קורס וידאו תרפיה חשיפה האוניברסיטה הפתוחה

בית ספר חשיפה

קורס וידאו תרפיה בבית הספר חשיפה של האוניברסיטה הפתוחה

 

טיפול בדור הסלפי

 

בעידן ה"סלפי" התיעוד העצמי הפך לפעולה טבעית ולדבר שבשגרה. ואולם בניגוד לצילום הסטילס, הווידאו מאפשר מרחב הבעתי ויצירתי עשיר יותר, שמסוגל לתפוס התפתחות ולהדגים לנו אותה. כמו כן, בניגוד לכתיבה המייחדת מקום רק למילה, הסט והסצנה המצולמים משכילים להעביר גם את מה שלא נאמר במפורש. הדברים הנרמזים באמצעות הגוף והסביבה הופכים לסמלים ולדימויים התורמים להרחבת המודעות לעולם הפנימי של הרגש, האמונה והתפיסה.


בחשיפה – בית הספר לאומנויות התקשורת של האוניברסיטה הפתוחה מוצע מסלול ללימודי וידאו תרפיה, שבו נערכת היכרות למשתתפים עם העבודה הטיפולית שניתן לבצע על ידי ציוד ההסרטה וכלי היצירה הקולנועיים. ההכשרה מבוססת על ההנחה כי הצילום מסוגל לשמש ככלי לתרפיה באמצעות אמנות המתווך בין הישות הפנימית של המטופלים למציאות החיצונית הסובבת אותם.

 

תכנית הלימודים

 

התכנית לווידאו תרפיה מקנה מצד אחד שפה חזותית וקולנועית וידע במונחים מענפי התסריט, הבימוי, הצילום, העריכה והפסקול. מצד שני, היא מעניקה ידע בכלי הסיוע לקהל מטופלים מגוון, באמצעים המאפשרים חיבור לרגשות ובדרכים לפתרון מורכבויות העולות מן החיים. הסטודנטים לומדים כיצד לעבוד עם מצלמה במסגרת טיפולית, יחידנית וקבוצתית, בשלושה היבטים מרכזיים: תיווך רגשות, פיתוח מודעות ותקשורת עם הזולת. הם אף מוכשרים בניתוח החומרים המצולמים תוך שהם מעלים מתוכם נושאים קליניים, ומתייחסים לטכניקות הסיוע.

 

 

מתכונת הלימוד

 

הקורס אורך שנה אחת וכולל 26 מפגשים המתקיימים במהלך ערב אחד בכל שבוע למשך ארבע שעות כל אחד. ניתן לשלב הכשרה זו עם קורס פוטותרפיה הנלמד בערב נוסף, ולבצע פרקטיקום בהיקף של 40 שעות.

 

נושאי לימוד

 

 • תהליכי העיבוד הרגשי
 • שפת גוף
 • קונפליקטים אוטומטיים
 • רגע הצילום
 • הבעת רגשות עם מצלמה
 • בניית סרט עלילתי
 • מרחב התנועה וההתרחשות
 • כתיבת סרט תיעודי    
 • משחקי תפקידים ופסיכודרמה
 • ועוד    
 • מבע קולנועי – פואטיקה וטכניקה      
 

 

סגל הוראה

 

ההכשרה מנוהלת על ידי שתי נשים מרשימות. ראש המחלקה היא בעלת תואר שני המתמחה בתחום הטיפול באמנויות, ואשר למדה באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת חיפה. יש לה ניסיון משמעותי ורב שנים בהרצאה ובהכשרה של מורים בארץ ובחו"ל. אישה זו הוציאה ספר, וכן הייתה מעורבת בפרויקטים ישראליים לטיפול בנפגעי טראומה כתוצאה מאסונות צונאמי בתאילנד וביפן.

 

מרכזת התכנית לוידאו תרפיה בבית הספר חשיפה היא קולנוענית העוסקת בבימוי דוקומנטרי ובוגרת אוניברסיטת תל אביב. ניסיונה המקצועי כלל שילוב בין יצירה לטלוויזיה ולקולנוע ובין תרפיה באמצעות מצלמה, וזאת במסגרת עבודה עם יחידים ועם קבוצות מרקעים שונים. היא אף יצרה טכניקה משלה לטיפול בווידאו, ומשתפת בידע ובניסיון שלה בתפקידי הוראה והרצאה.

 

קהל יעד ותנאי קבלה

 

הקורס מיועד למקצוענים בעולם התקשורת ולבוגרי לימודי קולנוע וטלוויזיה, כמו גם למטפלים באמנות, לעובדים סוציאליים ולפסיכולוגים. המועמדים נדרשים למלא שאלון אישי ולעבור ראיון קבלה. אין חובה להגיע עם רקע קודם בקולנוע או בצילום.

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp