בג"ץ: תנו צ'אנס לשיטת המצרף

22/12/2013 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (1,817 צפיות)

במשרד החינוך עשו משהו טוב, אך מיד חזרו בהם; בבג"ץ לא רצו להכריע; בכנסת מעולם לא הצליחו להעביר חוק לביטולו; בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נזהרים שלא לומר לכם בגלוי – הפסיכומטרי מיותר. לעומת זאת, בחלק מן האוניברסיטאות כבר מאפשרים לכם להתקבל בלעדיו.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


המאבק על הפסיכומטרי - האם חומת האקדמיה נופלת?

 

מהמצרף ועד היום

 

כבר יותר מעשור מנסים לבטל את הבחינה הפסיכומטרית כתנאי קבלה הכרחי ללימודים באוניברסיטה. בשנת 2002 זכה הניסיון הזה להצלחה זמנית, כשנכנסה לתוקף שיטת המצרף. לפי שיטה זו, המדד היחיד, והמספיק, ליכולתם של מועמדים להצליח בתואר ראשון, היה הציון שלהם בבגרות, בדגש על מקצועות ליבה מוגדרים. מחזור אחד בלבד של מועמדים הספיק ליהנות מההישג הזה, מפני שמיד הופעלו לחצים מכיוונים שונים, והגלגל חזר אחורנית.

 

בג"ץ: תנו צ'אנס לשיטת המצרף

 

השאלה שנשאלה אז, ומוסיפה להדהד עד היום, היא – אם הבגרות הייתה מדד מספיק טוב בשנת 2002, מה קרה בשאר הזמן, ולמה ביטלו את שיטת המצרף זמן קצר לאחר קבלתה? סביב סוגיה זו עלו מיני טענות, חלקן מצאו חן בעיני בית המשפט וחלקן פחות, כאשר תשעה ארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ כדי למנוע את יישום ההחלטה.

 

מצד אחד האשימו את משרד החינוך בגזענות, מצד שני טענו כי תעודות הבגרות נבדלות זו מזו בין מגזרים חינוכיים, ולכן אינן עולות לכדי סטנדרט אחיד שיכול לשמש מדד אמין. היו גם כמה עובדות סטטיסטיות מעניינות, כמו למשל – העובדה שמידת ההצלחה בבחינה הפסיכומטרית במגזר הערבי פחותה בהרבה מן ההצלחה בקרב המגזר היהודי, וזאת בשל פערי תרבות הניכרים בפורמט הבחינה.

 

חברי הכנסת: נבטל את הפסיכומטרי

 

בג"ץ אמנם הורה לארגוני זכויות האדם למשוך את עתירתם, וגער בהם על שהאשימו את משרד החינוך בגזענות, אך בו בזמן ניסו השופטים לשכנע את ראשי האקדמיה לתת לשיטת המצרף ארכה של שנה אחת, על מנת שניתן יהיה לבדוק אם אכן תוצאות הבגרות יכולות לבדן לנבא הצלחה. בפועל, המצרף בוטל באופן מיידי, ובמהלך השנים הבאות ניסו חברי כנסת שונים להרים את הכפפה מחדש, באמצעות הצעות חוק לביטול הפסיכומטרי.

 

בדברי ההסבר להצעות החוק ניסו יוזמי ההצעות להביא לייצוג שכבות אוכלוסייה, שידן אינה משגת את המחיר הנדרש על מנת להתכונן באופן מיטבי לבחינה הפסיכומטרית. כמו כן, הובאו דוגמאות ממדינות אחרות בעולם, בהן אין כלל דרישה כזו ממועמדים לאוניברסיטאות, והדגש בהן הוא על ההצלחה בתיכון. הצעות אלו מעולם לא עברו את הוועדות השונות על מנת להגיע לכדי אישור כחוק חדש. אחת הסיבות האפשריות לקושי להעביר את ההצעות היא החשש להתמוטטות של ענף שלם במגזר העסקי – מכוני ההכנה לפסיכומטרי.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: או בגרות או פסיכומטרי

 

השנה (2013), כעשר שנים לאחר ביטול המצרף והשבת הפסיכומטרי על כנו, נחשף לראשונה מחקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המראה כי אין פער משמעותי בין רמת ההישגים של תלמיד בבחינות הבגרות באנגלית ובמתמטיקה, ובין מידת ההצלחה שלו במבחן הפסיכומטרי. המסקנה – אחד מן הקריטריונים לקבלה לאוניברסיטאות מיותר.

 

משרד החינוך מנסה כעת לבחון מול ועד ראשי האוניברסיטאות שלוש חלופות אפשריות – ביטול כליל של הבחינה הפסיכומטרית, התאמת מבחני מיון חדשים לכל תחום לימוד באוניברסיטה, או הטמעת המבחן הפסיכומטרי בתוך תכנית הלימודים בבתי הספר התיכוניים. כמו כן, במשרד החינוך דנים באפשרות לשנות את המעמד של מקצועות לימוד מסוימים בתיכון, ולבטל את בחינות הבגרות החיצוניות במקצועות אלו.

 

האוניברסיטאות: אצלנו תתקבלו בלי פסיכומטרי

 

קבלה למדעי הרוח או החברה

 

מה שמנסים להוביל במסדרונות הממשלה לחוד, ומה שכבר נעשה במסדרונות האוניברסיטה לחוד. מסתבר שאתם כבר יכולים להתקבל לאוניברסיטאות מסוימות ללא ציון פסיכומטרי, במידה ויש לכם בגרות מצוינת או אפילו - טובה מאד. כך למשל, באוניברסיטת בן גוריון בנגב אתם יכולים להתקבל עם ממוצע של 90 ומעלה בבגרות ללימודי תואר ראשון ברוב חוגי מדעי הרוח. באוניברסיטאות תל אביב וחיפה מועמדים למדעי הרוח יכולים להתקבל על סמך ממוצע בגרות 100 לפחות, ובאוניברסיטה העברית ניתן להתקבל לחלק מן החוגים בפקולטה זו עם ציון בגרות של 97.5. בנוסף, בעברית מאפשרים לכם להתקבל לחוגים מסוימים בפקולטה למדעי החברה עם ציון בגרות 100.

 

קבלה למדעים

 

השנה מפעילה אוניברסיטת בן גוריון תכנית פיילוט המהווה אלטרנטיבה לפסיכומטרי. מדובר בתכנית הכנה ללימודי תואר ראשון בפקולטה למדעים, שיילמדו בה מקצועות האנגלית, המתמטיקה והכתיבה המדעית. משך התכנית הוא סמסטר אחד, שבסיומו התלמידים יצטרכו לעבור מבחני הערכה. כך שבעצם, ההבדל הוא בין קורס פסיכומטרי ובחינה פסיכומטרית כלל ארצית, ובין קורס הכנה ובחינות מיון, שהציונים בהם קבילים רק באוניברסיטת בן גוריון.

 

בטכניון פועלים בדרך דומה, כאשר מועמדים ללא פסיכומטרי יכולים להתקבל על סמך הישגיהם בלימודי השלמה במתמטיקה ובפיזיקה, המתקיימים לפני פתיחת שנת הלימודים. לפי המתכונת החדשה, לחוג ללימודי פיזיקה יוכלו להתקבל בטכניון גם על סמך ציון 90 לפחות בבגרות 5 יחידות בפיזיקה ובמתמטיקה בלבד. ראוי לציין, שבינתיים באתר הטכניון לא השתנו תנאי הקבלה, וכנראה שעליהם לקבל עוד כמה החלטות לפני פתיחת השערים הגדולה.

 

באוניברסיטת תל אביב, לעומת זאת, מאפשרים למועמדים להתקבל למקצועות מדעיים מסוימים ללא פסיכומטרי ובלי לעבור בחינות מיון אחרות. כך למשל, אם ברצונכם ללמוד פיזיקה, מתמטיקה, גיאופיזיקה או סטטיסטיקה, עליכם להתכונן היטב לבגרויות ברמת 5 יחידות במתמטיקה ובפיזיקה, ולהגיע לממוצע 90 (בלי בונוסים) בתעודת הבגרות.

 

אולי יעניין אותך גם

סקר לימודים בישראל ואתר גלובס

מאת: אנאבל אדמסקי, 24/3/2020
סקר שערכנו באתר "לימודים בישראל", שהתפרסם באתר "גלובס" מראה מה באמת חושבים הסטודנטים על הלימודים מרחוק בעקבות התפשטות הקורונה. לכתבה המלאה >>

קורונה ולימודים - מה החלטות המוסדות עם התפשטות הנגיף?

מאת: אנאבל אדמסקי, 12/3/2020
התפשטות הקורונה מאיימת לפגוע בפתיחת סמסטר ב' שנמצא ממש מעבר לפינה. מה הנחיות מוסדות הלימוד לגבי קיום לימודים? ואיך יעזרו לסטודנטים כדי למנוע פגיעה בלימודים? לכתבה המלאה >>

גם אתם יכולים להיות ידענים כמו הצ`ייסר: איתי הרמן מסביר איך לזכור באמצעות הקשר

מאת: תובל קליין, 29/1/2020
הצ'ייסר, איתי הרמן, מגלה את השיטה באמצעותה גם אתם תוכלו לפתח את הזיכרון וסוף סוף לדעת את כל החומר למבחן, ומסביר למה ידע כללי הוא עבורו שליחות. לכתבה המלאה >>

איך נראה יום של טראומטולוג? ד"ר דרור סופר חושף את מאחורי הקלעים של חדר הניתוח

מאת: אנאבל אדמסקי, 22/1/2020
ד"ר דרור סופר, כירורג ומנהל מערך הטראומה בבית החולים איכילוב, מספר על עבודתו המיוחדת שמפגישה אותו עם הגבול הדק שבין חיים למוות, ומשתף בדברים חשובים למי שחולמים ללמוד רפואה. לכתבה המלאה >>

רענן שקד על כלים לתחילת הדרך בתעשיית התקשורת והחשיבות של אמירה אישית

מאת: אנאבל אדמסקי, 21/1/2020
העיתונאי רענן שקד מספר על כלים חשובים לתחילת הקריירה בעולם התקשורת, על התרומה של האקדמיה לעיתונאים מתחילים ועל הכוח של סיפור טוב בעידן הצפת המידע והרשתות החברתיות. לכתבה המלאה >>

הפתרון העיצובי שלכם יכול להיות הסטארט אפ הבא: מה הקשר בין עיצוב תעשייתי לבין עולם ההייטק?

מאת: תובל קליין, 15/1/2020
רוצים קריירה שמשלבת בין יצירתיות ובין צרכים פרקטיים בתעשייה? כיום קיימת עלייה בביקוש למעצבים תעשייתיים: ראש התכנית לעיצוב תעשייתי באחד מהמוסדות המובילים בארץ מספר למה לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp