רוצה פרטים על נרמול פסיכומטרי?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

נרמול בפסיכומטרי - שומרים על הציון שלכם

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על נרמול פסיכומטרי? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


נרמול ציון פסיכומטרי


שומרים על סיכויי הקבלה שלכם


מהו נרמול?


הציון בפסיכומטרי הוא יחסי. כלומר, הוא מחושב לא רק לפי כמות התשובות הנכונות (כמו בבגרויות, למשל), אלא בהשוואה לתוצאות של שאר הנבחנים במועד המסוים וכל המועדים הקודמים. נרמול ציון הפסיכומטרי משמעותו חלוקת הציונים בבחינה לפי ההתפלגות הנורמלית. מונח מוכר למדיי הוא "עקומת פעמון", שמראה את התפלגות הציונים באוכלוסייה ולפיו ניתן להסיק כמה אחוזים מהנבחנים קיבלו ציון מסוים. ככל שמתרחקים מהציון הממוצע, השכיחות לקבל את הציון יורדת.


התפלגות זו מתרחשת גם בפסיכומטרי כאשר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה אחראי לוודא כי מתקיים נרמול בכל המועדים, כדי שסיכויי הקבלה של הנבחנים נשאר זהה בין המועדים, מה שיוצר תנאי קבלה הוגנים. כך, למרות שהבחינות מעט שונות זו מזו, ורמת הקושי עולה לאורך השנים, התלמידים לא נפגעים מבחינות קשות יותר ברמתן וסיכויי הקבלה שלהם לתואר הראשון לא נפגעים.


המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מפרסם טבלאות שמתארות את טווחי חלוקת הציונים בפסיכומטרי, שכידוע נעים בין 200 ל - 800. כך, למשל, באחד המועדים האחרונים כ - 6 אחוזים מהנבחנים קיבלו ציון שבין 700 - 724. כאשר מדובר בטווח הציונים הממוצע, שבין 525 - 549, אפשר לראות ש - 45 אחוזים מהנבחנים נמצאים מתחת לטווח ואילו 47 אחוזים מעליו. טבלת הציונים כמעט ולא משתנה בין המועדים ובין הנוסחים השונים, כיוון שהמרכז הארצי דואג לשמור על ההתפלגות, באמצעים שונים.

 


כיצד מבצע המרכז הארצי את הנרמול?


המרכז הארצי משווה בין מועדי הבחינות ורמות הקושי בכל מועד. כדי להתגבר על הבדלים קטנים ברמת הקושי, משנה המרכז את כמות הנקודות שיורדת על כל טעות בין המועדים. בכל אחד ממועדי הפסיכומטרי, קיימים פרקי פיילוט, כאשר לא ניתן להבחין בינם לבין הפרקים ה"רגילים" בבחינה. לעיתים הם בחלק החשיבה הכמותית, לפעמים בחשיבה המילולית ולפעמים באנגלית. המרכז הארצי אוסף נתונים סטטיסטיים על שאלות אלה וקובע אם הן הוגנות ומתאימות, או אולי קשות מדיי. אם השאלה שנבדקה מתאימה, המחשב של המרכז מכניס אותה למועד כלשהו בעתיד. דרך שיטת האיסוף הזו, יכולים להבטיח שכל הפרקים זהים מבחינת רמה. משום שהציון נקבע לפי שני הפרקים יחד ולא כל פרק בנפרד, חשוב ששניהם יהיו ברמה דומה.


עם זאת, למרות הבדיקות הקפדניות של המחשבים, קיימים הבדלים קטנים ברמת הקושי של השאלות בפרקים מסוימים. כדי שהבחינה תישאר הוגנת לכולם, נערך נרמול. הדבר מתבצע דרך שינויים קלים בכמות השאלות הנכונות שצריך לפתור כדי להגיע לציון מסוים.


כדי לחשב את הציון בפסיכומטרי, צריך לחשב קודם כל ציון גלם בכל אחד מהחלקים. ציון זה מחושב לפי חיבור של שני הפרקים באותו החלק והוא תלוי בכמות הטעויות שביצעו הנבחן או הנבחנת. כך לפי עקרון הנרמול, במבחנים שנחשבים קשים אפשר לטעות ביותר שאלות (לעומת מבחנים קלים יותר) ועדיין להגיע לאותו ציון גלם.

 


דוגמה להמחשת עקרון הנרמול


לדוגמה - הנה חישוב של ציון גלם בפרקי האנגלית בפסיכומטרי בהשוואה בין שני מועדים שונים: במועד מסוים, טעות אחת מורידה 5 נקודות (ומביאה לציון גלם 145 באנגלית), ואילו במועד אחר היא מורידה רק 3 נקודות, מה שמביא לציון 147 באנגלית. משמעות הדבר שבמועד השני, הבחינה נחשבה לקשה יותר, לכן קיבלו הנבחנים יותר נקודות על כל שאלה נכונה, והורדו להם פחות נקודות על כל טעות.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על נרמול פסיכומטרי?

רוצה לדעת יותר על נרמול פסיכומטרי?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

אם אין לך מושג מה מתאים לך ללמוד


יש לך הזדמנות לעשות צעד משמעותי בחיים שלך עוד היום! 

חוות דעת של סטודנטים: פסיכומטרי

התקבלו 44 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp