תואר ראשון בפילוסופיה וסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר

תואר ראשון בפילוסופיה וסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון פילוסופיה וסוציולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכנית לימודים המשלבת בין שני תחומים מדעי החברה ומדעי הרוח: הפילוסופיה והסוציולוגיה. בעוד שהלימודים בסוציולוגיה בוחנים את היחסים בין הפרטים בחברה והמוסדות השונים המרכיבים אותה, הפילוסופיה מעלה שאלות מהותיות בנוגע לתכליתה וקיומה של החברה והאדם החי בתוכה.

 

לימודי פילוסופיה

 

חקר הפילוסופיה, כמו גם חקר הסוציולוגיה, קיים משחר ההיסטוריה. מאז ומתמיד בני האדם התארגנו יחדיו בקבוצות של קהילות, ועדויות על עיסוק בשאלות פילוסופיות קיימות מהתקופה שבה החלו להשתמש בכתב. במהלך השנים נוצרו אסכולות שונות בפילוסופיה כגון: הפילוסופיה המודרנית, הפילוסופיה של המוסר, תורת המידות והאתיקה, אסתטיקה ומושג היופי ועוד אסכולות רבות.

 

מהעת העתיקה ועד העידן המודרני פעלו פילוסופים רבים שבמובן מסוים עצבו ושקפו את הלך הרוח החברתי של התקופה. החל מהפילוסופים הקדומים כגון סוקרטס ועד לפילוסוף הנודע שפעל בשנות השבעים של המאה ה-20, מישל פוקו. לימודי פילוסופיה מעניקים לסטודנט יכולת להבנה במושגי יסוד פילוסופיים וכלים לקריאה עצמאית של טקסטים פילוסופיים מנקודת מבט ביקורתית.

 

לימודי סוציולוגיה

 

לימודי סוציולוגיה כוללים מגוון רחב של קורסים. השנה הראשונה מתמקדת בקורסי יסוד בתחום מדעי החברה תוך רכישת ידע בשיטות המחקר והמתודולוגיות השונות הנדרשות לחקר החברה. בהמשך הלימודים ניתן לבחור מתוך היצע רחב של קורסי בחירה העוסקים בנושאים כגון: קונפליקטים חברתיים, לימודי מגדר ופמיניזם, מיעוטים בחברה הישראלי, מבנה ותפקוד קבוצות חברתיות, תנועות חברתיות ופוליטיקה ועוד מגוון רחב של נואשים עשירים.

 

תוכנית הלימודים

 

הלימודים לתואר בוגר פילוסופיה וסוציולוגיה כוללים:

 

קורסי תשתית לתואר דו חוגי בפילוסופיה וסוציולוגיה:

קורסי התשתית הינם: יישומי מחשב למדעי החברה, שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו, מבוא לסטטיסטיקה לתלמידי מדעי החברה א' + ב', שיטות מחקר איכותניות ורגרסיה וניתוח שונות.

 

לימודי פילוסופיה

 

  • לימודי חובה בפילוסופיה בקורסים הבאים: בעיות בפילוסופיה של המוסר, פילוסופיה יוונית: מתאלס עד אריסטו, מדיקרט עד יום: פילוסופיה במאות ה-18-17 , עיון ב"הקדמות" של קאנט ומבוא ללוגיקה.
  • בחירה באחד הקורסים הבאים: סוגיות מרכזיות בפילוסופיה אנליטית או מבוא לפילוסופיה אירופית מודרנית.
  • בחירה באחד הקורסים הבאים: פילוסופיה של הנפש בתקופתנו או פילוסופיה של המדע.
  • בחירה באחד הקורסים הבאים: מבוא לאסתטיקה או מבוא למחשבה מדינית או פילוסופיה יהודית בימי הביניים מרב סעדיה גאון עד הרמב"ם.
  • בחירה בקורסים מתקדמים. להלן הקורסים המוצעים: דת ומדינה: היבטים פילוסופיים, שוויון ואי-שוויון: מבט פילוסופי, בעיות נבחרות בפילוסופיה של המדע, היסודות הפילוסופיים של מדעי הקוגניציה, חשיבה היסטורית (‏פרקים בפילוסופיה של היסטוריה‎) ולשון האמנויות.

 

לימודי סוציולוגיה:

 

  • לימודי חובה בסוציולוגיה בקורסים הבאים: תאוריות סוציולוגיות קלאסיות, מבוא לסוציולוגיה, תאוריות סוציולוגיות בנות-זמננו, מבוא לחשיבה חברתית, מגמות בחברה הישראלית ומבוא לאנתרופולגיה.


להלן מספר דוגמאות לקורסי הבחירה בסוציולגיה: סוציולוגיה של ארגונים, משפחות בראייה סוציולוגית ואנתרופולוגית, מבוא ללימודי מגדר, בין מדינה לחברה: סוציולוגיה של הפוליטיקה, סטייה חברתית ועוד.

להלן מספר דוגמאות לקורסי הבחירה המתקדמים בסוציולגיה: זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני, סוגיות בסוציולוגיה של האינטרנט ושל תקשורת מקוונת, מעמד, מגדר ואתניות בחינוך: מבט סוציולוגי, נושאים נבחרים בהבנת הקהילה היהודית בארצות-הברית ועוד.

 

הדרישות הסמינריונית לתואר זה כוללות שתי עבודות סימנריונית בפילוסופיה ועבודה סימנריונית בסוציולוגיה.

 

משך הלימודים

 

התוכנית ללימודי תואר ראשון בוגר בפילוסופיה וסוציולוגיה של אוניברסיטה הפתוחה אורכת כשלוש שנים אקדמיות (בהתאם להתקדמות האישית של הסטודנט) בסופן מקבל הסטודנט תעודת תואר ראשון (B.A) בוגר בפילוסופיה וסוציולוגיה.

 

מה הלאה?

 

בוגרי תואר האוניברסיטה הפתוחה בפילוסופיה וסוציולוגיה יכולים להמשיך ללימודי תואר שני במדעי הרוח או במדעי החברה (תלוי בתחום הנבחר, אך ייתכנו קורסי השלמה). הבוגרים יכולים להמשיך ללימודי תעודת הוראה במדעי הרוח או החברה והשתלב בתחום ההוראה במוסדות החינוך השונים בארץ.

 

כמו כן, הבוגרים יכולים להשתלב במגוון של אפשרויות תעסוקה המצריכות ידע בפילוסופיה: במחקר פרשני, עריכה של טקסטים, כתיבה לאמצעי התקשורת וכדומה. או במקצועות הדורשים ידע בסוציולוגיה כגון: מחלקות משאבי האנוש השונות, השמה של כוח אדם, בעמותות חברתיות, ייעוץ תעסוקתי, ייעוץ חברתי, בתחום המחקר באקדמיה ומחוצה לה ובעוד מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

Whatsapp Whatsapp