לימודי רפואה סינית עתיקה באוניברסיטה העברית

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי רפואה משלימה?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על לימודי רפואה סינית עתיקה - האוניברסיטה העברית.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי רפואה סינית עתיקה באוניברסיטה העברית

 

מטרות חשובות וגישת לימודים מקורית

 

התכנית הוקמה בראש ובראשונה מתוך כוונה לשרת את החברה הישראלית וזאת באמצעות הכשרה של מטפלים שילמדו על סודותיה הצפונים של הרפואה הסינית ששמה הטוב הולך לפניה בכל רחבי העולם ומהלך רושם על שומעיה. כמו כן, שואפת התכנית ליצור בישראל כר מחקר פורה ופיתוח של ענפי הרפואה עבור הדורות הבאים. כיצד ניתן להוציא את המטרות האלו מן הכוח אל הפועל?

 

גרעין ההשקפה המקורי והייחודי המצוי במרכז תכנית הלימודים הזו בודק את קשרי הגומלין שבין הגישה המדעית האנליטית של יסודות הרפואה המערבית לבין התפיסה ההוליסטית אנרגטית של הרפואה הסינית. כך ניתן להבין ביתר יעילות את המחלות והפתולוגיות האנושיות ואת האמצעים והדרכים השונות לטיפול המרפא. למשל, אחד הקורסים העיקריים בתכנית הזו מחבר בין התפיסה המערבית של המחלות ובין התרגום האנרגטי הסיני לאותן מחלות. האפשרות לשלב בין ידע עתיק לבין הבנה עדכנית ומודרנית מולידה סינתזת טיפול מדויק, טיפול הנוגע בתוך רבדים עמוקים של המטופל ומצליח לטפל במחלות מורכבות וקשות.

 

לקבלת עוד פרטים לחצו:

 

שיתופי פעולה בין שני מוסדות המצטיינים בתחומם

 

תכנית הלימודים באוניברסיטה העברית נחשבת לתכנית המובילה בארץ לרפואה סינית עתיקה. אחת הסיבות העיקריות לכך היא שיתוף הפעולה בין המדור ללימודי חוץ של הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה באוניברסיטה העברית לבין העמותה לקידום הרפואה הסינית העתיקה. סיסמת המקום היא: "רפואה סינית לומדים רק בַּעברית"

 

כיצד ניתן להתקבל לתכנית?

 

בעת הרישום יש להצטייד בתעודת בגרות ולעבור שני מבחנים: מבחן באנגלית ומבחן פסיכוטכני להתאמה ללימודים. בנוסף, מתקיים גם ריאיון אישי. אמנם תכנית הלימוד נחשבת לתובענית והכניסה אליה היא דרך ארבע הדלתות הללו, אך זוהי דרך הלימודים הנכונה שתוביל להצלחה במקצוע שהוא גם דרך חיים.

 

הסמכה ותעודות

 

בתום לימודי רפואה סינית ולאחר עמידה בכל תנאי התוכנית יקבלו הבוגרים שתי תעודות:

 • תעודת השתתפות בלימודים מטעם האוניברסיטה העברית
 • תעודה מקצועית מטעם העמותה לרפואה הסינית העתיקה. תעודה זו מוכרת על ידי חברות הביטוח.

 

היקף התכנית ואופייה המיוחד

 

רובם של בתי הספר לרפואה סינית וכל בתי הספר הקיימים בארץ מלמדים רפואה סינית קלאסית, הקרויה גם רפואה סינית מסורתית וזו התפתחה לא מכבר. בתכנית הלימודים של האוניברסיטה העברית מלמדים רפואה סינית עתיקה המבוססת על כתבים עתיקים. היא מתפרסת על פני ארבע שנים שהן שמונה סמסטרים ו- 3,070 שעות לימוד. האגודה לרפואה סינית מסורתית בישראל הכירה בתכנית זו.
 

בשטחה הירוק והפורח של קריית הפקולטה שברחובות מתקיימים הלימודים באווירה נעימה, דבר ההולם את יסודות המקצוע ועולה בקנה אחד עם הרוגע והשקט שכה מאפיינים את שיטת הטיפול הסינית הזו. יתירה מכך, הסטנדרטים הלימודיים בתכנית מיישרים קו עם הסטנדרטים האקדמיים המקובלים בישראל כיום וכך נוצרת רמה גבוהה ומקצועית של הוראה ומחקר. סגל ההוראה בנוי מצוות של מומחים, כל מומחה בתחומו. קבוצות הלימוד הינן קטנות ואינטימיות - עד 30 תלמידים בקבוצה. כך מתקבלת חוויית לימודים ייחודית ונינוחה כמו גם יחס אישי וחם לכל תלמיד ותלמידה.

 

מרכיבי התכנית

 

 1. לימוד הרפואה הסינית העתיקה במסגרת תכנית ההכשרה הבסיסית
  לימוד זה נשען על פילוסופיה הקרויה Wu Yun Liu Qi - חמש התנועות ושש האנרגיות. פילוסופיה זו היא היסוד לתורה "עשרת הגזעים השמימיים ושנים עשר הענפים הארציים" שהם הבסיס להבנתה ויישומה של הרפואה הסינית העתיקה. אופן הביטוי של תכנית ההכשרה הוא בדיקור (אקופונקטורה) ובצמחי מרפא סיניים.
   
 2. צפייה קלינית
  בימי קדם ארך תהליך ההכשרה כעשרים שנים. הוא החל עוד בהיותו של המטפל נער צעיר ששימש כמנקה וכשוליה ורק לאחר מכן הורשה לצפות במטפל המנוסה והוותיק. תכנית הלימודים הנוכחית ממשיכה את מסורת הצפייה הקלינית. שיטה זו נחשבת כאופן ההוראה האפקטיבי ביותר והיא מיושמת החל משנת הלימודים הראשונה ובמשך כל תקופת ההכשרה.

  הצפייה הקלינית היא בעצם צפייה במומחים בתחום זה בשעת עבודתם בקליניקות של ממש. מרכיב זה הוא חשוב וחיוני להבנת עומקה של התורה והינו חלק אינטגרלי מתכנית הלימודים. יתירה מכך, הצפייה הקלינית מהווה נקודת התחלה של קשרים מקצועיים בין התלמיד לבין השותפים המקצועיים שלו בעתיד.
   
 3. פרויקט חונכות
  תכנית לימודים זו נחשבת לתכנית היחידה בעולם שמיישמת מסורת כה מיוחדת לפי הדרך העתיקה של הלימוד במזרח. מטפל מוסמך ילווה כל סטודנט וסטודנטית הן בשלבי ההכשרה והלימוד שבמסגרת התכנית והן לאחר ההסמכה. הימצאותו של חונך מיומן, מנוסה ומקצועי תורמת לתחושת הביטחון של התלמיד ומבטיחה לו כניסה נוחה יותר אל העולם החדש הזה.

  תהליך הלימודים משול למסע מרתק הנחשב לזכות אדירה- הדרך להיות אדם המקבל הסמכה לרפא אחרים. בתהליך זה טבעי שיהיו מורכבויות, קשיים ואתגרים לרוב, ועל כן, חונך מוסמך מקל על את המעבר מעל המשוכות הניצבות לאורך המסע.

 

בוגרי התכנית המסיימים מוכנים לצאת אל העולם ולרפא ובמקביל, צוות התכנית מלווה אותם בהמשך עד ליום שבו הם בעצמם יחנכו תלמידים ועד בכלל. זאת מתוך הנחת היסוד לפיה עולם הרפואה הסינית הוא רחב יריעה והרי למידה, התפתחות והתמקצעות הן חלק מחייו של המטפל.

 

 ** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה העברית בירושלים

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה העברית בירושלים

כלים שיעזרו לך לבחור

Whatsapp Whatsapp