קורס .C.B.T במכללת מירב

קורס .C.B.T במכללת מירב

קורס פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית C.B.T. במכללת מירב


ממוקדים במטרה


הגישה הקוגניטיבית התנהגותית, או C.B.T., היא שיטת טיפול בפסיכותרפיה שהחלה את דרכה בשנות השישים ומאז הפכה לאחת הגישות המקובלות והנפוצות ביותר. באמצעותה, ניתן לטפל בבעיות פסיכולוגיות שונות בקרב ילדים, נוער ומבוגרים, כמו למשל חרדות, הפרעות חברתיות, מקרי אלימות ומצבי פגיעה טראומטית. הטיפול מתמקד בהווה של המטופלים ומסייע להם להגיע למטרות מוגדרות מראש וכך להכיר במשאבים הפנימיים שלהם ובכוחם לחולל שינוי בחייהם.


במכללת מירב מתקיים קורס פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, אשר מסמיך מטפלים לעבודה בגישת C.B.T, ומעניק להם כלים מעשיים שהם יכולים ליישם בקליניקות שלהם. התכנית מתחלקת לשלושה מסלולי התמחות - מסלול "סי. בי. עו"ס" לעובדים סוציאליים, מסלול "שיא בייעוץ" ליועצים חינוכיים ומסלול "סי. בי. ארטס" למטפלים באמצעות אמנויות שונות. הקורס הוא פרי שיתוף פעולה עם המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה והוא מוכר מטעם האגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (איט"ה).

 


תכנית הלימודים


המשתתפים בהתמחות עו"ס מכירים סוגים שונים של פתולוגיות ולומדים על שיטות התערבות ממוקדות בהן ניתן לטפל בהפרעות אלה. הם דנים בהתאמת הטיפול למטופלים בגילאים שונים, החל מילדים ועד למבוגרים. כמו כן, הם בוחנים טכניקות לפיתוח מוטיבציה להתמדה בטיפול בקרב מטופלים ולטיפול בהתנגדויות.


במסלול "שיא בייעוץ", לומדים המשתתפים על קשיים ואתגרים שונים בהם נתקלים ילדים ונוער במסגרות חינוכיות ובמעגל המשפחתי. הם דנים בפיתוח של תכניות התערבות שיכולות לסייע במצבי חרדה ולחצים, בסכסוכי ילדים והורים, בקשיי התנהגות ובמצבי סיכון כמו שימוש בסמים ובאלכוהול. כמו כן, הם מדגישים את חשיבות הגורמים הסמכותיים בחיי הילדים ולומדים כיצד ניתן להסתייע בעובדה זו בטיפול.


במסגרת מסלול "סי. בי. ארטס" בוחנים המשתתפים טכניקות יצירה שונות כמו ציור, מוזיקה, דרמה ותנועה ולומדים כיצד ניתן להסתייע בהם בקליניקה כדי לאפשר למטופלים לבטא עצמם באופן לא מילולי במקרים בהם הם מתקשים בכך. הם מעמיקים בגורמים להפרעות שכיחות כמו פוסט טראומה וחרדות ומכירים דרכים יעילות לטיפול במסגרת קבוצתית או פרטנית.

 


מתכונת הלימוד


קורס .C.B.T במכללת מירב מתפרש על פני פרק זמן של כשנתיים. השיעורים מתקיימים אחת לשבוע. במהלכם, משלבים המשתתפים בין למידה עיונית במסגרת הרצאות לבין תרגולים מעשיים של שיטות הטיפול.

 

נושאי הלימוד

 

 • סיוע במצבי פגיעות מיניות
 • ביטוי לא מילולי
 • התערבויות טיפוליות לילדים
 • בעיות אלכוהול וסמים
 • יחסי נערים ובני משפחותיהם
 • התערבויות קבוצתיות ודיאדיות
 • הגברת ההיענות לטיפול
 • התמודדות עם מצבי משבר ולחץ
 • טיפול בבעיות התפתחות    
 • השפעת הסביבה הקרובה על הפרט    
 • ועוד


תנאי קבלה


לקורס טיפול התנהגותי קוגניטיבי במכללת מירב מתקבלים מטפלים מנוסים, הקבלה למסלולים השונים נעשית על פי תחום הטיפול. לתכנית סי בי עו"ס מתקבלים עובדים סוציאליים מוסמכים; למסלול "שיא בייעוץ" מתקבלים יועצים חינוכיים בעלי ניסיון בעבודה במוסדות חינוך; ולמסלול סי בי ארטס מתקבלים מטפלים בהבעה וביצירה.


תעודה


משתתפים המסיימים בהצלחה את לימודיהם במסלול ועומדים בכל חובות הקורס, זכאים לקבל תעודת גמר, המוענקת מטעם בית הספר מירב לרפואה משלימה.

Whatsapp Whatsapp