בג"ץ: תנו צ'אנס לשיטת המצרף

22/12/2013 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (1,562 צפיות)

במשרד החינוך עשו משהו טוב, אך מיד חזרו בהם; בבג"ץ לא רצו להכריע; בכנסת מעולם לא הצליחו להעביר חוק לביטולו; בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נזהרים שלא לומר לכם בגלוי – הפסיכומטרי מיותר. לעומת זאת, בחלק מן האוניברסיטאות כבר מאפשרים לכם להתקבל בלעדיו.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


המאבק על הפסיכומטרי - האם חומת האקדמיה נופלת?

 

מהמצרף ועד היום

 

כבר יותר מעשור מנסים לבטל את הבחינה הפסיכומטרית כתנאי קבלה הכרחי ללימודים באוניברסיטה. בשנת 2002 זכה הניסיון הזה להצלחה זמנית, כשנכנסה לתוקף שיטת המצרף. לפי שיטה זו, המדד היחיד, והמספיק, ליכולתם של מועמדים להצליח בתואר ראשון, היה הציון שלהם בבגרות, בדגש על מקצועות ליבה מוגדרים. מחזור אחד בלבד של מועמדים הספיק ליהנות מההישג הזה, מפני שמיד הופעלו לחצים מכיוונים שונים, והגלגל חזר אחורנית.

 

בג"ץ: תנו צ'אנס לשיטת המצרף

 

השאלה שנשאלה אז, ומוסיפה להדהד עד היום, היא – אם הבגרות הייתה מדד מספיק טוב בשנת 2002, מה קרה בשאר הזמן, ולמה ביטלו את שיטת המצרף זמן קצר לאחר קבלתה? סביב סוגיה זו עלו מיני טענות, חלקן מצאו חן בעיני בית המשפט וחלקן פחות, כאשר תשעה ארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ כדי למנוע את יישום ההחלטה.

 

מצד אחד האשימו את משרד החינוך בגזענות, מצד שני טענו כי תעודות הבגרות נבדלות זו מזו בין מגזרים חינוכיים, ולכן אינן עולות לכדי סטנדרט אחיד שיכול לשמש מדד אמין. היו גם כמה עובדות סטטיסטיות מעניינות, כמו למשל – העובדה שמידת ההצלחה בבחינה הפסיכומטרית במגזר הערבי פחותה בהרבה מן ההצלחה בקרב המגזר היהודי, וזאת בשל פערי תרבות הניכרים בפורמט הבחינה.

 

חברי הכנסת: נבטל את הפסיכומטרי

 

בג"ץ אמנם הורה לארגוני זכויות האדם למשוך את עתירתם, וגער בהם על שהאשימו את משרד החינוך בגזענות, אך בו בזמן ניסו השופטים לשכנע את ראשי האקדמיה לתת לשיטת המצרף ארכה של שנה אחת, על מנת שניתן יהיה לבדוק אם אכן תוצאות הבגרות יכולות לבדן לנבא הצלחה. בפועל, המצרף בוטל באופן מיידי, ובמהלך השנים הבאות ניסו חברי כנסת שונים להרים את הכפפה מחדש, באמצעות הצעות חוק לביטול הפסיכומטרי.

 

בדברי ההסבר להצעות החוק ניסו יוזמי ההצעות להביא לייצוג שכבות אוכלוסייה, שידן אינה משגת את המחיר הנדרש על מנת להתכונן באופן מיטבי לבחינה הפסיכומטרית. כמו כן, הובאו דוגמאות ממדינות אחרות בעולם, בהן אין כלל דרישה כזו ממועמדים לאוניברסיטאות, והדגש בהן הוא על ההצלחה בתיכון. הצעות אלו מעולם לא עברו את הוועדות השונות על מנת להגיע לכדי אישור כחוק חדש. אחת הסיבות האפשריות לקושי להעביר את ההצעות היא החשש להתמוטטות של ענף שלם במגזר העסקי – מכוני ההכנה לפסיכומטרי.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: או בגרות או פסיכומטרי

 

השנה (2013), כעשר שנים לאחר ביטול המצרף והשבת הפסיכומטרי על כנו, נחשף לראשונה מחקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המראה כי אין פער משמעותי בין רמת ההישגים של תלמיד בבחינות הבגרות באנגלית ובמתמטיקה, ובין מידת ההצלחה שלו במבחן הפסיכומטרי. המסקנה – אחד מן הקריטריונים לקבלה לאוניברסיטאות מיותר.

 

משרד החינוך מנסה כעת לבחון מול ועד ראשי האוניברסיטאות שלוש חלופות אפשריות – ביטול כליל של הבחינה הפסיכומטרית, התאמת מבחני מיון חדשים לכל תחום לימוד באוניברסיטה, או הטמעת המבחן הפסיכומטרי בתוך תכנית הלימודים בבתי הספר התיכוניים. כמו כן, במשרד החינוך דנים באפשרות לשנות את המעמד של מקצועות לימוד מסוימים בתיכון, ולבטל את בחינות הבגרות החיצוניות במקצועות אלו.

 

האוניברסיטאות: אצלנו תתקבלו בלי פסיכומטרי

 

קבלה למדעי הרוח או החברה

 

מה שמנסים להוביל במסדרונות הממשלה לחוד, ומה שכבר נעשה במסדרונות האוניברסיטה לחוד. מסתבר שאתם כבר יכולים להתקבל לאוניברסיטאות מסוימות ללא ציון פסיכומטרי, במידה ויש לכם בגרות מצוינת או אפילו - טובה מאד. כך למשל, באוניברסיטת בן גוריון בנגב אתם יכולים להתקבל עם ממוצע של 90 ומעלה בבגרות ללימודי תואר ראשון ברוב חוגי מדעי הרוח. באוניברסיטאות תל אביב וחיפה מועמדים למדעי הרוח יכולים להתקבל על סמך ממוצע בגרות 100 לפחות, ובאוניברסיטה העברית ניתן להתקבל לחלק מן החוגים בפקולטה זו עם ציון בגרות של 97.5. בנוסף, בעברית מאפשרים לכם להתקבל לחוגים מסוימים בפקולטה למדעי החברה עם ציון בגרות 100.

 

קבלה למדעים

 

השנה מפעילה אוניברסיטת בן גוריון תכנית פיילוט המהווה אלטרנטיבה לפסיכומטרי. מדובר בתכנית הכנה ללימודי תואר ראשון בפקולטה למדעים, שיילמדו בה מקצועות האנגלית, המתמטיקה והכתיבה המדעית. משך התכנית הוא סמסטר אחד, שבסיומו התלמידים יצטרכו לעבור מבחני הערכה. כך שבעצם, ההבדל הוא בין קורס פסיכומטרי ובחינה פסיכומטרית כלל ארצית, ובין קורס הכנה ובחינות מיון, שהציונים בהם קבילים רק באוניברסיטת בן גוריון.

 

בטכניון פועלים בדרך דומה, כאשר מועמדים ללא פסיכומטרי יכולים להתקבל על סמך הישגיהם בלימודי השלמה במתמטיקה ובפיזיקה, המתקיימים לפני פתיחת שנת הלימודים. לפי המתכונת החדשה, לחוג ללימודי פיזיקה יוכלו להתקבל בטכניון גם על סמך ציון 90 לפחות בבגרות 5 יחידות בפיזיקה ובמתמטיקה בלבד. ראוי לציין, שבינתיים באתר הטכניון לא השתנו תנאי הקבלה, וכנראה שעליהם לקבל עוד כמה החלטות לפני פתיחת השערים הגדולה.

 

באוניברסיטת תל אביב, לעומת זאת, מאפשרים למועמדים להתקבל למקצועות מדעיים מסוימים ללא פסיכומטרי ובלי לעבור בחינות מיון אחרות. כך למשל, אם ברצונכם ללמוד פיזיקה, מתמטיקה, גיאופיזיקה או סטטיסטיקה, עליכם להתכונן היטב לבגרויות ברמת 5 יחידות במתמטיקה ובפיזיקה, ולהגיע לממוצע 90 (בלי בונוסים) בתעודת הבגרות.

 

אולי יעניין אותך גם

מורים שעשו הסבת אקדמאים מספרים איך הגיעו למערכת החינוך

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 11/7/2019
מורים חדשים שעשו הסבת אקדמאים להוראה מביאים איתם נקודות מבט אחרות למערכת החינוך. מה מביא אנשים לחזור לבית הספר ולהוביל שינוי? לכתבה המלאה >>

יום הסטודנט - מה מציעות אגודות הסטודנטים השנה?

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 19/5/2019
יום הסטודנט 2019 ממש עוד רגע כאן! מה מציעים באגודות הסטודנטים? אילו הופעות שוות יתקיימו בקמפוסים? כל הפרטים שאתם חייבים לדעת רגע לפני יום הסטודנט. לכתבה המלאה >>

חברי קהילת הסטודנטים בקריית מלאכי מקדמים שינוי חברתי - כבר בזמן התואר

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 27/3/2019
בקהילת הסטודנטים בקריית מלאכי פועלים לבנות קהילה מקומית פעילה וגאים מאוד בעיר שלהם. שמענו מהסטודנטים על הפעילות שלהם ועל החיים בעיר. לכתבה המלאה >>

תואר שמשנה את החיים: מתלמיד שנשר מהלימודים למנהל בית ספר לנוער בסיכון

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 3/3/2019
עד גיל 25 עבד מיכאל כנהג משאית עם 9 שנות לימוד. נסיעה שגרתית שינתה את חייו מהקצה אל הקצה והיום הוא מנהל ויזם חינוכי. שמענו ממנו איך עשה את השינוי. לכתבה המלאה >>

מה הקשר בין פסטה להנדסת בניין? סטודנטים על האקתון הספגטי

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 31/1/2019
בהאקתון שערכו לאחרונה סטודנטים להנדסת בניין, הם נדרשו להתמודד עם משימה לא שגרתית, בניית גשרים מחומר גלם אחד - פסטה. מה המשימה לימדה אותם על עבודתם של מהנדסים? לכתבה המלאה >>

מתמודדים עם חרדת טיסה? פרויקט גמר חדשני יוכל לעזור

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 30/12/2018
החל מפחד ומועקה על המטוס ועד להימנעות מוחלטת מטיסות, חרדת טיסה היא בעיה שמשפיעה על לא מעט אנשים. בפרויקט הגמר שלו, החליט אסף להתמודד עם הבעיה ולסייע לאותם אנשים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם