכר הלימוד

סטודנטים רבים עורכים הפגנות ונאבקים למען הורדת שכר הלימוד האקדמי במוסדות להשכלה גבוהה. זוהי סוגייה מורכבת וסביבה דיון ציבורי רב שנים. כפי שכבר ציינו, עלות הלימודים מהווה הוצאה עיקרית ונכבדת מסך כל ההוצאות לתואר וסטודנטים רבים מתקשים להוציא סכום גבוה שכזה ופונים לעזרה הן בהלוואות אותם הם נדרשים להחזיר במשך שנים והן בעבודות צדדיות אשר במרבית המקרים לא מאפשרות את סיומו של התואר בצורה אופטימלית, לא מבחינת הציונים ולא מבחינת סיומו בזמן עם יתר החברים לספסל הלימודים.

מוסדות לימוד שכר לימוד

Whatsapp Whatsapp