תואר ראשון בפילוסופיה ומדעי החיים באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון בפילוסופיה ומדעי החיים באוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון בפילוסופיה ומדעי החיים של האוניברסיטה הפתוחה

 

תואר דו חוגי בפילוסופיה ומדעי החיים

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכנית לימודים לתואר דו חוגי בשני תחומים, מדעי הרוח ומדעי החיים, אשר לכאורה, מצויים בשני קצוות הקשת המדעית. אולם, תוכנית לימודים הכוללת את מדעי החיים וחקר הפילוסופיה, לא רק מהווים תוכנית לימודים מעשירה ומרתקת אלא יוצרים שילוב מאתגר.

 

בעוד שהפילוסופיה עוסקת בשאלות על מהותו, קיומו ותכליתו של האדם, מדעי החיים עוסקים בקיומם השלכותיהם והתפתחותם של החיים על פני כדור הארץ. מדעי החיים עוסקים במספרים ונוסחאות, תוך בחינה מדויקת וניסיון לחזות את ההתפתחות של הקיום האנושי, והפילוסופיה בוחנת עניינים שברוח ללא יכולת מחקרית אמפירית. ואולם, השילוב בין שני התחומים מהווה שילוב נדרש בדיוק כמו השילוב בין הגוף והנפש. חוקר מדעי החיים נתקל לא אחת בשאלות פילוסופיות של מוסר ואתיקה. בשאלות של מציאות וודאיות ובסוגיות רבות המצריכות יכולת ניסוח פילוסופית.

 

לימודי פילוסופיה

 

לימודי פילוסופיה מעניקים לסטודנט ידע במושגי יסוד פילוסופיים, כלים לניתוח וחשיבה ביקורתית של טקסטים פילוסופיים. הקורסים השונים המוצעים בחוג לפילוסופיה עוסקים בתחומים שהתפתחו מענף הפילוסופיה כגון: הפילוסופיה המערבית, הפילוסופיה של המזרח, תורת המוסר (האתיקה) האסתטיקה- תורת האומנות ומושג היופי, תורת ההכרה- האפיסטמולוגיה ועוד נושאים מרובים ומרתקים.

 

לימודי מדעי החיים

 

הלימודים במדעי החיים כוללים בתוכם מגוון של דיספלינות כגון: כימיה, אקולוגיה, פיזיולוגיה, ביולוגיה, ביוכימיה, גנטיקה ועוד דיספלינות. בין הנושאים השונים הנלמדים בקורסים מצויים: ביולוגיה מולקולארית, ביולוגיה על אורגניזמית, בוטניקה, זואולוגיה, פיסיקה, פרוטאומיקה (חקר חלבוני הגנים), מיקרו- ביולוגיה ועוד נושאים רבים בנלמדים בקורסים השונים.

 

תוכנית הלימודים

 

הלימודים לתואר בוגר בפילוסופיה ומדעי החיים דורשים סה"כ 126 נ"ז המחולקות בצורה הבאה:

 

15 נ"ז בקורסי תשתית לתואר דו חוגי בפילוסופיה ומדעי החיים


קורסי התשתית הינם: יישומי מחשב למדעים, בחירה בין מבוא לסטטיסטיקה ולהסתברות לתלמידי מדעים + הסקה סטטיסטית או חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי א' או חשבון אינפיניטסימלי 1, בחירה בין יסודות הפיסיקה א' + יסודות הפיסיקה ב' או יסודות הפיסיקה לביולוגים א' + יסודות הפיסיקה לביולוגים ב' או יסודות הפיסיקה, בחירה בין כימיה כללית לבין כימיה כללית א' + ב' ובחירה בין כימיה אורגנית לביולוגים לבין כימיה אורגנית.

 

58 נ"ז בלימודי פילוסופיה הכוללות:

 

 • 28 נ"ז בלימודי חובה בפילוסופיה. להלן קורסי החובה בפילוסופיה: פילוסופיה יוונית: מתאלס עד אריסטו, מדיקרט עד יום: פילוסופיה במאות ה-18-17 , מבוא ללוגיקה בעיות בפילוסופיה של המוסר ועיון ב"הקדמות" של קאנט.
 • 4 נ"ז באחד מקורסי הבחירה הבאים: מבוא לפילוסופיה אירופית מודרנית וסוגיות מרכזיות בפילוסופיה אנליטית
 • 6 נ"ז באחד מקורסי הבחירה הבאים: פילוסופיה של המדע ופילוסופיה של הנפש בתקופתנו.
 • 4 נ"ז באחד מקורסי הבחירה הבאים: מבוא לאסתטיקה, פילוסופיה יהודית בימי הביניים מרב סעדיה גאון עד הרמב"ם ומבוא למחשבה מדינית.
 • 16 נ"ז לבחירה בקורסים מתקדמים. קורסי הבחירה המתקדמים הינם: בעיות נבחרות בפילוסופיה של המדע, דת ומדינה: היבטים פילוסופיים, היסודות הפילוסופיים של מדעי הקוגניציה, שוויון ואי-שוויון: מבט פילוסופי, לשון האמנויות וחשיבה היסטורית (‏פרקים בפילוסופיה של היסטוריה‎).

 

47 נ"ז בלימודי מדעי החיים הכוללות:

 

 • 21 נ"ז בלימודי חובה במדעי החיים. להלן קורסי החובה במדעי החיים: ביוכימיה א: חלבונים – מבנה ותפקוד, ביולוגיה כללית א', ביולוגיה כללית ב' ו התא: מבנה ופעילות (בחירה בין מתכונת סמיסטריאלית לשנתית).
 • 23 נ"ז בקורסי הבחירה במדעי החיים מתוכן 9 נ"ז בקורסים מתקדמים ו – 2 נ"ז בקורס מעבדה.

  להלן מספר דוגמאות לקורסי הבחירה במדעי החיים: ביוכימיה ב: פחמימות, ליפידים, חומצות גרעין, ביולוגיה התפתחותית: תופעות, עקרונות ושאלות פתוחות, סימביוזה: חיים ביחד של יצורים, החרקים, נושאים בהתנהגות בעלי חיים, אקולוגיה ועוד.
  להלן מספר דוגמאות לקורסי המעבדה במדעי החיים: מעבדה בביולוגיה מולקולרית, מעבדה בפיזיולוגיה של בעלי חיים, מעבדה בביוכימיה של חלבונים, מעבדת שדה בביולוגיה: התנהגות חברתית של הזנבן הערבי ועוד.

  להלן מספר דוגמאות לקורסי הבחירה המתקדמים במדעי החיים: תאי עצב: מבוא לנוירוביולוגיה, פרויקט מחקר במדעי החיים, ביואינפורמטיקה: אנליזה של רצפים וגנומים, אימונולוגיה ועוד.

 

 • 3 נ"ז בקורס סמינר חובה. להלן מספר דוגמאות לקורסים סמינריונים: הבסיס הגנטי-מולקולרי של מחלות סרטניות, הנדסה גנטית בצמחים: היבטים מחקריים ויישומיים בחקלאות, הציטוסקלטון של תאים אוקריוטיים: מבנה ותפקוד, רעלים והרעלות (‏נושאים נבחרים בטוקסיקולוגיה מודרנית‎)‏, טרנספורט תוך תאי של חלבונים, קולטנים והמרת אותות ועוד.

 

הדרישות הסמינריונית לתואר זה כוללות שתי עבודות סימנריונית בפילוסופיה וקורס סמינריוני בבמדעי החיים.

 

משך הלימודים

 

התוכנית ללימודי תואר ראשון בוגר בפילוסופיה ומדעי החיים של אוניברסיטה הפתוחה אורכת כשלוש שנים אקדמיות (בהתאם להתקדמות האישית של כל סטודנט ולתקנון האוניברסיטה הפתוחה) בסופן מוענקת לסטודנט תעודת תואר ראשון, בוגר בפילוסופיה ומדעי החיים.

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה בפילוסופיה ומדעי החיים יכולים להמשיך ללימודי תואר שני במדעי הרוח או לימודים לתארים מתקדמים במגוון תחומים במדעי החיים כגון: אבולוציה; מדעי המוח גנטיקה; בוטניקה, ועוד תחומים רבים הנלמדים בחסותם של מדעי החיים. הבוגרים יכולים להשתלב בתחום ההוראה של מדעי החיים (לשם כך יש להשלים לימודים לקבלת תעודת הוראה במדעי החיים).

 

כמו כן, הבוגרים יכולים להשתלב במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה כגון: יועצים, חוקרי תרבות ופרשני טקסטים, בחברות ההייטק, בתעשיית התרופות או בתעשיית המזון, במכוני מחקר ובעוד מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp