שכר לימוד - כמה זה באמת עולה?

כל מי שרוצה ללמוד לקראת תואר אקדמי בישראל, חייב לקחת בחשבון גורמים רבים - תחום הלימודים, המוסד בו בורחים ללמוד, משך הלימודים, וכמובן - עלות הלימודים. העלות של תואר אקדמי היא מרכיב חשוב בבחירה שלכם במסלול מסוים או במוסדות לימודים מסוים.

 

  • מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?
  • בחר מלגה והגש בקשה עכשיו, לחץ/י מאגר המלגות

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


שכר לימוד - כמה זה עולה לנו?

 

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להוציא עשרות אלפי שקלים על רכישת השכלה גבוהה. למען האמת המצב בישראל הוא כזה, שלרבים אין גם אפשרות להוציא מכיסם אפילו כמה אלפי שקלים בודדים. המרכיב המרכזי בהוצאות הלימודים הוא שכר הלימוד, המוצב כאחד השיקולים המרכזיים בבחירת המסלול המועדף ומוסד הלימודים. לפני שאתם נרשמים, קראו כאן על אודות שכר הלימוד בארץ, על ההבדלים בין מכללות פרטיות לבין אוניברסיטאות, על האפשרות לזכות במלגות שונות במהלך התואר. 


פירוט הרכב שכר הלימוד האקדמי בישראל

כמה עולה להשכיל בישראל? כיצד מורכב שכר הלימוד, ומי קובע אותו? ובכן, עלות הלימודים כוללת תשלום בעד שירותי הוראה, הוצאות על ספרים, כלי כתיבה או חומרים אחרים נדרשים, תשלומים על בחינות ושירותי גישה מהבית, שכר מאבטחים, ביטוח לאומי, ותשלום בעד שירותי רווחה. את שכר הלימוד יש להצמיד במלואו למדד המחירים לצרכן.

 

אוניברסיטה מול מכללה

ככלל, מוסדות לימוד פרטיים קובעים באופן עצמאי את שכר הלימוד שישולם במסלולים שהם מציעים, ולכן העלות יכולה להיות גבוהה בהרבה משכר הלימוד האוניברסיטאי. שכר לימוד אוניברסיטאי נהוג במוסדות לימוד הפועלים בחסות המועצה להשכלה גבוהה והנהנים מתקציב ממשלתי לכיסוי ההוצאות. במכללות הפרטיות אמנם מאפשרים קבלה למועמדים בעלי נתוני פתיחה נמוכים יותר, אך במקביל שכר הלימוד בהן הוא הרבה יותר גבוה. 

ובמספרים...

מוסדות אקדמיים מוכרים הפועלים בחסות המועצה להשכלה גבוהה, שכר הלימוד בהם אחיד ונקבע על ידי המועצה. אף על פי כן, שכר לימוד זה אינו קבוע ונתון לתנודות ולשינויים מינוריים יחסית. זאת בהתאם להחלטות שונות המתבצעות על ידי הממשלה, לשינויים בחקיקה ועל פי ממצאיהן של ועדות שונות אשר עוסקות בקביעת שכר הלימוד האוניברסיטאי.

כיום שכר הלימוד האוניברסיטאי, בצירוף התשלומים הנלווים, עומד על סכום שנתי של בערך 10,500 ש"ח לתואר ראשון (סה"כ לתואר: כ - 30 או 40 אלף שקלים), וכמעט 14,000 ש"ח לשנה בתארים מתקדמים (סה"כ לתואר שני: 28,000 ש"ח).  

 

עלות הלימודים במכללה פרטית לשנה אקדמית אחת עומד על כ - 25,000 שקלים, שבחשבון התואר הכללי תגיעו לסכום של כ - 75,000 או 100,000 שקלים ויותר. קיימות גם כמה מכללות פרטיות שמציבות שכר לימוד אף גבוה יותר.

 

דוגמאות למכללות פרטיות: המכללה האקדמית נתניה, המסלול האקדמי המכללה למינהל, הקריה האקדמית אונו, המרכז הבינתחומי הרצליה ועוד.

 

דוגמאות למכללות ממשלתיות המקיימות שכר לימוד אוניברסיטאי: המכללה האקדמית ספיר, המכללה האקדמית תל חי, המכללה האקדמית תל אביב יפו, מכללת כנרת, מכללת עמק יזרעאל ועוד.

 


מרכיבים נוספים בהוצאות הלימוד

הסטודנטים בישראל נתקלים בצורך להוציא כספים נוספים, מעבר לשכר הלימוד היסודי, במהלך שנות הלימודים במכללה או באוניברסיטה. מלבד ההוצאה על שכר לימוד יש במהלך הלימודים לא מעט הוצאות נוספות וכדאי שכל מי שמתכוון להירשם  ללימודים יהיה מודע אליהן:

דמי הרשמה


תחילת הלימודים לתואר ראשון או שני נפתחת בהרשמה למוסד הלימוד. בין אם הסטודנטים מתקבלים למוסד זה ובין אם לא, הם נדרשים לשלם דמי רישום כתנאי לבדיקת מועמדותם למוסד הלימוד ולפקולטה הנבחרת. ההרשמה למוסדות האקדמיה בתהליך הגשת המועמדות עולה כסף.

 

מרבית הסטודנטים בישראל נרשמים לכשניים או שלושה מוסדות לימוד בכדי להגדיל את סיכויי קבלתם ללימודים. התשלום לערכת רישום משתנה בהתאם למוסד הלימוד, אוניברסיטה ומכללה ועומד על כ - 380 ש"ח לערכת הרשמה אחת.

ספרי לימוד, ציוד לימודי וחומרי עזר


ספרים, חוברות לימוד, דפדפות, מרקרים, עטים, מחשבונים וציוד מעבדה הם רק חלק קטן מהעזרים בהם תצטרכו לעשות שימוש בכל שנת לימודים במהלך התואר. ההוצאה במשך שלוש שנים יכולה להגיע לסכומים גבוהים מאוד, בעיקר בגלל העובדה שכלי כתיבה לא זולים במיוחד בימינו ולא תמיד אפשר לצלם חלקים מספרי לימוד וספרי לימוד אקדמיים נחשבים ליקרים.

 


צילומים והדפסות


כל סטודנט מוצא את עצמו לפחות פעמיים בשבוע מול מכונת הצילום או המדפסת בחדר המחשבים, בין אם הוא מסכם את החומר ומגיע לכל שיעור ובין אם הוא משלים מחברים. תמיד יהיה חומר כלשהו אשר צריך לצלם ולהדפיס: שיעורים, עבודות הגשה, חומר מתוך ספרי לימוד, מחברות בחינה ועוד. מחיר לצילום אחד עומד על בין 20 ל - 30 אגורות.

 

זה אמנם נראה בהתחלה סכום מזערי אך אל תשכחו שכשמצלמים מחברת הכוללת חומר מסמסטר שלם או חומר מתוך ספרי לימוד במדעי הרוח זה כבר הופך לסכום משמעותי יותר. במוסדות השונים ישנם גופים המציעים שירותי הדפסה וצילום בתשלום, ושם תוכלו למצוא דילים שיוזילו לכם את העלויות.

 

אפשר גם לחסוך בכסף, וגם בנייר, באמצעות סריקת החומר למחשב בספרייה, ושליחתו לתיבת דואר אלקטרוני פרטית או שמירתו בתיקייה אישית. באופן זה, תוכלו ללמוד את החומר על גבי המחשב שלכם.

 

מעונות או מגורים


הדיור נחשב גם הוא לאחת ההוצאות העיקריות בתהליך הלימודים לתואר, שכן מרבית הסטודנטים אינם גרים בבית הוריהם. קיימים מעונות לסטודנטים המופחתים באופן משמעותי משכר הדירה בעיר, ולמרות זאת, סטודנטים רבים בוחרים לשכור דירה עקב סיבות שונות: סיבות חברתיות, מעונות ישנים בהם תנאי המחייה לא טובים, צפיפות בחדרי המעונות, פרטיות ועוד.

 

 מומלץ לברר בטרם ההרשמה אם יש במוסד הלימוד בו בחרתם ללמוד אופציה למעונות, כמה זה עולה ומה הסיכוי שלכם להתקבל.

 


מחשב נייד, אינטרנט ומחשב ביתי


אם בעבר מחשב נחשב לסוג של מותרות עבור ציבור הסטודנטים, כיום, לרובם המוחלט יש מחשב אישי ורוב תהליך הלמידה האקדמאית מתבצע דרכו. בשנים האחרונות המגמה הממוחשבת הולכת וגדלה, קיימים הרבה מאוד קורסים מוקלטים ולימודים וירטואליים המתבצעים מול מסך המחשב, הגשת העבודות מתבצעת דרך האינטרנט וכמו כן, גם תקשורת מהירה עם המרצים.

 

בנוסף לכך, רבים מהסטודנטים נעזרים במחשב נייד המלווה אותם בהרצאות ועוזר להם בסיכום המפגש בצורה יעילה. עלותם של המחשבים אינה זולה ובנוסף לכך מדובר במכשירים הדורשים תחזוקה שוטפת: התקנת תוכנות למיניהן, החלפת ראשי צבע למדפסת, תיקונים, החלפת בטרייה ועוד.

ארוחות בקפיטריה


נכון, אף אחד לא חייב לאכול בקפיטריה ואפשר תמיד להביא אוכל מהבית, אוכל זול יותר ואולי גם בריא יותר. ובכל זאת, מה תעשו בימים לחוצים שאין לכם זמן ללמוד, לעבוד וגם לא לשכוח בבוקר להספיק להכין כריכים לכל היום?

 

מרבית הקפיטריות מסובסדות בצורה משמעותית על ידי האוניברסיטאות והמכללות, אך למרות זאת מדובר בסכום שצריך לקחת בחשבון. (אם למשל אכלתם פעמיים בשבוע כריך בקפיטריה העומד על 15 ₪: 8 ימים בחודש* 15 ₪ לכריך * 8 חודשי לימוד = 960 ₪ לשנת לימודים אחת עבור שני סמסטרים בלבד!

 


הוצאות על רכב או תחבורה ציבורית


החזקת רכב ותשלום קבוע של דמי חנייה ודלק או הוצאה שוטפת על נסיעות בתחבורה ציבורית הם לא עניין של מה בכך. סטודנטים רבים אינם גרים במעונות ונמצאים במרחק שאינו מרחק הליכה אל האוניברסיטה או המכללה.

 

סטודנטים רבים לא יכולים לאפשר לעצמם החזקת רכב ותשלום חודשי של שלק וחניי ומדי יום הם צריכים לשלם עבור הנסיעה למוסד הלימודים בתחבורה ציבורית. יתרה מכך, קיימים מעונות שאינם צמודים למוסד הלימוד ועל אף הקרבה היחסית, הסטודנטים הגרים בהם צריכים לקחת גם הם קו אחד ללימודים או לנסוע ברכבם.

סטודנטים עובדים

אנו רואים אם כן, כי לסטודנטים יש לא מעט הוצאות מלבד שכר הלימוד (ההוצאה העיקרית), ולכן סטודנטים רבים נאלצים לעבוד למחייתם במהלך הלימודים (מה שמקשה למדי על הלימודים). כל הגורמים שפורטו בכתבה זו וגורמים נוספים רבים נוספים שלא פורטו כאן דורשים מהסטודנטים השקעה כספית גבוהה בכדי לאפשר את סיום התואר.

 

 

אמנם לחלק מהסטודנטים יש הורים אשר תומכים בהם ועוזרים להם בהוצאות ובעלויות, אך יחד עם זאת, לרובינו יש גם אחים וקשה מאוד להורים להשקיע כל כך הרבה כסף בילד אחד. זוהי אחת הסיבות לכך שמדי שנה, המוני סטודנטים עובדים בעבודה זמנית אחת או יותר, חלקם אפילו בשעות לא הגיוניות.

 

ישנם סטודנטים שלא יכולים להרשות לעצמם לעבוד בגלל האינטנסיביות של הלימודים ולחלק הסכום אותו הם מרוויחים מהעבודה לא מספיק בשביל לממן את הוצאות הלימודים והדירה ולכן הם נאלצים לפנות לגורמים נוספים, כגון: מימון, מלגות, הלוואות מבנקים ועוד.

מימון שכר הלימוד האקדמי באמצעות קרנות ומלגות

קיימות אפשרויות מימון מגוונות שמטרתן לסייע לסטודנטים בתשלום על הלימודים שלהם. סטודנטים רבים מסתייעים במלגות לימודים, המוענקות במסגרת תכניות התנדבות או מעורבות חברתית. חלקם אף זוכים למלגות הניתנות על ידי קרנות מיוחדות.

 

  • מלגות - לוח המציג מלגות בשווי של מאות מליוני שקלים

 

לפני שאתם נכנסים עמוק אל תוך ספרי הלימוד, כדאי לכם לבדוק אם יש איזו מלגה המגיעה לכם. מלגה יכולה לעזור לכם להשקיע יותר זמן בלימודים, ופחות זמן בעבודה. בין המלגות הקיימות אפשר להזכיר - מלגות הצטיינות, מלגות פר"ח, מלגות אגודת הסטודנטים, מלגות לבני מיעוטים, מלגות לתושבי הפריפריה ועוד.

מימון שכר הלימוד האקדמי בעזרת הלוואות

הלוואות לסטודנטים הינן הלוואות מיוחדות שמקבל ציבור הסטודנטים בשל מספר גורמים: חשיבות השכלת תושבי המדינה, העובדה שסטודנטים רבים מתקשים ללמוד ולעבוד בו זמנית ואילו אלו שעובדים מסתפקים בממוצע ציונים נמוך בעקבות כך, הרעיון כי אמנם אין לסטודנטים כסף עכשיו אבל ככל הנראה כן יהיה להם בסיום התואר ויוכלו להחזירו ועוד. בנקים וחברות פרטיות רבות מציעים לסטודנטים הלוואות מיוחדות ובתנאים נוחים.


קיימים מספר סוגים של הלוואות לסטודנטים: הלוואה למספר חודשים אשר פורסת את התשלום לשנת הלימודים למספר תשלומים לאורך השנה, הלוואה לטווח הארוך אשר מאפשרת תשלום לאחר סיום הלימודים או הלוואה מחברת הלוואות פרטית אשר מאפשרת החזר כספי בפריסה רחבה ולאחר שנים.

 


סטודנטים נאבקים למען הפחתת שכר הלימוד

סטודנטים רבים עורכים הפגנות ונאבקים למען הורדת שכר הלימוד האקדמי במוסדות להשכלה גבוהה. סוגייה זו הינה סוגייה מורכבת ובעלת דיון ציבורי רב שנים. כפי שכבר ציינו, עלות הלימודים מהווה הוצאה עיקרית ונכבדת מסך כל ההוצאות לתואר וסטודנטים רבים מתקשים להוציא סכום גבוה שכזה ופונים לעזרה הן בהלוואות אותם הם נדרשים להחזיר במשך שנים והן בעבודות צדדיות אשר במרבית המקרים לא מאפשרות את סיומו של התואר בצורה אופטימלית, לא מבחינת הציונים ולא מבחינת סיומו בזמן עם יתר החברים לספסל הלימודים.

מוסדות לימוד שכר לימוד

Whatsapp Whatsapp