לימודי עמים דתות ותרבויות בארץ ישראל באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי עמים דתות ותרבויות בארץ ישראל באוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון במדעי הרוח עם התמקדות בלימודי עמים דתות ותרבויות בא"י של האוניברסיטה הפתוחה

 

לימודים באוניברסיטה הפתוחה:

 

החל משנת 1976 האוניברסיטה הפתוחה פתחה את שעריה לכל מי שמעוניין לפתח קריירה, לנהל בית, משפחה, לשרת בצבא וכל זאת במקביל ללימודים. ייחודה של האוניברסיטה הפתוחה הוא במבנה הארגוני ושיטות ההוראה הגמישות שמאפשרות לכל סטודנט להתאים את תוכנית הלימודים ללוח הזמנים שלו.

 

קיראו על: מדעי החברה והרוח

 

כאמור, מכיוון שמדובר במסגרת פתוחה וגמישה, סטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה מחוייבים במשמעת עצמית גבוהה ויכולת התמדה על מנת לעמוד במטלות השונות ולסיים את כל המחוייביות שמציבה האוניברסיטה בכדי לקבל תואר ראשון מוסמך אוניברסיטה. הלימודים אומנם מתבצעים באופן עצמאי, אך הרמה המדעית והמחקרית של האוניברסיטה הפתוחה הינה גבוהה ומותאמת לכל האוניברסיטאות בארץ.

 

לימודים במדעי הרוח

 

המונח "מדעי הרוח" מהווה סימן שאלה, כיוון שהשילוב בין עניינים שברוח למדע הינו בעייתי. אכן, מדעי הרוח אינם ניתנים למדידה מדעית, אך שיטות המחקר ומהתודולוגיות הייחודיות שפותחו בדיסיפלינות השונות הנלמדות תחת קורת הגג של מדעי הרוח הפכו את התחום למדעי.

 

תוכנית לימודים זו מעניקה לסטודנטים את כל הידע הנדרש בכדי לבחון בצורה בקורתית ולבצע מחקר מדעי עצמאי. בין הדיסיפלינות השונות ניתן ללמוד היסטוריה, פילוסופיה, ספרות, אכיאולוגיה, לימודי דתות ועוד. מדובר בתחום לימודים מרתק ומעשיר המאפשר לכל סטודנט להרחיב את אופקיו וידעותיו האינטלקטואליות כמו גם ללמוד כיצד לשאול שאלות ולהטיל ספק בכל מה שנראה לנו כמובן מאליו.

 

התמקדות בלימודי עמים, דתות ותרבויות בארץ ישראל

 

תוכנית לימודים זו מאפשרת לסטודנט "לטעום" מכל תחום במדעי הרוח, תוך בחירה בין הקורסים השונים המוצעים בכל חוג כאשר ההתמחות הינה לימודי העמים, הדתות והתרבויות בארץ ישראל. ארץ ישראל מהווה מרחב גיאוגרפי קטן אך בעל היסטוריה עשירה ומרתקת. ירושלים כידוע, הינה עיר של כל הדתות וארץ ישראל בכלל מהווה מפגש בין תרבויות שונות.

 

במסגרת תוכנית לימודים זו ניתן לרכוש ידע על האירועים החשובים שהתרחשו בארץ ישראל תוך מבט מקיף על העמים השונים שחיו כאן, היחסים ביניהם, ההשפעות השונות של כל תרבות על האחרת, התקופות השונות והקניית מושגי יסוד המתאימים לכל תקופה. תחום לימודים זה מהווה תחום לימודים עשיר ומרתק.

 

תוכנית לימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון בוגר במדעי הרוח עם התמקדות בלימודי עמים דתות ותרבויות בא"י של האוניברסיטה הפתוחה:
הלימודים לתואר בוגר במדעי הרוח עם התמקדות בלימודי עמים דתות ותרבויות בא"י דורשים סה"כ 108 נ"ז המחולקות בצורה הבאה: 

 

קורס החובה ירושלים לדורותיה – קורס הבוחן את ירושלים כמוקד מרכזי למפגש תרבויות ודתות מראשיתה ועד הקמת מדינת ישראל תוך בחינה של ההיבטים השונים כגון ההיבט הפיזי, הכלכלי והחברתי

 

לימודי א"י המחולקים בצורה הבאה:

 

קורסים בלימודי הסטוריה העת העתיקה כגון:

  • מבוא לארכיאולוגיה של ארץ-ישראל בתקופת המקרא
  • מרד בר – כוכבא

 

קורסים בלימודי הסטוריה ימי הביניים כגון:

  • האסלאם: מבוא להיסטוריה של הדת

 

קורסים בלימודי הסטוריה העת החדשה כגון:

  • המזרח התיכון בין מלחמות העולם
  • בין ציון לציונות: תולדות התנועה הציונית 1914-1881 

 

קורסים בלימודי מדעי החברה כגון:

  • ישראל בעשור הראשון
  • פערים ואי שיוויון בישראל

 

בקורסים כללים כגון:

  • מגמות בסיפורת הישראלית של שנות השמונים
  • נוער, חינוך ופוליטיקה במזרח התיכון

 

משך הלימודים

 

משך הלימודים לתואר ראשון בוגר במדעי הרוח עם התמקדות בלימודי עמים דתות ותרבויות בא"י של אוניברסיטה הפתוחה אורך כשלוש שנים.

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה במדעי הרוח התמקדות בלימודי עמים דתות ותרבויות בא"י יכולים להמשיך בלימודים מתקדמים, תואר שני (M.A) במדעי הרוח, או במדעי החברה אך יידרשו בקורסי השלמה.

 

ניתן גם ללמוד לקבלת תעודת הוראה ולהשתלב בתחום ההוראה והחינוך במוסדות החינוך בארץ. הבוגרים יכולים להשתלב כמדריכים במוזאונים או במכוני מורשת שונים, להשתלב בעבודה בארכיאונים או במחקר באקדמיה ומחוצה לה.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp