קורס טיפול בהפרעות אכילה באוניברסיטת בר אילן

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי קורסים בפסיכולוגיה?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על אוניברסיטת בר אילן - קורס טיפול בהפרעות אכילה.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורס טיפול בהפרעות אכילה ביחידה ללימודי המשך של אוניברסיטת בר אילן


משתחררים מכבלי ההפרעה


הפרעות אכילה הן בעיות הנוגעות לתפיסת המזון והרגלי האכילה, ולדימוי הגוף הכללי. קיימים גורמים רבים להתפתחותן, הכוללים בין היתר יסודות גנטיים, חברתיים, תרבותיים, משפחתיים וביולוגיים. מרבית הסובלים מהפרעות אכילה הן נערות בשלבים השונים של גיל ההתבגרות. עם השנים עולה שיעור בעלי ההפרעות בחברה, וכך גם יורד גיל התפרצות המחלה. מחקרים הציגו קשר הדוק בין הדימוי המגדרי השכיח בתרבות המערב, לבין התפתחות בעיות בדימוי הגופני של נערות צעירות, שמנסות לעמוד בדרישות התרבותיות ומתדרדרות לדפוסי אכילה כפייתיים.


על מנת להתמודד בהצלחה עם תופעה זו, דרושים צוותים רפואיים מיומנים ובעלי ידע מקיף. קורס טיפול בהפרעות אכילה בבר אילן שואף לספק כלים למטפלים ולרופאים, על מנת לחשוף אותם להפרעות האכילה השונות, ולאפשר להם לסייע למגוון מקרים מורכבים.

 


תכנית הלימודים


בתחילת הקורס, סוקרים המשתתפים את המאבחנים השונים להגדרת הפרעות אכילה, ואת הגורמים להתפתחות מחלות שונות. הם מעמיקים בתיאוריות פסיכולוגיות, פסיכיאטריות, חברתיות ומגדריות, וכך מנתחים את ההשפעות להן נתונים בני נוער שנמצאים בסיכון לפתח הפרעות אכילה. בהמשך, הם רוכשים כלים טיפוליים לסיוע לצעירים ולמבוגרים הסובלים מהפרעות אלה, וכך מיישמים עקרונות ממגוון גישות, כמו למשל טיפול CBT. כמו כן, הם לומדים על מבנה מערכת הבריאות בישראל ועל מגוון המוסדות לסיוע להפרעות אכילה, ורוכשים כלים להתאמת הטיפול לכל אחד מן המטופלים.


מתכונת הלימוד


הקורס מחולק לשתי חטיבות, יחידה עיונית ופרקטיקום מעשי. המשתתפים יכולים לבחור לקחת חלק רק באחד החלקים, או בשניהם. השיעורים העיוניים מתקיימים אחת לשבוע, בשעות אחר הצהריים והערב, וכוללים בסך הכל כ - 60 שעות. במהלכם, התלמידים מנהלים גם דיונים קבוצתיים ומנתחים מקרי בוחן קליניים. כמו כן, נערכים מספר סיורים לימודיים למרכזים לטיפול בהפרעות אכילה.


הפרקטיקום נערך אחת לשבוע בשעות הערב, הוא מתפרש על פני כ - 9 חודשים, וכולל בסך הכל כ - 50 שעות. במהלכו, התלמידים משתתפים בהנחיית קבוצה, ובליווי המטופלים החל משלב האבחון הראשוני דרך סדרת פגישות. הם גם לוקחים חלק בהדרכות ובפעילויות של צוות המחלקה במוסד בו הם פעילים.

 


נושאי הלימוד

 

 • ברירה כפייתית של המזון
 • דימוי גוף משובש
 • טיפול קוגניטיבי התנהגותי
 • אכילת יתר התקפית
 • הפרעות פסיכו - סומאטיות
 • סיוע בגיל ההתבגרות
 • אבחון ואיתור הפרעות אכילה
 • מערך הטיפול בישראל
 • בעיות אכילה בילדות המוקדמת
 • אוכלוסיות בסיכון מוגבר
 • גישה פמיניסטית להפרעות אכילה
 • קשר בין מגדר לפתולוגיה    
 • גורמים תרבותיים להפרעות אכילה    
 • ועוד


סגל הוראה


מנהלת הקורס היא עובדת סוציאלית קלינית בעלת תואר דוקטור, שאחראית על מחלקה למחקר ולטיפול במרכז להפרעות אכילה. במחקריה, היא בוחנת את הקשר בין פגיעה מינית בילדות לפיתוח הפרעות אכילה, ואת מקום המשפחה בהתפתחות ההפרעות.


בין המרצים בתכנית נמנים: פסיכיאטרית ילדים, שמנהלת מחלקה לטיפול במצבי משבר; דיאטנית קלינית לילדים ולנוער, העוסקת בייעוץ הנוגע לבעיות אכילה בגיל הרך; רופאה בכירה במחלקת ילדים, המנהלת יחידה לטיפול בהפרעות אכילה, ומומחית לסיוע במצבי התעללות במטופלים צעירים; דיאטנית קלינית, שחוקרת השפעות תרבות על דימוי גופן של נערות; דוקטור לרפואה פנימית, שמנהל מרכז לטיפול במצבי עודף משקל; ועוד.


תנאי קבלה


לקורס מתקבלים אנשי מקצוע בענפי הטיפול והשיקום, שלהם תואר שני לפחות, כמו למשל עובדים סוציאליים קליניים, רופאי ילדים, אחים מוסמכים, יועצים חינוכיים, מטפלים באמצעות הבעה ויצירה, פסיכיאטרים ופסיכולוגים. קיימת עדיפות לבעלי ניסיון מעשי בסיוע למטופלים עם הפרעות אכילה או לחוקרים שפועלים בענף.


תעודה


משתתפים המסיימים בהצלחה את לימודיהם בקורס, זכאים לקבל תעודת גמר "סיום תכנית ההכשרה לטיפול בהפרעות אכילה", המוענקת מטעם היחידה ללימודי המשך של אוניברסיטת בר אילן. תלמידים שהשלימו את מכסת שעות הפרקטיקום, יצוין הדבר על גבי הדיפלומה שלהם.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת בר אילן

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בר אילן
פורום לימודי פסיכולוגיה
התלבטות בין אוניברסיטת חיפה לתל אביב ללימודי פסיכולוגיה
אוראל ידעי
1 תגובות
הרשמה על תנאי ללימודי פסיכולוגיה במכללת עמק יזרעאל
הודא
1 תגובות
מחיר לימודי פסיכולוגיה במוסדות שונים
יצחק
1 תגובות
עבודה בניהול משאבי אנוש לבוגרי מסלול פסיכולוגיה ומשאבי אנוש
צורהלי
1 תגובות
הסבה לתואר ראשון בפסיכולוגיה לבוגרי אוניברסיטה
רות
1 תגובות
לימוד פסיכולוגיה באופן עצמאי מהבית
רינת
1 תגובות
איזה תארים מאפשרים הסבה לפסיכולוגיה?
רחל
1 תגובות
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp