קורס פסיכודרמה במכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים
לימודי פסיכודרמה במכללת סמינר הקיבוצים
 
ריפוי ספונטני
 
התכנית ללימודי פסיכודרמה בסמינר הקיבוצים היא אחת התכניות הוותיקות בתחום זה בארץ, והיא הוכרה על ידי משרד הבריאות בשנת 2005. ארבע שנים לאחר מכן אף התקבלה כתכנית לימודים מוכרת גם על ידי "איגוד הפדרציה האירופאית והים תיכונית לפסיכודרמה". בקורס פסיכודרמה הסטודנטים מכירים את הכלים המשמשים בשיטת התערבות זו, לומדים את האופן שבו בוחרים בכלים מסוימים בעת עבודה על נושאים ספציפיים, ומוכשרים בטכניקות לחשיפת נושאים החבויים בתת המודע.
 
במכללת סמינר הקיבוצים הסטודנטים אף מכירים שיטות לעיבוד התכנים שעלו בעת המשחק, ולהתמודדות עם שחזור של מצבים מזמנים שונים בחיי המטופלים. בנוסף, הם לומדים טכניקות משחק, שחרור וחיבור לספונטניות וליצירתיות, וכן מתנסים בתחומים נוספים של טיפול בהבעה ויצירה.
 
מתכונת הלימוד
 
במהלך הלימודים מתנסים הסטודנטים בעבודה המעשית בשיטה, הן במתכונת פרטנית והן במתכונת קבוצתית. הפרקטיקה מתחילה כבר מן השנה הראשונה, והיא מלווה בהנחיה מקצועית של מומחים בתחום הפסיכודרמה. בנוסף, במהלך הלימודים עוברים הסטודנטים סדנאות עם מרצים אורחים, לומדים כיצד מציגים מקרים באמצעות השיטה, ונדרשים לכתוב עבודת גמר מסכמת. התכנית נפרשת על פני שלוש שנות לימודים. בכל אחת משנות הלימוד מתקיימים השיעורים ביום אחד מרוכז בכל שבוע, בתוספת יום אחד של עבודה מעשית. כמו כן, חלק מן הלימודים מתקיימים במתכונת של קורסים מרוכזים בזמן החופשות הסמסטריאליות.
 
נושאי הלימוד
 
  • עבודה עם נגמלים
  • הנחיית עמיתים
  • פסיכודרמה קלאסית
  • תהליכים בקבוצה
  • טכניקות לטיפול פרטני
  • עבודה עם ילדים     
  • טיפול בהפרעות אכילה
  • ועוד
  • התיאוריה של ד"ר מורנו     
 
 
קהל היעד
 
כשיטה שמשתלבת יפה בתהליכים התערבותיים של עבודה סוציאלית, הלימודים במסלול זה מתאימים לאנשים בעלי רגישות לזולת, בעלי רצון לסייע ונכונות ללוות אנשים אחרים בתהליכי חיים. כמו כן, התחום מתאים לאנשים שאוהבים משחק ומחוברים ליצירתיות ולספונטניות.
 
תנאי הקבלה
 
לצורך קבלה ללימודי פסיכודרמה בסמינר הקיבוצים, נדרשים המועמדים להיות בעלי תואר ראשון הכולל גם קורסים בפסיכולוגיה (מבוא לפסיכולוגיה, פסיכולוגיה התפתחותית, תיאוריות אישיות ופסיכופתולוגיה). לחילופין, המועמדים יכולים להשלים את הקורסים הללו בטרם תחילת הלימודים במסלול. כמו כן, עליהם להציג 300 שעות של התנסות מוכרת בתחום התיאטרון והמשחק, ולהשלים עד תום המסלול 300 שעות נוספות. העומדים בדרישות אלה יזומנו לריאיון קבלה אישי ולהתנסות קבוצתית, ויידרשו להמציא אישור רופא המעיד על בריאות תקינה.
 
פרטים נוספים
 
בכל שנה מקיימים בסמינר הקיבוצים שני ימי עיון המיועדים להעשרה ולהשתלמות של בוגרי התכנית ללימודי פסיכודרמה. בנוסף, בבית הספר מציינים כי ניתן להגיש בקשה לקבלת גמול השתלמות ולהכרה בלימודים אלה במסלול אישי.
 
אפשרויות התעסוקה
 
עם תום הלימודים בתכנית זו, יוכלו בוגריה להשתלב בעבודה במגוון רחב של מסגרות טיפוליות, חינוכיות ושיקומיות. בין השאר, הם יוכלו לעבוד עם נפגעי טראומות שונות, עם מכורים, עם ילדים ונוער, בפנימיות, במסגרות של חינוך בלתי פורמלי, בבתי סוהר ועוד. בסמינר הקיבוצים מציינים, כי כ – 80% מבוגרי המסלול משתלבים בעבודה במקצוע. 
 
למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp