פוליטיקאים והשכלה גבוהה - מה למדו חברי כנסת מובילים?

16/12/2013 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (5,498 צפיות)

מה הייתה דרכם של אותם האנשים המשפיעים בישראל? מה בחרו ללמוד לתואר ראשון? האם המשיכו לתארים מתקדמים?

קראו על השכלתם של אישים ונשים מרכזיים ומרכזיות בפוליטיקה הישראלית. 

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


מה למדו פוליטיקאים מובילים בישראל?

 

אין דרך אחת להצלחה

 

האם ידעתם שהנשיא שמעון פרס רכש את השכלתו במסגרת לימודי ערב באוניברסיטת ניו סקול בניו יורק? או שלראש הממשלה בנימין נתניהו יש תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת M.I.T בארצות הברית? איך הגיעו האנשים המצליחים ביותר שאנחנו מכירים למה שהם היום? ודאי תמצאו הרבה ספרים שיציעו לכם תשובות לשאלה זו בדמותן של תיאוריות וגישות מגוונות. בחלקם תמצאו טענה השוללת כל קשר בין הצלחה בחיים ובין השכלה אקדמית. באחרים יככבו גורמים של חינוך מהבית ובתי ספר טובים.

 

אנחנו החלטנו לבדוק אחד אחד את האנשים והנשים המוכרים לנו – מה למדו, איך התקדמו, מאין באו, ולאן הגיעו. בכתבה זו תמצאו נתונים מעניינים על ההתפתחות של אישים ונשים בפוליטיקה הישראלית.

 

מה למדה ח"כ מרב מיכאלי?

 

אף על פי שבאתר הרשמי של הכנסת רשום שיש לה רק תעודת בגרות, כנראה שמדובר בטעות מרה. לחברת הכנסת והעיתונאית לשעבר, מרב מיכאלי, יש ככל הנראה, תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. בחוג ללימודי היסטוריה בתל אביב יכלה למצוא חוקרים בכירים, המנסים להבין באמצעות גישות שונות, הן את הטבע האנושי הבסיסי, זה שמבטא עצמו בכל דור מחדש, והן תהליכים חברתיים וכלכליים המעצבים את חיינו היום.

 

את הקריירה העיתונאית שלה החלה מיכאלי עוד בצבא, כששירתה בגלי צה"ל. זוהי לא האישה המרגשת היחידה, המגיעה לאחר פעילות תקשורתית אל שורות הכנסת. אך לגבי מיכאלי, הדבר הוא מאד טבעי, כיוון שהיא מגדירה את עצמה – אישה פוליטית, כבר מן ההתחלה. מבחינה מסוימת, היא ממשיכה את סבה, ד"ר ישראל קסטנר, ששיקע עצמו בצרכי הציבור בהיותו חבר בכנסת ישראל מטעם מפלגת מפא"י, ובפעילותו הרבה והאמיצה למען הצלת יהודי הונגריה בזמן השואה.

 

על פי עדותה באחד מראיונות הטלוויזיה, חברת הכנסת מיכאלי גדלה במסגרת ביתית קשוחה, ולמדה כבר בילדותה להתמיד באימוני בלט ופסנתר. מסביב יכלה לקלוט את הניסיונות של משפחתה להוכיח את חפותו של סבה, לאחר שהושמעו כלפיו האשמות בשיתוף פעולה עם הנאצים. הדבר החשוב ביותר שלמדה אז היה, שכשלא מצליחים בדרך אחת, פונים לדרך אחרת. אם בית הדין לא עוזר, פנו לתקשורת. אם התקשורת לא מספיקה, קחו את המושכות והיבחרו לכנסת.  

 

מה למד השר (הרב) שי פירון?

 

שר החינוך (2013), הרב שי פירון, עומל בימים אלה על הגשת התזה שלו באוניברסיטת בר אילן לקבלת התואר השני. באוניברסיטה זו גם לימד כמרצה מן החוץ. את התואר הראשון שלו השלים בתחום המשפטים במכללת שערי משפט בהוד השרון, ובנוסף לזאת שימש כעמית מחקר בסוגיות הקשורות לזכויות אדם במכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

האם היה ניתן מראש לחזות לו עתיד מקצועי בפוליטיקה? האמת היא, שבמסלול ההתפתחות המקצועי של השר פירון יש לפחות שלושה כיוונים אפשריים. מצד אחד, בתחילת הדרך עבר מסלול להכשרת דיינים, ולאחר מכן בעקבות לימודיו האקדמיים נעשה פעיל בשדה המשפטי. מצד שני, הקריירה המשמעותית שלו במשך שנים רבות הייתה בחינוך וברבנות קהילתית. ומצד נוסף, בתקופה הארוכה הזו הוא אף פיתח כישורי מנהיגות כמנהל של ארגונים חינוכיים ושל עמותות.

 

ועדיין, בכל שלושת הכובעים האלה הפעילות שלו יכולה לזכות לכותרת אחת, והיא – עזרה לאוכלוסיות מוחלשות בחברה. האמת היא שפירון רואה עצמו כאיש חינוך בלבד. אז מאיפה הכישרון לפוליטיקה? – אולי זה בא מאמא; הרמז היחיד שמצאנו במשפחת פירון לפעילות ציבורית היא אצל אימו, המשמשת כסגנית ראש העיר בת ים, ונחשו על איזה תיק היא אחראית...

 

מה למד השר יובל שטייניץ?

 

תאמינו או לא תאמינו, אבל השר שטייניץ כתב עבודת דוקטורט בפילוסופיה, העוסקת בהוכחת קיומו של אלהים! הוא הצטיין בלימודיו האקדמיים, ואף זכה במלגת אלון לחוקרים צעירים. את שני התארים הראשונים השלים באוניברסיטה העברית בירושלים, ואת הדוקטורט ביצע בהדרכת חוקר ממכון כהן למדעים ולרעיונות באוניברסיטת תל אביב. במהלך השנים עסק בכתיבה, וספריו זכו להצלחה רבה והגיעו לרשימת רבי המכר.

 

אתם שואלים - איך הפך פילוסוף וסופר מצליח לפוליטיקאי העוסק בכלכלה ובביטחון? ובכן, גם כאן צריך לחזור שני דורות אחורה. אחד מסביו היה האלוף הראשון בתחרות השחמט, וממנו ירש גם מיודעינו אהבה מיוחדת למשחק המחושב. אך מה לשחמט, לפוליטיקה, לכלכלה ולביטחון? – הביטוי המתאים ביותר כאן הוא – מהלכים אסטרטגיים. באחד הימים אולי עוד יגלו ביטוי מיוחד של תכונות תורשתיות במוח, המועידות אדם לתבנית מסוימת של מקצועות, ואז ישאלו - איזו מולקולה גרמה לשר שטייניץ להתעניין כל כך בשאלות פילוסופיות על אלהים, ואיזו הובילה אותו להנהגה ציבורית? ייתכן שהתשובה תהיה - אותה מולקולה שירש מסבא, זו של היכולת לראות דברים בהפשטה מלמעלה.

 

מה למד השר סילבן שלום?

 

מי שמכהן היום כמשנה לראש הממשלה, ועומד בראש לא פחות משלושה משרדי ממשלה – משרד התשתיות, האנרגיה והמים; המשרד לפיתוח הנגב והגליל; והמשרד לשיתוף פעולה אזורי – הוא השר סילבן שלום. בדומה לפוליטיקאים רבים כיאיר לפיד, שלי יחימוביץ' ומרב מיכאלי, גם סילבן שלום היה פעיל בתקשורת, כעיתונאי חדשות, והוא אף נשוי לאשת התקשורת, ג'ודי ניר מוזס.

 

לשר שלום יש השכלה רחבה ומכובדת, ולא פעם ביטא את העמדה, שהשכלה גבוהה היא המפתח להצלחה אישית ולצמצום הפערים החברתיים בישראל. כנראה שבאמת הכל מתחיל בחינוך, כיוון שמי שנהגה "ללחוץ על" לימודים גבוהים, הייתה אמו של סילבן. כשבבאר שבע הטרנד היה לצאת מהתיכון עם מקצוע טכני, אימו של סילבן לא נכנעה לצו האופנה, ושלחה את בנה למגמה ריאלית בתיכון מקיף.

 

כבאר שבעי גאה למד לתואר ראשון בכלכלה וחשבונאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב. כשבידיו כבר הסמכה למקצוע ראיית החשבון, הוסיף ללמוד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב, עבר את בחינות הלשכה בהצלחה, והמשיך לתואר שני במדיניות ציבורית. אז מה היה לנו כאן בסך הכל? - שלושה משרדים, שלושה תארים, ושר אחד.

 

מה למדה ח"כ שלי יחימוביץ'?

 

האישה שנחשבת למחוקקת הכי חרוצה בכנסת, שעד לא מזמן עמדה בראש מפלגת העבודה ובראש האופוזיציה לקואליציית נתניהו-בנט-לפיד, היא חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. דמותה מוכרת וידועה בקהל הישראלי עוד מהתקופה הארוכה, שבה פעלה במרץ לחשיפה של קשרי הון שלטון כעיתונאית. בתור חברת כנסת השתדלה לשלב בענייני החקיקה את טובתם של הקופאית במכולת, נוסעי התחבורה הציבורית, החייל המשוחרר, האם העובדת וכלל עובדי המשק.

 

העניין האמיץ שלה בקשרים שבין חברה, פוליטיקה וכלכלה, כנראה הוביל אותה לבחור במסלול לתואר ראשון במדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון בנגב, תואר המשלב ידע בשלושה תחומים – פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בבחירות האחרונות (2012) לכנסת ה – 19, זכתה לרוב קולות בקרב הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון – 26 מנדטים.
 

אולי יעניין אותך גם

הפתרון העיצובי שלכם יכול להיות הסטארט אפ הבא: מה הקשר בין עיצוב תעשייתי לבין עולם ההייטק?

מאת: תובל קליין, 15/1/2020
רוצים קריירה שמשלבת בין יצירתיות ובין צרכים פרקטיים בתעשייה? כיום קיימת עלייה בביקוש למעצבים תעשייתיים: ראש התכנית לעיצוב תעשייתי באחד מהמוסדות המובילים בארץ מספר למה לכתבה המלאה >>

למה אלוף אירופה בקפיצה במוט מגיע לנינג`ה ישראל? אלכס אברבוך רוצה להכניס את המדינה לכושר

מאת: תובל קליין, 8/1/2020
האתלט הישראלי המצליח וזוכה נינגה ישראל VIP, אלכס אברבוך, מסביר למה חשוב לו לדחוף את דור העתיד לספורט ואיך הוא הולך לקדם את התחום בארץ. לכתבה המלאה >>

מה הכלים של אמרי גלאי, מנכ"ל Wolt ישראל, להצלחה בעולם העסקי?

מאת: אנאבל אדמסקי, 5/1/2020
אמרי גלאי, מנכ"ל חברת Wolt ישראל, מספר על האתגרים בניהול חברות בין לאומיות, על ההחלטות שחשובות למי שמכוונים לתפקידים ניהוליים וגם על השינויים הצפויים בענף המזון בעתיד הקרוב. לכתבה המלאה >>

נעמה בצלאל על הצלחה באופנה: "חשוב שמעצב יהיה נאמן לעצמו ויעבוד מהאמת הפנימית שלו"

מאת: אנאבל אדמסקי, 30/12/2019
בעידן הלייקים והקניות אונליין, תעשיית האופנה עוברת מהפכה אמיתית. דיברנו עם המעצבת נעמה בצלאל על הכלים שחשובים לדעתה למעצבים מתחילים שרוצים לפרוץ דרך. לכתבה המלאה >>

בשביל יואב לנדסמן, משימת "בראשית" הייתה הרבה יותר מהגעה לירח: "היינו נקודת אור ביומיום הלא קל שיש לנו פה"

מאת: תובל קליין, 26/12/2019
מהנדס המערכות הבכיר יואב לנדסמן מספר איך השתתף בפיתוח חללית שיכולה להגיע לירח, ומסביר למה לדעתו כמה שיותר צעירים צריכים להיכנס לתחום חקר החלל. לכתבה המלאה >>

אתגר קרת: "אדם כותב חייב קודם כל לבטוח בעצמו"

מאת: אנאבל אדמסקי, 23/12/2019
הסופר אתגר קרת מספר על דברים שחשוב לכותבים מתחילים לדעת ומדבר על היתרונות של לימודים רב תחומיים במדעי הרוח. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים

סקר גולשים

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

ענה על השאלה

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

  • 0 %

    לא מוותר על זה, עוזר לי להתפקס

  • 0 %

    מדי פעם, כשיש לי שעה פנויה

  • 0 %

    הלוואי אבל ממש אין לי זמן