לימודי פילוסופיה והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה הפתוחה

רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעי הרוח?

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

 

הגעת לדף עם מידע על לימודי פילוסופיה והיסטוריה של המזה"ת - האוניברסיטה הפתוחה.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


 

תואר ראשון בהיסטוריה של המזה"ת ותרבויותיו ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

 

לימודים לתואר ראשון בפילוסופיה מתמקדים בעיקר בפילוסופיה מערבית, שהחלה באירופה למעלה מ- 2500 שנה. גדולי הפילוסופיים בתקופה זו חיו בעיקר באיזורים שכיום נמצאים בתחומם של יוון, טורקיה ואיטליה. במקומות הסמוכים לאגן הים התיכון התבצע מסחר ובין היתר הועברו גם רעיונות, בינהם הרעיונות הפילוסופיים.

 

 

הפילוסופיים הראשונים הושפעו בעיקר מרעיונות בבלים ומצריים ועל כן שורשי הפילוסופיה המערבית הגיעו מאיזור הים התיכון וצפון אפריקה. שילוב בין לימודי פילוסופיה ולימודי ההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו מאפשרת לקבל תמונה מעמיקה בהבנת הפילוסופיה המערבית.

 

לצד קורסים העוסקים בהיסטוריה של החברות השוכנות בים התיכון נלמדים קורסים בפילוסופיה העוסקים במחשבות האדם החי באיזור זה. לימודים אלה משתייכים למדעי הרוח ומתאימים במיוחד לאנשי הרוח כאשר הדגש הוא איזור המזרח התיכון. ההיסטוריה של המזרח התיכון מלאה בסיפורים מרתקים על תהליכים חברתיים, פוליטיים, כלכליים אידיאולוגיים ותרבותיים שהתרחשו באיזור.

 

לימודי ערבית

 

בכדי ללמוד לתואר ראשון דו חוגי בלימודי ההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו עם כל חוג אחר באוניברסיטה הפתוחה, יש לשלוט בשפה הערבית. דרישה זו הינה תנאי הכרחי ללימודים בחוג ואינה מעניקה נ"ז. לשם כך יש להוכיח ידע בשפה הערבית באחת מהדרכים הבאות:

 

 • סיום בהצלחה של קורס בערבית מהאוניברסיטה הפתוחה
 • סיום בית ספר תיכון ששפת ההוראה בו היא ערבית
 • סיום בחינת בגרות בערבית בהיקף של 5 יחידות לימוד
 • פטור מלימודי ערבית מכל אוניברסיטה אחרת

 

תוכנית לימודים

 

לימודי תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו וסוציולוגיה דורשים סה"כ 112 נ"ז המחולקות בצורה הבאה:
 

 • 54 נ"ז בלימודי ההיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו, מתוכם 36 נ"ז הכוללות קורסי חובה והשאר בחירה, כאשר קורסי הבחירה מחולקים לאשכולות: תולדות החברות הערביות והאסלמיות ותרבויותיהן, מוסלמים, נוצרים יהודים: לאומיות מודרנית ואשכול המציע קורסים כללים יותר.

  בין קורסי החובה: המזרח התיכון בין שתי מלחמות עולם, האסלאם- מבוא להיסטוריה של הדת, מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה, המזרח התיכון בימינו, יהודים בין מוסלמים: מבוא לתולדות היהודים בארצות האסלם בתקופה המודרנית (1750-1914), מבית לאומי למדינה בדרך: היישוב היהודי בין שתי מלחמות עולם.

  בין קורסי הבחירה מצויים הקורסים: נוער חינוך ופוליטיקה במזרח התיכון, יהודי צפון אפריקה במאות ה-19 וה-20, הקולנוע הפלסתיני, דמוגרפיה פוליטית במדינות ערב במאה ה-20, צמיחת המדינות החדשות באפריקה ועוד קורסים רבים מבין האשכולות השונים.

 

 • 58 נ"ז בלימודי פילוסופיה, מתוכם 28 נ"ז הכוללות קורסי חובה והשאר קורסי בחירה. בין קורסי החובה מצויים הקורסים: מבוא ללוגיקה, בעיות בפילוסופיה של המוסר, פילוסופיה יוונית- מתאלס ועד אריסטו, רציונאליזם ואימפריאליזם: מגמות פילוסופיות במאה ה- 17 וה- 18, עיון ב"הקדמות" של קאנט.

  בין קורסי הבחירה מצויים קורסים כגון: מבוא למחשבה מודרנית, שיויון ואי שיויון- מבט פילוסופי, בעיות נבחרות בפילוסופיה של המדע, מבוא לאסתטיקה,פילוסופיה יהודית בימי הביניים- מרב סעדיה גאון ועד הרמב"ם, חשיבה היסטורית (פרקים בפילוסופיה של ההיסטוריה) ועוד רבים אחרים.

 

הדרישות הסמינריונית לתואר זה כוללות הגשת שתי עבודות סמינר בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו ובנוסף, שתי עבודות סמינר בחוג לפילוסופיה.

 

משך הלימודים

 

משך הלימודים לתואר בהיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה מתפרש על שלוש שנים אקדמאיות (זאת בהתאם להתקדמות הסטודנט). בסופו של התואר ניתנת תעודה אקדמית לתואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ותרביותיו ופילוסופיה, בוגר מדעי הרוח.

 

המשך הלימודים

 

בוגרי התואר הראשון להיסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו ופילוסופיה יכולים להמשיך ללימודי תואר שני במדעי הרוח. ניתן גם להשלים שנת לימודים אקדמית ובסופה לקבל תעודת הוראה המאפשרת להשתלב בתחום ההוראה בהיסטוריה. אפשרות נוספת היא להשתלב בשוק העבודה במקומות הדורשים ידע במזרחנות כגון: מכוני מחקר, יועצים לחברות, יועצי תקשורת, עבודת כתיבה ועריכה בעיתונות ועוד.
 ** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

ssssssssss

פורום ייעוץ לימודים

קבלה לתארים שניים עם ממוצע 77-78
עמיר
1 תגובות
הכרה בלימודים באוניברסיטה הפתוחה
ניקולאי
1 תגובות
תנאי קבלה לספרות זרה או אנגלית
איה
1 תגובות
יעוץ להרשמה לתואר ראשון
Aseel Tareef
2 תגובות
לימודי הערכת אמנות ועתיקות
זנדני אבנר
1 תגובות
לימודי תאטרון בובות חינוכי טיפולי
אפרת
1 תגובות
שלוחה של בצלאל במרכז הארץ
מירון בוקרה
1 תגובות
לכניסה לפורום

מעל 28,802 סטודנטים
המליצו והצביעו על מוסדות לימוד

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

 • 4.0

  אוניברסיטת תל אביב966 חוות דעת

 • 3.9

  המכללה האקדמית אחוה454 חוות דעת

 • 4.1

  המכללה האקדמית ספיר685 חוות דעת

טיפים ממומחים בנושא מדעי הרוח

אתגר קרת
"רב תחומיות מייצרת אדם עם נפש עשירה ויכולות מגוונות יותר. אני חושב שההתנסות בתחומים רבים עוזרת לאנשים להבין טוב יותר את עצמם ומה הם רוצים. העובדה שאתה יכול לחשוב מחוץ לדיסציפלינה שבה אתה עוסק ולהפעיל את הסקרנות והיצירתיות יכולה לסייע לקדם אותך."
אתגר קרת
סופר, תסריטאי ויוצר קומיקס
Whatsapp Whatsapp