קורס ניהול ידע וארכיונאות במכללה האקדמית ספיר - המרכז ללימודי חוץ ולימודי המשך

שירות אישי - צור קשר

המכללה האקדמית ספיר

קורס ניהול מידע וארכיונאות במרכז ללימודי חוץ והמשך במכללה האקדמית ספיר – קורס ארכיונאי מורשה


לשמור על המידע


מאז ומעולם היו ארכיונים חלק חיוני בחיים ובמורשת של ערים, מדינות, קהילות ומשפחות. דרכם ניתן ללמוד אודות העבר שלנו ולתעד את חיינו היום למען הדורות בעתיד. הקדמה הטכנולוגית בעידן הדיגיטלי יצרה שינוי בעבודתם של ארכיונאים והיום המקצוע מבוסס טכנולוגיות חדשניות, מה שגם מרחיב ומשכלל את האפשרויות לאיסוף המידע ולתיעודו. כך ארכיונאים מוצלחים היום צריכים להכיר הן את השיטות המסורתיות והן את אלה החדשות לסידור, לרישום ולהנגשת חומר לציבור.


הקורס לניהול מידע וארכיונאות שנלמד במרכז ללימודי חוץ והמשך של המכללה האקדמית ספיר מעניק למשתתפיו כלים עדכניים לניהול ולעבודה בארכיונים. הכלים שנמצאים ברשות הבוגרים יכולים לסייע להם להשתלב בתחום הארכיונאות ובגופים ציבוריים ופרטיים כגון משרדי ממשלה, תאגידים, תנועות פוליטיות, בתי ספר וגופים נוספים בהם פועלת מערכת מנהלתית. דרך עבודתם הם יכולים לסייע לשמר ולתעד מידע היסטורי, לאומי ואישי יקר ערך למען הדורות הבאים.


תכנית הלימודים


תלמידי הקורס לומדים על מהותו של חומר ארכיונאי ומכירים דרכים להערכתו. הם מתוודעים למוסדות בארץ ובעולם שמתמקדים בתחום הארכיונאות ושימור המידע וסוקרים את הפן המשפטי והאתי של הענף. בהמשך, הם לומדים על השלבים לניהול חומר ארכיונאי, מאיסוף וקליטה שלו, דרך בניית רשומות וקטלוגים ועד להנגשתם של החומרים לציבור הרחב ולשלל אוכלוסיות. הם גם דנים בהחרבה בניהול של פרויקטים מיוחדים כגון עבודה עם הקהילה, הקמה של מיזמים ותערוכות וכן שיתופי פעולה עם גופי תרבות. נוסף על כך, הם שמים דגש על תהליכי הדיגיטציה שעוברים על עולם המידע ועל טכנולוגיות בהן משתמשים ארכיונאים.

 


מתכונת הלימוד


תכנית זו נפרשת על פני כשנתיים והיא כוללת ארבעה סמסטרים רצופים. שיעורים מתקיימים אחת לשבוע בשעות אחר הצהריים, במרכז מופת בתל אביב. הקורס משלב בין לימוד עיוני והרצאות פרונטליות לבין התמחות מעשית בארכיונאות. ההתמחות מאפשרת לתלמידים להתנסות בעבודה באחד מן הארכיונים המוכרים תחת הנחיה של ארכיונאי מורשה או מוסמך.


תלמידים שעומדים בתנאים יכולים לקבל מלגת לימוד, מטעם קרן ההנצחה על שם ד"ר גיאורג ואסתר הרליץ. בקבלת המלגה מובאים בחשבון היבטים כגון הצטיינות אקדמית, רקע כלכלי והתמדה לימודית.

 

נושאי הלימוד

 

 • הערכת חומר בארכיון
 • היבטים פיזיים של ארכיון
 • עבודה קהילתית בארכיונאות
 • התפישה הארכיונאית בזמננו
 • מוסדות בתחום שימור התרבות
 • ניהול פרויקטים לשימור והנגשה    
 • מדעי המידע
 • אוספים מיוחדים
 • חומרים מוסדיים
 • עיבוד חומר ארכיוני
 • רשומות אלקטרוניות    
 • ועוד


סגל הוראה


המרכזת האקדמית של הקורס היא בעלת הכשרה אקדמית בתחומי הספרנות, המידע והארכיונאות. כמו כן, היא משמשת מרכזת של האיגוד הישראלי למידע ולארכיונאות.


על מוסד הלימוד


המרכז ללימודי חוץ ולימודי המשך של המכללה האקדמית ספיר מאפשר לתלמידיו ללמוד במגוון של הכשרות מקצועיות דרכן ניתן לשדרג את הקריירה ולרכוש ידע בתחומים חדשים. נלמדים בו קורסים בתחומים כחינוך, תעשייה, חשבונאות, ניהול, תרפיה ועיצוב. בין היתר, אפשר לקחת חלק בקורס הסברה ודוברות, קורס ניהול שיווק וקידום מכירות, קורס ניהול ופיתוח קהילתי, קורס ניהול משאבי אנוש וקורס יזמות ותיווך נדל"ן.


תנאי קבלה


מסלול זה מתאים הן לעובדים בתחום הארכיונאות והן למעוניינים להשתלב בו. הוא מיועד בין היתר לארכיונאים ברשויות מקומיות, במוסדות ממשלתיים, במרחב הכפרי והעירוני, במערכת החינוך, בספריות, במוסדות תרבות ובגופים ציבוריים שונים שמעוניינים לשכלל את הכלים שבידיהם. כמו כן, הוא יכול להתאים לעובדים בתחום טכנולוגיות המידע.


תעודה


לתלמידים אשר מסיימים בהצלחה את הקורס ניתנת תעודת גמר "ארכיונאי מורשה" על ידי האיגוד הישראלי למידע ולארכיונאות והמרכז ללימודי חוץ ולימודי המשך במכללה האקדמית ספיר. כדי לזכות בתעודה הם צריכים לעבור את בחינות הגמר, להשלים את ההתמחות המעשית ולהיות נוכחים ב – 85 אחוזים מן השיעורים לפחות.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר

ssssssssss

מתוך פורום המכללה האקדמית ספיר

לימודי תזונה טבעית
יוסרא עאמר
ללא תגובה
פרטים על קורס ccna
ירדן רומנו
ללא תגובה
תכנית מדעי המחשב ומוזיקה
נתנאל יצחק
ללא תגובה
יש מכינה קדם אקדמית למשפטים בספיר?
סתיו כרמל
ללא תגובה
קבלה למדעי הרוח והחברה
שני
ללא תגובה
קורס אבחון דידקטי
רויטל
ללא תגובה
תעודת הוראה בגיל הרך
מיטל
ללא תגובה
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp