פוליטיקאים והשכלה גבוהה - מה למדו חברי כנסת מובילים?

16/12/2013 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (6,840 צפיות)

מה הייתה דרכם של אותם האנשים המשפיעים בישראל? מה בחרו ללמוד לתואר ראשון? האם המשיכו לתארים מתקדמים?

קראו על השכלתם של אישים ונשים מרכזיים ומרכזיות בפוליטיקה הישראלית. 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מה למדו פוליטיקאים מובילים בישראל?

 

אין דרך אחת להצלחה

 

האם ידעתם שהנשיא שמעון פרס רכש את השכלתו במסגרת לימודי ערב באוניברסיטת ניו סקול בניו יורק? או שלראש הממשלה בנימין נתניהו יש תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת M.I.T בארצות הברית? איך הגיעו האנשים המצליחים ביותר שאנחנו מכירים למה שהם היום? ודאי תמצאו הרבה ספרים שיציעו לכם תשובות לשאלה זו בדמותן של תיאוריות וגישות מגוונות. בחלקם תמצאו טענה השוללת כל קשר בין הצלחה בחיים ובין השכלה אקדמית. באחרים יככבו גורמים של חינוך מהבית ובתי ספר טובים.

 

אנחנו החלטנו לבדוק אחד אחד את האנשים והנשים המוכרים לנו – מה למדו, איך התקדמו, מאין באו, ולאן הגיעו. בכתבה זו תמצאו נתונים מעניינים על ההתפתחות של אישים ונשים בפוליטיקה הישראלית.

 

מה למדה ח"כ מרב מיכאלי?

 

אף על פי שבאתר הרשמי של הכנסת רשום שיש לה רק תעודת בגרות, כנראה שמדובר בטעות מרה. לחברת הכנסת והעיתונאית לשעבר, מרב מיכאלי, יש ככל הנראה, תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. בחוג ללימודי היסטוריה בתל אביב יכלה למצוא חוקרים בכירים, המנסים להבין באמצעות גישות שונות, הן את הטבע האנושי הבסיסי, זה שמבטא עצמו בכל דור מחדש, והן תהליכים חברתיים וכלכליים המעצבים את חיינו היום.

 

את הקריירה העיתונאית שלה החלה מיכאלי עוד בצבא, כששירתה בגלי צה"ל. זוהי לא האישה המרגשת היחידה, המגיעה לאחר פעילות תקשורתית אל שורות הכנסת. אך לגבי מיכאלי, הדבר הוא מאד טבעי, כיוון שהיא מגדירה את עצמה – אישה פוליטית, כבר מן ההתחלה. מבחינה מסוימת, היא ממשיכה את סבה, ד"ר ישראל קסטנר, ששיקע עצמו בצרכי הציבור בהיותו חבר בכנסת ישראל מטעם מפלגת מפא"י, ובפעילותו הרבה והאמיצה למען הצלת יהודי הונגריה בזמן השואה.

 

על פי עדותה באחד מראיונות הטלוויזיה, חברת הכנסת מיכאלי גדלה במסגרת ביתית קשוחה, ולמדה כבר בילדותה להתמיד באימוני בלט ופסנתר. מסביב יכלה לקלוט את הניסיונות של משפחתה להוכיח את חפותו של סבה, לאחר שהושמעו כלפיו האשמות בשיתוף פעולה עם הנאצים. הדבר החשוב ביותר שלמדה אז היה, שכשלא מצליחים בדרך אחת, פונים לדרך אחרת. אם בית הדין לא עוזר, פנו לתקשורת. אם התקשורת לא מספיקה, קחו את המושכות והיבחרו לכנסת.  

 

מה למד השר (הרב) שי פירון?

 

שר החינוך (2013), הרב שי פירון, עומל בימים אלה על הגשת התזה שלו באוניברסיטת בר אילן לקבלת התואר השני. באוניברסיטה זו גם לימד כמרצה מן החוץ. את התואר הראשון שלו השלים בתחום המשפטים במכללת שערי משפט בהוד השרון, ובנוסף לזאת שימש כעמית מחקר בסוגיות הקשורות לזכויות אדם במכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

האם היה ניתן מראש לחזות לו עתיד מקצועי בפוליטיקה? האמת היא, שבמסלול ההתפתחות המקצועי של השר פירון יש לפחות שלושה כיוונים אפשריים. מצד אחד, בתחילת הדרך עבר מסלול להכשרת דיינים, ולאחר מכן בעקבות לימודיו האקדמיים נעשה פעיל בשדה המשפטי. מצד שני, הקריירה המשמעותית שלו במשך שנים רבות הייתה בחינוך וברבנות קהילתית. ומצד נוסף, בתקופה הארוכה הזו הוא אף פיתח כישורי מנהיגות כמנהל של ארגונים חינוכיים ושל עמותות.

 

ועדיין, בכל שלושת הכובעים האלה הפעילות שלו יכולה לזכות לכותרת אחת, והיא – עזרה לאוכלוסיות מוחלשות בחברה. האמת היא שפירון רואה עצמו כאיש חינוך בלבד. אז מאיפה הכישרון לפוליטיקה? – אולי זה בא מאמא; הרמז היחיד שמצאנו במשפחת פירון לפעילות ציבורית היא אצל אימו, המשמשת כסגנית ראש העיר בת ים, ונחשו על איזה תיק היא אחראית...

 

מה למד השר יובל שטייניץ?

 

תאמינו או לא תאמינו, אבל השר שטייניץ כתב עבודת דוקטורט בפילוסופיה, העוסקת בהוכחת קיומו של אלהים! הוא הצטיין בלימודיו האקדמיים, ואף זכה במלגת אלון לחוקרים צעירים. את שני התארים הראשונים השלים באוניברסיטה העברית בירושלים, ואת הדוקטורט ביצע בהדרכת חוקר ממכון כהן למדעים ולרעיונות באוניברסיטת תל אביב. במהלך השנים עסק בכתיבה, וספריו זכו להצלחה רבה והגיעו לרשימת רבי המכר.

 

אתם שואלים - איך הפך פילוסוף וסופר מצליח לפוליטיקאי העוסק בכלכלה ובביטחון? ובכן, גם כאן צריך לחזור שני דורות אחורה. אחד מסביו היה האלוף הראשון בתחרות השחמט, וממנו ירש גם מיודעינו אהבה מיוחדת למשחק המחושב. אך מה לשחמט, לפוליטיקה, לכלכלה ולביטחון? – הביטוי המתאים ביותר כאן הוא – מהלכים אסטרטגיים. באחד הימים אולי עוד יגלו ביטוי מיוחד של תכונות תורשתיות במוח, המועידות אדם לתבנית מסוימת של מקצועות, ואז ישאלו - איזו מולקולה גרמה לשר שטייניץ להתעניין כל כך בשאלות פילוסופיות על אלהים, ואיזו הובילה אותו להנהגה ציבורית? ייתכן שהתשובה תהיה - אותה מולקולה שירש מסבא, זו של היכולת לראות דברים בהפשטה מלמעלה.

 

מה למד השר סילבן שלום?

 

מי שמכהן היום כמשנה לראש הממשלה, ועומד בראש לא פחות משלושה משרדי ממשלה – משרד התשתיות, האנרגיה והמים; המשרד לפיתוח הנגב והגליל; והמשרד לשיתוף פעולה אזורי – הוא השר סילבן שלום. בדומה לפוליטיקאים רבים כיאיר לפיד, שלי יחימוביץ' ומרב מיכאלי, גם סילבן שלום היה פעיל בתקשורת, כעיתונאי חדשות, והוא אף נשוי לאשת התקשורת, ג'ודי ניר מוזס.

 

לשר שלום יש השכלה רחבה ומכובדת, ולא פעם ביטא את העמדה, שהשכלה גבוהה היא המפתח להצלחה אישית ולצמצום הפערים החברתיים בישראל. כנראה שבאמת הכל מתחיל בחינוך, כיוון שמי שנהגה "ללחוץ על" לימודים גבוהים, הייתה אמו של סילבן. כשבבאר שבע הטרנד היה לצאת מהתיכון עם מקצוע טכני, אימו של סילבן לא נכנעה לצו האופנה, ושלחה את בנה למגמה ריאלית בתיכון מקיף.

 

כבאר שבעי גאה למד לתואר ראשון בכלכלה וחשבונאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב. כשבידיו כבר הסמכה למקצוע ראיית החשבון, הוסיף ללמוד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב, עבר את בחינות הלשכה בהצלחה, והמשיך לתואר שני במדיניות ציבורית. אז מה היה לנו כאן בסך הכל? - שלושה משרדים, שלושה תארים, ושר אחד.

 

מה למדה ח"כ שלי יחימוביץ'?

 

האישה שנחשבת למחוקקת הכי חרוצה בכנסת, שעד לא מזמן עמדה בראש מפלגת העבודה ובראש האופוזיציה לקואליציית נתניהו-בנט-לפיד, היא חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. דמותה מוכרת וידועה בקהל הישראלי עוד מהתקופה הארוכה, שבה פעלה במרץ לחשיפה של קשרי הון שלטון כעיתונאית. בתור חברת כנסת השתדלה לשלב בענייני החקיקה את טובתם של הקופאית במכולת, נוסעי התחבורה הציבורית, החייל המשוחרר, האם העובדת וכלל עובדי המשק.

 

העניין האמיץ שלה בקשרים שבין חברה, פוליטיקה וכלכלה, כנראה הוביל אותה לבחור במסלול לתואר ראשון במדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון בנגב, תואר המשלב ידע בשלושה תחומים – פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בבחירות האחרונות (2012) לכנסת ה – 19, זכתה לרוב קולות בקרב הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון – 26 מנדטים.
 

אולי יעניין אותך גם

לימודים בגליל בתקופת הקורונה

מאת: , 22/11/2020
אילו אפשרויות קיימות בגליל ללימודים וקריירה לסטודנטים? איך תקופת הקורונה משפיעה על הלימודים בגליל? שמענו על לימודים בגליל והאפשרויות היום לצעירים באזור. לכתבה המלאה >>

טיפים להוראה ב - ZOOM בתקופת הקורונה

מאת: אנאבל אדמסקי, 17/11/2020
תקופת הקורונה שינתה לגמרי את מערכת החינוך. איך אפשר להתאים את ההוראה למצב החדש? טיפים למורים להוראה יעילה בזום. לכתבה המלאה >>

רוצים להיות חיוניים? הכל על המקצוע שהפך למבוקש באופן מפתיע בגלל הקורונה

מאת: , 4/11/2020
מגפת הקורונה יצרה שינוי אדיר בשוק העבודה, ומסתבר שיש מקצוע שהפך לאחרונה למבוקש במיוחד. דיברנו עם מי שלומדים בהכשרה למקצוע החיוני של היום. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מוחים: דווקא בתקופת הקורונה המוסדות לא מוזילים שכר לימוד

מאת: אנאבל אדמסקי, 29/10/2020
מצמצמים הוצאות, לוקחים הלוואות ומתקשים לשלם את שכר הלימוד: הסטודנטים מדווחים על קשיים כלכליים בזמן הקורונה, מבקשים מהמוסדות לסייע - וגם יוצאים למחאה כדי לשנות את עתידם. לכתבה המלאה >>

התחום בהייטק שתופס תאוצה "בזכות" משבר הקורונה

מאת: אנאבל אדמסקי, 2/9/2020
מה הקשר בין הקורונה לתחום הסייבר? מסתבר שתקופת המשבר דווקא מציבה לא מעט הזדמנויות לפיתוח קריירה בסקיוריטי, שמענו ממומחה בתחום כיצד אפשר לנצל את המשבר כדי לפתח קריירה בהייטק. לכתבה המלאה >>

איך להצליח בקידום אתרים? מקדמים חושפים את סודות המקצוע

מאת: אנאבל אדמסקי, 18/5/2020
איך בונים קריירה בקידום אתרים? מה כדאי ללמוד? ומה השכר? שאלנו את עמית אדלר, עידן בן אור ושמוליק דורינבאום את כל מה שמתחילים בתחום ה – SEO חייבים לדעת. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp