תואר ראשון בסוציולוגיה

כאן נמצא כל המידע על לימודי סוציולוגיה לתואר ראשון במוסדות האקדמיים, לרבות שילובים מומלצים במסגרת תואר דו חוגי. בנוסף אספנו עעבורך מלגות, ימים פתוחים, חוות דעת של סטודנטים ללימודי סוציולוגיה ועוד. יש לך שאלה? 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 
רוצה פרטים על
לימודי סוציולוגיה?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תואר ראשון בסוציולוגיה - איך מתחילים ולמי זה מתאים?

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

מקצוע הסוציולוגיה שייך לפקולטה למדעי החברה ועוסק במחקר וניתוח של התנהגות אנשים וכיצד התנהגות זו משפיעה על העולם בו אנו חיים מבחינה חברתית, כלכלית, תרבותית ופוליטית.

 

מה לומדים ולמה כדאי לי לעשות תואר ראשון בסוציולוגיה?

 

לימודים לקראת תואר ראשון בסוציולוגיה הם לימודים מאתגרים ומרתקים הכוללים מגוון תחומים כמו פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, אנתרופולוגיה, מדעי ההתנהגות ועוד. כל התחומים הללו נושקים אחד לשני מכיוון שהם עוסקים בטבע האדם, בחברה האנושית ובהתנהגות שלנו כפרטים וכחברה.

סוציולוגים עוסקים במהלך עבודתם בפן המחקרי של ההתנהגות והמאפיינים בני האדם ומנסים לענות על שאלה חשובה - כיצד משפיעה התנהגות המין האנושי על חיינו? זוהי שאלה חשובה ללא כל ספק, והסוציולוגים חלוקים בתשובה עליה. ישנם גישות סוציולוגיות רבות ומגוונות וכל גישה מנתחת באופן שונה את התנהגות בני האדם.

לכן, כל מי שמעניין אותו לחקור נושאים מרתקים כמו משפחה, פוליטיקה, דת, הורות, חברה ועוד - מקצוע הסוציולוגיה נועד עבורו. המטרה העיקרית של הלימודים לתואר ראשון סוציולוגיה היא להכשיר אנשי מקצוע איכותיים בתחום זה תוך כדי הקניית התמחות עיונית ומעשית בהיבטים השונים של עולמם המורכב של בני האדם.

 

מסלול הלימודים כולל קורסים מרתקים כמו מבוא לסוציולוגיה, מבוא לאנתרופולוגיה, מגמות בחברה הישראלית, מבוא לכלכלה, פערים ואי שוויון, כלכלה חברתית, תיאוריות אישיות, מדעי ההתנהגות, סטטיסטיקה, תיאוריות סוציולוגיות קלאסיות, תיאוריות סוציולוגיות מודרניות, סוציולוגיה של החברה הישראלית, פסיכולוגיה חברתית, החברה הישראלית ועוד.

 

תואר דו חוגי בסוציולוגיה

ברוב האוניברסיטאות ובמכללות רבות ברחבי הארץ ניתן ללמוד תחום זה ובדרך כלל ניתן גם לשלב חוג לימודים נוסף (במסלול של תואר דו חוגי). רבים בחורים לשלב עם לימודי הסוציולוגיה לימודי כלכלה, משפטים, אנתרופולוגיה, מדעי המדינה, תקשורת, פסיכולוגיה ועוד.

 

קראו עוד על:

 


מתכונת הלימוד

 

ברוב מוסדות הלימוד תואר ראשון בסוציולוגיה נמשך כשלוש שנים. בחלק ממוסדות הלימוד (למשל האוניברסיטה הפתוחה, ניתן לפרוש את הלימודים לתקופה ארוכה יותר). לאלה מבינכם הרוצים לשלב לימודים ועבודה - כדאי מאוד לחפש מסלול לימודי ערב, בו הלימודים מתקיימים בשעות אחר הצהרים.והערב שמטרה להתאים ללוח הזמנים של אנשים עובדים.

 

במהלך הלימודים, הסטודנטים לוקחים חלק בשיעורי חובה ובחירה עיוניים וגם משתתפים בתרגילים מעשיים ובדיונים כיתתיים. במסלולים מסוימים, הסטודנטים בוחרים בתחום התמחות, אשר מאפשר להם להתמקד בסוגיות מסוימות בתחום הסוציולוגיה ולהעמיק בהן. חלק מן המוסדות גם עורכים התנסות מעשית במסגרתה הסטודנטים משתלבים בארגונים ובמוסדות ציבוריים ויכולים לתרגל במסגרתם את העקרונות הנלמדים. התנסות פרקטית זו גם עוזרת לסטודנטים לצבור ניסיון מקצועי פרקטי עוד במהלך הלימודים וכן לפתוח דלתות לשוק התעסוקה.

 

היכן לומדים סוציולוגיה?

 

ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון בתחום זו ברוב האוניברסיטאות בישראל וגם במכללות רבות. מוסדות הלימוד פרושים ברחבי הארץ והם מציעים לימודי סוציולוגיה במתכונות ובמסלולים שונים.

 

לימודי סוציולוגיה מתקיימים באוניברסיטאות הבאות:

 

 • אוניברסיטת אריאל בשומרון: החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של האוניברסיטה מעניק מיומנויות פיתוח חשיבה והתבוננות על החברה, על יחסים שבין פרט לחברה ועל דרכים בהן אנשים פועלים ומשנים את עולמנו, ביחס לתהליכים גלובליים ומקומיים. באוניברסיטה ניתן ללמוד גם לימודי מדע המדינה, לימודי מדעי ההתנהגות, לימודי כלכלה וחשבונאות, לימודי פסיכולוגיה, תואר ראשון בתקשורת ועוד שלל תכניות.

 

 • האוניברסיטה הפתוחה (פרישה ארצית): האוניברסיטה הפתוחה מציעה לימודי סוציולוגיה במסגרת תכנית חד חוגית, בתכנית דו חוגית או במסגרת חטיבת לימוד. הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה יכולים להתאים את משך וקצה הלימוד לצורכיהם וכך לשלב בין עבודה ולימודים בנוחות. הלימודים משלבים בין מפגשים פרונטליים להדרכה לבין לימודים מקוונים בשילוב של טכנולוגיות מתקדמות. לאוניברסיטה הפתוחה מרכזי לימוד בכל רחבי הארץ, מהם הסטודנטים יכולים לבחור.

 

 • אוניברסיטת חיפה: בחוג לסוציולוגיה של אוניברסיטת חיפה ניתן ללמוד במסלול לימודי יום לתואר ראשון, בתכנית לימודי ערב בסוציולוגיה, או במסלול ייחודי בו אורכם של הלימודים הוא שנתיים בלבד. החוג מציע גם תכניות לתואר שני ולתואר שלישי בסוציולוגיה.

 

 • אוניברסיטת בר אילן (רמת גן): במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של בר אילן מתקיימים מסלולי לימוד דו ראשיים מובנים לתואר הראשון, בהם לימודי סוציולוגיה ופסיכולוגיה, לימודי סוציולוגיה וקרימינולוגיה, לימודי סוציולוגיה וחינוך, לימודי סוציולוגיה ומדעי המדינה ולימודי סוציולוגיה ותקשורת.

 

 • אוניברסיטת תל-אביב: אוניברסיטת תל-אביב מציעה לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה שניתן לשלב במסגרת לימודים חד חוגית או דו חוגית. בפקולטה למדעי החברה מתקיימים מסלולי לימוד נוספים כגון לימודי כלכלה, לימודי מדעי המדינה, לימודי פסיכולוגיה, לימודי עבודה, לימודי חקר התודעה ובקוגניציה ועוד.

 

 • אוניברסיטת בן גוריון בנגב (באר שבע): באוניברסיטת בן גוריון, מתקיימים לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה במסגרת דו חוגית אותה יש לשלב עם חוג לימודים נוסף. ישנה גם תכנית מובנית ללימודי סוציולוגיה ומדעי התנהגות ומסלול לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה.

 

 • האוניברסיטה העברית (ירושלים): לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית עוסקים בתיאוריות סוציולוגיות מגוונות וביישום שלהן על תהליכים ותופעות בחברה הישראלית ובחברות דומות ושונות ממנה. ניתן ללמוד במסלול חד חוגי או דו חוגי, סטודנטים מצטיינים יכולים ללמוד במסלול ישיר לתואר שני ולסיים את שני התארים תוך ארבע שנים.

 

במכללות הבאות מתקיימים לימודי סוציולוגיה:

 

 • המרכז האקדמי רופין (עמק חפר, השרון): במוסד הלימוד ניתן לקחת חלק בלימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה אנתרופולוגיה במסלול דו חוגי. הלימודים נפרשים על פני 3 שנים. הם כוללים התנסות מעשית בשדה, תרומה לקהילה וליווי אישי לסטודנטים בשנה א'.

 

 • המכללה האקדמית אשקלון: לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה של המכללה האקדמית אשקלון מתקיימים בתכנית דו חוגית, אותה יש לשלב עם חוג נוסף. הלימודים מקנים יכולות הבנה וניתוח של תהליכים במציאות החברתית והתרבותית והם עוסקים בקודים חברתיים מגוונים ובשלל קבוצות מהן בנויה החברה.

 

 • האקדמית גליל מערבי: האקדמית גליל מערבי מציעה לימודי סוציולוגיה במתכונת דו חוגית, במהלכם מכירים סוגיות תרבותיות וחברתיות מגוונות. עוד נלמדים במוסד זה לימודי לוגיסטיקה, לימודי קרימינולוגיה, לימודי חינוך, לימודי כלכלה, לימודי חינוך ותואר ראשון בניהול.

 

 • המכללה האקדמית תל חי: בין המקבצים שבהם הסטודנטים יכולים לבחור במהלך התואר הרב תחומי, נכלל מקבץ סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. הלימודים הרב תחומיים כוללים מקבצים שונים כגון מקבץ פסיכולוגיה, מקבץ ניהול ויישוב סכסוכים, מקבץ מגדר ובריאות נפש ומקבץ סביבה וחברה.

 

 • המכללה האקדמית אורנים (קריית טבעון): במכללה מתקיימים לימודים בתחום זה לתואר B.Ed. בהוראת מדעי החברה עם הלימה למקצוע הנלמד ברמת 5 יחידות לימוד, לבית הספר העל יסודי.

 

 • מכללת רמת גן: במכללה זו מתקיימים לימודי סוציולוגיה במתכונת הגמישה של האוניברסיטה הפתוחה, בתוספת של שיעורי תגבור והדרכה פרונטלית בקמפוס המכללה, במטרה לסייע לסטודנטים.

 

 • המכללה האקדמית עמק יזרעאל: המכללה עורכת תכנית לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ששמה דגש על היבטים כגון ליודי עבודה ומשאבי אנוש, אנתרופולוגיה יישומית וכללית ותחום הייעוץ הארגוני. במכללה ניתן ללמוד גם בתכניות כגון לימודי פסיכולוגיה, לימודי מדעי ההתנהגות, לימודי שירותי אנוש, לימודי כלכלה וניהול, לימודי קרימינולוגיה, לימודי מדעי המדינה, לימודים רב תחומיים ועוד מסלולים נוספים.

 

יכולות ותכונות הנחוצות לבוגרי סוציולוגיה

 

כדי להצליח בתואר ראשון בלימודי סוציולוגיה, יש צורך ביכולות הומניות: היכולת לקרוא טקסט, לפרש ולהבין אותו, ולסכם את עיקרי הדברים. הסטודנטים נדרשים לרמת התבטאות גבוהה בכתב. מעבר לכך, הלימודים משלבים היבט ריאלי: הסטודנטים נדרשים לצלוח קורסים בתחומים כמו סטטיסטיקה ושיטות מחקר.

מהן אפשרויות התעסוקה?


לימודי סוציולוגיה פותחים אפשרויות עבודה רבות לבוגרים שסיימו את לימודיהם. הדרישה לסוציולוגים איכותיים, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי גדלה מאוד בשנים האחרונות. בוגרי התואר הראשון יכולים להשתלב בתפקידי מחקר וניתוח סטטיסטי, בענפי משאבי האנוש וכוח האדם, בתפקידי ייעוץ בארגונים ובחברות וכן בתחומים כגון שיווק, תכנון אסטרטגי ובתעשיית המדיה.

 

באפשרותם להשתלב גם במשרות שונות במגזר הציבורי, ביחידות להערכה ולמחקר במשרדי הממשלה השונים. אפשרות נוספת היא להשתלב בעמותות ובארגונים חברתיים שונים, שזקוקים לחוות דעת ולייעוץ מבעלי הבנה וידע בתחום הסוציולוגיה.


רבים מבוגרי הסוציולוגיה משתלבים כרכזים בחברות השמה או במחלקות משאבי אנוש וכך משתמשים בידע הנרכש בלימודים. רכזי השמה עוסקים בסינון מועמדים לקבלה לעבודה, בעריכת ראיונות עבודה עם המועמדים הרלבנטיים, ובעבודת התיאום בין המעסיקים ובין המועמדים הנבחרים; אנשי משאבי אנוש לרוב ממלאים תפקידים הקשורים בגיוס עובדים, וכן בתפקידי הדרכה ורווחה. כך למשל, איש משאבי האנוש קולט את העובדים החדשים לחברה, מסייע למנהלים לבצע הערכת עובדים, ומסייע לעובדים עם קשיים שונים.

 

כדי להצליח בעבודה כרכז השמה, יש צורך לדעת לקלוט אנשים באופן מהיר, בהתבסס על ראיון אישי. יש צורך לגלות נועם ואדיבות, כדי שהמרואיין ייפתח. יש גם צורך שהרכז יתאים את עצמו לאנשים מסוגים שונים. יש צורך ביכולת שירותים וכן גם ביכולת שיווקית, הן במגע מול המועמדים לקבלה לעבודה והן במגע עם החברה המחפש עובדים.

 

בנוסף, העבודה בתחום משאבי האנוש דורשת יכולת אדמיניסטרטיבית טובה, וכן הבנה בפוליטיקה הארגונית: לייצג את העובדים מול ההנהלה, מחד גיסא, ומאידך גיסא, לייצג את האינטרסים של ההנהלה מול העובדים.

 

תנאי ההעסקה

 

תנאי ההעסקה משתנים בהתאם למקום העבודה. השכר בחברות השמה אינו גבוה. לעומת זאת, בתחום משאבי האנוש, בפרט בחברות הייטק, ניתן להגיע לשכר מתגמל. כך גם בתחום הייעוץ הארגוני. בתחום הייעוץ הארגוני, יש העובדים השכירים ויש העובדים באופן עצמאי.

 

תואר שני בסוציולוגיה

 

בוגרים שמעוניינים בכך יכולים להמשיך לתואר שני וכך להרחיב את הבנתם ואת כישורי המחקר שלהם. תואר שני מחקרי גם יכול לפתוח דלת לעבר קריירה מחקרית באקדמיה. בין האפשרויות לתואר השני בהם ניתן לבחור נכלל תואר שני בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, תואר שני בסוציולוגיה ארגונית, תואר שני במשאבי אנוש, תואר שני בייעוץ ארגוני, תואר שני בלימודי עבודה ועוד שלל תכניות ללימודים מתקדמים.


מי שממשיך לתואר שני בסוציולוגיה, יכול לבחור להתמקד במגמה של ייעוץ ארגוני, אליה יוכלו להתקבל בעלי ממוצע גבוה בתואר הראשון. יועץ ארגוני עוסק בייעוץ למנהלי חברות, בסוגיות הקשורות למשאב האנושי, וכן בהעברת סדנאות שונות בנושיאם כגון פיתוח מיומנויות ניהול, או ביצוע הערכת עובדים.

 

כדי להצליח בתחום זה, יש צורך בשאפתנות, בטחון עצמי ולעיתים אף מרפקנות, כיוון שמדובר בתחום מאד תחרותי. כדי לייעץ למנהלים צריך להפגין אסרטיביות, כדי להיתפס כסמכות מקצועית. כדי להעביר סדנאות בהצלחה, יש צורך בכריזמה וביכולת להדריך ולדבר מול קהל, בצורה מעניינת ומושכת.

 

 

עזרנו לך? דרג אותנו:

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי סוציולוגיה?

רוצה לדעת יותר על לימודי סוציולוגיה?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד לימודי סוציולוגיה
מחשבון תנאי קבלה תתקבל או לא?

לחיצה על חשב תוצאות
תציג בפניך מוסדות שעשויים להתאים

חוות דעת של סטודנטים:
סוציולוגיה
(54) 4.1
שחר

שחר

15/10/2019
5/ 4

אוניברסיטת בן-גוריון

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

טירוף בפיתה! לפעמים מזלזלים ביחס, אבל בכל מקום יש חסרונות. ממליצה מאוד

על הקמפוס

המון הווי, המון כיף. לא משנה מי אתה ומה אתה, יהיה לך מקום ותפגוש אנשים מדהימים. הקמפוס עצמו מרשים וא קרא עוד...

טיפים

לכו על זה :)

אייל

אייל

25/12/2018
5/ 5

אוניברסיטת תל אביב

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אוהב את המרצים מהסטודנטים פחות אוהב את הגודל והמרחבים שיש ללכת בתוך האוניברסיטה. בנוסף אני לא אוהב א קרא עוד...

על הקמפוס

אותי פחות מעניין הקמפוס אלא האנשים כלומר הסטודנטים והמצרים שאיתם אני מ לומדי וכפי שתיארתי לעיל אני מ קרא עוד...

טיפים

אני מציע לסטודנטים הבאים להגיע מוכנים ללימודים גבוהים ברמה הכלכלית והמנטלית על מנת לממש את כישוריהם. קרא עוד...

מעין

מעין

23/12/2018
5/ 4

אוניברסיטת אריאל

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהבת את החברה, את המיקום של האוניברסיטה, לעזור אחד לשני במה שאפשר, יש מרצים טובים שרוצים ללמד ו קרא עוד...

על הקמפוס

הקפיטריה קטנה אך נגישה לכולם, בקמפוס תחתון בו אני לומדת יש את כל התחומים, רחבה ענקית באמצע בה כולם מ קרא עוד...

טיפים

אחלה אוניברסיטה. מקום חברתי עם המון פתיחות כלפי האחר. מתייחסים באופן לכל סטודנט וסטודנט

שאלות הגולשים בנושא
תואר ראשון בסוציולוגיה אנתרופולוגיה - מה עושים עם זה?
תואר שני סוציולוגיה רפואית
קורס ניהול משאבי אנוש לאחר תואר בסוציולוגיה ומשאבי אנוש?
תואר בקרמינולוגיה וסוציולוגיה אנתרופולוגיה
לימודי סוציולוגיה 2012 - ללא פסיכומטרי
תואר ראשון בסוציולוגיה ארגונית בפתוחה
לימודי סוציולוגיה ללא פסיכומטרי