תואר ראשון משולב בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון משולב בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון בפסיכולוגיה ותקשורת של האוניברסיטה הפתוחה

 

שילוב בין לימודים בתקשורת ופסיכולוגיה

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכנית לימודים לתואר דו חוגי בשתי דיסיפלינות ממדעי החברה: פסיכולוגיה ותקשורת. השילוב בין שני התחומים הללו יוצר תוכנית לימודים מעשירה ומרתקת. לימודי פסיכולוגיה עוסקים בחקר נפש האדם, בתהליכים המשפיעים על נפש האדם ועל האופן שבו הוא פועל. לימודי התקשורת עוסקים בהשפעה של התקשרות על החברה. בכדי להבין את המשמעות של השפעה זו יש צורך להבין תחומים שונים בפסיכולוגיה כמו לדוגמא פסיכולוגיה חברתית.

 

השילוב בין פסיכולוגיה ותקשורת

 

מחקרים עדכניים מראים על הקשר שבין פסיכולוגיה ופרסום ועל ההשפעה הפסיכולוגית שיש לפרסום ולתקשורת על החברה. מחקרים נוספים מצביעים על הקשר שבין הטלוויזיה להתנהגותם של ילדים ולהתפתחותם. על כן, ניתן לראות כי קיימות נקודות השקה רבות בין הלימודים בפסיכולוגיה והלימודים בתקשורת ועל כן השילוב בין לימודים משני חוגים אלו מעניק ערך מוסף בלימודי התואר הראשון.

 

לימודי פסיכולוגיה

 

הלימודים בפסיכולוגיה מציעים מגוון רחב של קורסים העוסקים בנושאים שונים, כאשר הסטודנט יכול לבחור בין תחומי העניין שלו. בין הנושאים הנלמדים: פסיכולוגיה ארגונית, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה של המינים, פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה התפתחותית, היסודות הפיזיולוגים של ההתנהגות, נוירו- פסיכולוגיה פסיכולוגיה של הלמידה ועוד. מטרת הלימודים היא להעניק לסטודנט את הכלים לבצע מחקר עצמאי בתחום הפסיכולוגיה ולהכשיר אותו ללמודים מתקדמים בכדי להשתלב בעבודה טיפולית או לעסוק במקצועות המצריכים ידע וכלים מתחום הפסיכולוגיה.

 

לימודי תקשורת

 

בתוכנית ללימודי תקשורת מוצעים קורסים מגוונים העוסקים בהבנה של מושגי יסוד בתקשורת כמו גם במחקרים שונים הבוחנים את יחסי הגומלין שבין התקשורת והחברה. האם התקשורת מהווה מראה לחברה, או שמא מעצבת את המציאות החברתית? האם התקשורת פועלת "ככלב השמירה של הדמוקרטיה" או מהווה מכשול לדמוקרטיה? שאלות אלו ואחרות נידנות בחוג לתקשורת כמו גם בנושאים כגון: דיני תקשורת, תקשורת חזותית, לאומיות ותקשורת, תקשורת בעת משבר, תקשורת המונים בישראל, ההיסטוריה של אמצעי התקשורת, יחסי צבא ותקשורת ועוד.

 

תכנית הלימודים

 

הלימודים לתואר בוגר פסיכולוגיה ותקשורת דורשים סה"כ 118 נ"ז המחולקות בצורה הבאה:

 • קורסי תשתית למדעי החברה.
 • לימודי פסיכולוגיה חובה ובחירה. כחלק מתשעה קורסי החובה בפסיכולוגיה ניתן למצוא את הקורסים: פסיכולוגיה חברתית, מבוא לפסיכולוגיה, פסיכולוגיה קוגנטיבית, פסיכופתולוגיה ועוד.

  בין קורסי הבחירה בפסיכולוגיה ניתן למצוא קורסים כגון:
   - שינה והפרעות שינה בילדות
   - ליקויי למידה בחשבון: היבטים קוגניטיביים, נוירופסיכולוגיים וחינוכיים
   - השפעות לחץ וחרדה בינקות על תפקיד בבגרות: מחקר בעלי חיים
   - נוירופסיכולוגיה קוגניטיבית
   - הפסיכולוגיה של השיפוט האינטואיטיבית
   - ההיסטוריה של הפסיכולוגיה
   - פסיכולוגיה של השואה

 

 • לימודי תקשורת הכוללים שתי סדנות לבחירה וקורסי בחירה. כחלק משמונה קורסי חובה בתקשורת ניתן למצוא את הקורסים: כלי תקשורת ההמונים בישראל, תקשורת המונים, לשון ותקשורת, תקשורת ודעת קהל ועוד. יש לבחור מתוך חמשת הסדנות הבאות, שתי סדנאות : סדנה בכתיבה עיתונאית, סדנה בעריכה עיתונאית, סדנת סרטי תעודה לטלוויזיה: מתחקיר לתסריט, סדנה בעריכת וידאו בעידן דיגיטלי וסדנת רדיו.

  בין קורסי הבחירה בתקשורת ניתן למצוא קורסים כגון:
   - לגדול מול המסך: מקומה של הטלוויזיה בחיי ילדים ובני נוער
   - להבין סרטים: מבוא לאמנות הקולנוע 
   - תרבות התקשורת והפנאי במדינת ישראל
   - תקשורת כתרבות
   - סוגיות בסוציולוגיה של האינטרנט ושל התקשורת המקוונת

 

משך הלימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון בפסיכולוגיה ותקשורת של אוניברסיטה הפתוחה אורכת כשלוש שנים בהתאם להתקדמות הסטודנט.

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר בפסיכולוגיה ותקשורת של האוניברסיטה הפתוחה יכולים להמשיך ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה או בתקשורת, ניתן גם להמשיך לתואר שני במדעי החברה אך ייתכן ויידרשו קורסי השלמה.

 

בוגרי התואר יוכלו להשתלב במגוון מקצועות בשק העבודה המצריכים ידע בפסיכולוגיה ותקשורת כגון: עיתונאות, הפקה, תחקירנות, פרסום ושיווק, עריכה, רדיו, מחלקות משאבי האנוש השונות, בתחום הטיפולי ועוד. ניתן גם ללמוד לתעודת הוראה ולהשתלב בתחום החינוך בהוראת הפסיכולוגיה או התקשורת בבתי הספר העל יסודיים בארץ.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp