תואר ראשון בפסיכולוגיה והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון בפסיכולוגיה והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה הפתוחה

 

תואר ראשון בפסיכולוגיה ובהיסטוריה של המזרח התיכון של האוניברסיטה הפתוחה

 

מתלבטים בין לימודים במדעי הרוח לבין לימודים במדעי החברה? האוניברסיטה הפתוחה מציעה שלל לימודים דו חוגיים המשלבים בין השניים, בינהם לימודי פסיכולוגיה עם ההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו. כבר אין צורך להתלבט, השילוב בין שני חוגים אלו יהווה עבורכם חווית לימודית ייחודית מרתקת ומאתגרת.

 

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון מתמקדים בקורסים העוסקים באיסלאם, מעלייתו (במאה ה-7 לספירה) ועד ימינו. במסגרת חוג זה תוכלו להעשיר את הידע שלכם בתרבות האסלאם על כל רבדיו: חברה, משפט, פילוסופיה, מסחר, מדעים, צבא ואומנות. היסטוריה זו נחלקת לשלוש תקופות עקריות: ימי הביניים, תקופת האימפריה העותמאנית והעת החדשה. באמצעות "מסע בזמן" תוכלו לחוות את המזרח התיכון וללמוד על ההיסטוריה המרתקת שלו.

 

הוספת החוג לפסיכולוגיה ללימודים אלו תרחיב את תחומי הידע שלכם, עם תחום שונה אך מאתגר לא פחות: חקר הנפש, תפיסת התנהגות האדם. במקביל להבנה היסטורית של תהליכים שהתרחשו במזרח התיכון תוכלו לקבל מושג על איך האדם חושב ופועל וממה מורכבת נפשו. למרות שמדובר בשני תחומים נפרדים השילוב בין השניים מאפשר ידע והבנה מעמיקה בכל תחום בנפרד וירחיב את אפשרויות התעסוקה שלכם ולימודי המשך.

 

קיראו על: לימודי מזרחנות

 

תוכנית הלימודים

 

קורסי תשתית (חובה) לתואר דו חוגי בהן נלמדים הקורסים: שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו,יישומי מחשב למדעי החברה, מבוא לסטטיסטיקה למדעי החברה א'+ב' והתנסות במחקר: רגרסיה וניתוח שונות.

 

 • היסטוריה של המזה"ת -  קורסי הבחירה מחולקים לאשכולות: מוסלמים, נוצרים יהודים: לאומיות מודרנית, תולדות החברות הערביות והאסלמיות ותרבויותיהן ואשכול המציע קורסים כללים יותר.

  בין קורסי החובה מצויים הקורסים הבאים: יהודים בין מוסלמים: מבוא לתולדות היהודים בארצות האסלם בתקופה המודרנית (1750-1914),האסלאם- מבוא להיסטוריה של הדת, מבית לאומי למדינה בדרך: היישוב היהודי בין שתי מלחמות עולם, המזרח התיכון בין שתי מלחמות עולם, מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה.

  בין קורסי הבחירה מצויים הקורסים: הקולנוע הפלשתיני, נוער חינוך ופוליטיקה במזרח התיכון, דמוגרפיה פוליטית במדינות ערב במאה ה-20, המזרח התיכון בימינו, יהודי צפון אפריקה במאות ה-19 וה-20, אתיופיה: נצרות, אסלאם, יהדות, ספרות ואידיאולוגיה בא"י בשנות השלושים ועוד קורסים רבים מבין האשכולות השונים.

 

 • פסיכולוגיה - קורסי החובה: מבוא לפסיכולוגיה, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה התפתחותית: מינקות לבגרות, אישיות: תיאוריה ומחקר, מבחנים פסיכולוגיים: תיאוריה ומעשה, פסיכולוגיה פיזיולוגית, פסיכולותולגיה.

  בין קורסי הבחירה מצויים הקורסים: היסטוריה של הפסיכולוגיה, שינה והפרעות שינה בילדות, פסיכולוגיה של השואה, ליקויי קריאה, הזדהות עם קבוצות, עמדות ושכנוע ועוד קורסים רבים נוספים.

 

החוג להיסטוריה של המזרח התיכון מחייב שליטה בשפה הערבית, ניתן להוכיח זאת באחת מבין הדרכים הבאות:

 

 • סיום בהצלחה של קורס ערבית מהאוניברסיטה הפתוחה או מכל אוניברסיטה אחרת
 • סיום בית ספר תיכון ששפת ההוראה בו היא ערבית
 • סיום בחינת בגרות בערבית בהיקף של 5 יחידות לימוד

 

יש לציין כי דרישה זו מהווה תנאי הכרחי ללימודים בחוג ואינה מזכה בנ"ז.

 

משך הלימודים

 

משך הלימודים לתואר ראשון בפסיכולוגיה וההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו באוניברסיטה הפתוחה עורך כשלוש שנים אקדמיות (לפחות) כשבסופו מוענקת תעודת מוסמך אוניברסיטה (B.A) בפסיכולוגיה והיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו, בוגר מדעי הרוח ומדעי החברה.

 

המשך הלימודים

 

בוגרי התואר הדו חוגי בפסיכולוגיה וההיסטוריה של המזרח התיכון יכולים להמשיך ללימודי תואר שני (M.A) במדעי הרוח ומדעי החברה. ניתן להשתלב בשוק העבודה בתחומים מגוונים, בתחום הפסיכולוגיה: תחום הטיפול והייעוץ, משאבי אנוש, ייעוץ ארגוני בחברות ממשלתיות או פרטיות.

 

בנוסף ניתן להשלים שנת לימודים נוספת לקבלת תעודת הוראה בהיסטוריה או בפסיכלוגיה. אפשרות נוספת היא להשתלב באמצעי התקשורת כיועצים או כותבים המומחים בלימודי מזרח תיכון (לימודי מזרחנות) ניתן גם להשתלב במכוני מחקר או באקדמיה.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp