הוראת השואה והחברה הישראלית במכללה האקדמית בית ברל

המכללה האקדמית בית ברל

התוכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית במכללה האקדמית בית ברל

 

מדוע כדאי ללמוד לימודים העוסקים בשואה ובחברה הישראלית?

 

השואה היא ללא כל צל של ספק הפרק הקשה ביותר בעברו של העם היהודי, הסבל, ההרס, האלימות, הרציחות, המוות והאימה ככל הנראה ימשיכו ללוות אותנו עוד הרבה דורי דורות הלאה .המאורעות הזוועתיים שאירעו לעם היהודי בתקופת השואה מהווים חלק בלתי נפרד מהתודעה הלאומית שלנו כיהודים ומעצבים את דמותה של החברה הישראלית החדשה. בשל כל זאת, אנו מחויבים לא לשכוח לעולם את מה שקרה שם וכמחנכים, לדעת כיצד להתייחס אליה בצורה המתאימה.

 

אודות התוכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית במכללה האקדמית בית ברל

 

למרות שדור ניצולי השואה הולך ונעלם ולמרות שעבר זמן רב, בשנים האחרונות קיימת התגברות בהתעניינות העולמית ככלל והישראלית בפרט, במאורעות השואה. עם השנים מוקמים יותר ויותר אתרי זיכרון והנצחה, ספרי אוטוביוגרפיה רבים מתפרסמים, סרטי קולנוע העוסקים בשואה, מוזיאונים רבים בארץ וברחבי העולם ומכונים הנפתחים במיוחד בכדי לעסוק בהוראת השואה.

 

הוראת השואה בתור מורה או מחנך, נחשבת לאחד האתגרים הגדולים והקשים ביותר עבור מורה בישראל, ההתמודדות עם הרגש, הכאב, התחושות שצפות הן בקרב התלמידים והן בקרב המורים, מחייבים לנקוט באמצעי זהירות, בבחירת חומרי הוראה מתאימים לגיל התלמידים והתאמתם להתפתחות הרגשית והשכלית של תלמידי הכתה.

 

התוכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית

 

התוכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית במכללה האקדמית בית ברל בוחנת מקרוב את הקשרים שבין מאורעות השואה לבין הקמתה של מדינת ישראל, את מקומה של השואה בהוויה התרבותית בישראל ובזהות הישראלית של כל אחד ואחת מאיתנו. התוכנית מקנה לתלמידיה ידע בסיסי רב על אירועי השואה ודוגלת בחשיפת נושא השואה בפני התלמידים, יהודים וערבים כאחד.

 

במהלך התוכנית ילמדו ויבחנו התלמידים את משמעויותיה של השואה ויגבשו עמדות אישיות בנושא. מאוחר יותר ילמדו כיצד מתמודדים מבחינה חינוכית ותרבותית עם היבטיה השונים של השואה ועם דרכי הזיכרון בעזרת כלים ואמצעים מגוונים להוראה.

 

התוכנית ללימודי השואה הינה חלק בלתי נפרד מבית הספר לחינוך וישנה חשיבות רבה בהשתתפות התלמידים של בית הספר לחינוך בתכנית זו, שכן השואה הינה אירוע ייחודי, כלל אנושי ויהודי, ומהווה פרשת דרכים בהיסטוריה היהודית בפרט ובהיסטוריה של המאה העשרים ככלל.

 

התכנית מדגישה את ההיסטוריה של השואה ומשלבת ספרות, מוזיקה, קולנוע ואמנות ועל ידי כך מוצגות השלכותיה של השואה על העולם, על המדינה ועל החברה הישראלית בה.

 

למי מתאימה התוכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית במכללה האקדמית בית ברל?

 

התוכנית מתאימה בעיקר למחנכים ומורים בבתי הספר השונים, המעוניינים לרכוש ידע בנוגע למאורעות השואה, הדרכים לזיכרון השואה והשלכותיה של השואה על החברה הישראלית. התוכנית מיועדת לאלו המעוניינים לעסוק בהוראת השואה בבתי הספר.

 

מבנה והיקף התוכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית

 

התכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית בבית ברל כוללת 2 ש"ש ומורכבת מסדרת מפגשים עיוניים, השתלמות דידקטית וסיור למוזיאון השואה- "יד ושם". המפגשים מציגים לתלמידי התוכנית את אירועי השואה ועוסקים בעיקר בדרכים לשמירה על זיכרונה של השואה בחברה הישראלית, נקודת מבט שונות לאירועי השואה המקנות לתלמידים ידע רב לצד חוויה אינטלקטואלית ותרבותית.

 

בין הנושאים אשר ילמדו במפגשים אלו: מדיניותה של גרמניה כלפי היהודים בתקופת השואה, הקשר בין גרמניה, כיבושי גרמניה והשואה, ההתנגדות של היהודים במחנות ההשמדה ובגטאות, אדישות, הצלה, עיצוב זיכרון השואה במדינת ישראל, הוראת נושא השואה במערכת החינוך הישראלית, זיכרון וייצוג השואה בשיח התרבותי, החברה הישראלית והשואה- זיכרון ושכחה. ההשתלמויות הדידקטיות מקנות לתלמידים כלים ואמצעים דידקטיים לשילוב נושא השואה, מאורעותיה והשלכותיה במסגרות השונות של מערכת החינוך בישראל. כמו כן, דרכים להתאמת החומר לאוכלוסיות היעד השונות. הסיור למוזיאון יד ושם מעביר לסטודנטים מפגש מוחשי ומשלב את נושא השואה בנוף הישראלי.

 

 

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בית ברל

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בית ברל

ssssssssss

מתוך פורום המכללה האקדמית בית ברל

משך קורס מידענות
ישראל
ללא תגובה
קבלה לתואר שני לקויות למידה
הילה דרור
ללא תגובה
לימודי מידענות וספרנות
מריה
ללא תגובה
English tutors מועד אוקטובר
Sara
ללא תגובה
עלות של לימודי אומנות
אריאלה
ללא תגובה
קורס מורי דרך בארץ
צבי פלדמן
ללא תגובה
הרשמה לתואר שני
סאמי
ללא תגובה
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp