לימודי תעודה בניהול מערכות חינוך במכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים

ניהול במערכות חינוך - לימודי תעודה בסמינר הקיבוצים

 

מערכת החינוך בישראל נמצאת כל העת במגמה של שיפור והתייעלות שמטרתה להוביל שינוי בחינוכם של ילדי ישראל. למנהלי בתי הספר יש חלק ניכר בהשפעה על תהליך שינוי זה. תוכנית לימודי תעודה בניהול במערכות חינוך מיועדת למנהלים במסגרות החינוכיות השונות הרוצים להרחיב את ידיעותיהם בכדי להוביל לחינוך טוב וערכי יותר.

 

מדוע ללמוד ניהול במערכות חינוך – לימודי תעודה דווקא במכללת סמינר הקיבוצים?

 

מכללת סמינר הקיבוצים מציעה מגוון רחב של תכניות הכשרה למנהלים במסגרות החינוכיות השונות. לתכניות ההכשרה יש חשיבות רבה בהצלחתו של כל מוסד חינוכי שכן למנהל יש חלק אינטגרלי בחינוך והשפעתו רבה.

 

 

תכניות הלימוד שמציעה המכללה:

 

 • הכשרת מנהלים במערכת החינוך: תכנית הכשרה המיועדת לעובדי הוראה קבועים בבתי הספר היסודיים ועל יסודיים, המעוניינים לעסוק בניהול. מטרתה של התכנית היא להכשיר אנשי חינוך כמועמדים לתפקידי ניהול בבתי הספר, לפתח מנהיגות חינוכית אשר תוביל לרעיונות חינוכיים חדשים וערכיים ולשפר את הישגיהם של הלומדים. התכנית שמה דגש על בחינת קשרי הגומלין בין החינוך, החברה, הקהילה והניהול של מוסד חינוכי.

  תכנית הלימודים נפרסת על פני שנתיים אשר בסיומן יקבל כל בוגר, בכפוף לעמידה בכל חובות הקורס, תעודה של "בוגר התכנית להכשרת מנהלים" מטעם משרד החינוך, מכון אבני ראשה וסמינר הקיבוצים.

 

 • ניהול, הדרכה וייעוץ פדגוגי לגיל הרך: מטרתה של תכנית ההכשרה היא לפתח מיומנויות אישיות לתפקידי ניהול, הדרכה וייעוץ פדגוגי במוסדות החינוך לגיל הרך (גילאי לידה – 6). התכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון לפחות הממלאות בפועל תפקידי ניהול, הדרכה וייעוץ לגיל הרך (או מיועדות למלא תפקידי ניהול) בחינוך הרגיל או בחינוך המיוחד.

  התכנית עוסקת בקשת רחבה של נושאים: פסיכולוגיה התפתחותית עדכנית של הילד, פסיכו פדגוגיה התפתחותית מלידה עד גיל 6, פיתוח תכניות התערבות בגיל הרך, עקרונות ניהול, פיתוח, עבודת צוות, עבודה עם ההורים, ייעוץ והדרכה, העצמת עובדים ופיתוח צוותים, ועוד.

  תכנית הלימודים נפרשת על פני שלוש שנים אשר בסיומן זכאי כל בוגר, בכפוף לעמידה בכל חובות התכנית, לתעודה "ניהול, הדרכה וייעוץ פדגוגי לגיל הרך" מטעם משרד החינוך וסמינר הקיבוצים.

 

 • ניהול מערכות חינוכיות בחינוך הלא פורמלי: תכנית ההכשרה מיועדת למנהלים ורכזי חינוך במוסדות השונים. מטרתה של התכנית היא להכשיר מנהלים לחינוך הבלתי פורמלי (גילאי 6 – 18), להעמיק את הידע של המשתתפים בתחומי ההתפתחות של הילדים והקניית כלים יישומיים וניהוליים והתאמתם לסביבה ולקהילה.

  הקורסים המרכיבים את התוכנית מעניינים ומגוונים ומספקים תשתית ידע רחבה: הגישה המערכתית ויישומה לניהול מערכת חינוכית, פסיכולוגיה התפתחותית עדכנית של ילדים ושל הורים, בניית צוותי עבודה והנחייתם בתפקיד, "הקול ההורי" ומערכת החינוך ועוד.

  התכנית נפרסת על פני שנתיים בסיומן זכאי כל בוגר, בכפוף לעמידה בכל חובות התכנית, לתעודה מטעם סמינר הקיבוצים. יש לציין כי המעבר בין שנה א' לשנה ב' מותנה בסיום המטלות האקדמיות עם ציון 80 לפחות ובכפוף לתפקיד ניהולי מוגדר במערכת החינוך.

  קראו עוד על: חינוך בלתי פורמלי

 

 • יהדות כתרבות למנהלי בתי הספר: תכנית ההכשרה מיועדת למנהלים ולאנשי צוות המבקשים לעסוק בזהות יהודית ובדרכי הגשמתה במסגרת המוסד החינוכי. תכנית הלימודים מורכבת הן מתכנים אקדמיים תיאורטיים והן מתכנים שמטרתם להוביל ליצירת שינוי בבתי הספר.

  במסגרת התוכנית קיימים 2 מסלולי לימוד:

  1) יהדות עשירה ונגישה: קורס משולב העוסק בדיון פילוסופי, עיון היסטורי בתופעת התפתחות הזהות היהודית ויישום פדגוגי של התכנים הללו בהוראה. הלימודים מזכים בגמול השתלמות עם ציון של 70 שעות.

  2) זהות בעידן של חילון: בחינת הזהות התרבותית ישראלית מנקודות מבט שונות. הלימודים מזכים בגמול השתלמות עם ציון של 30 שעות.

 

תנאי קבלה

 

 • תנאי קבלה לתכנית הכשרת מנהלים במערכת החינוך: עובדי הוראה קבועים בבתי הספר היסודיים ועל יסודיים, בעלי ותק בהוראה של ארבע שנים לפחות ובעלי תואר אקדמי ראשון לפחות.

 

 • תנאי קבלה לתכנית ניהול, הדרכה וייעוץ פדגוגי לגיל הרך: תואר ראשון לפחות בחינוך הרגיל או בחינוך המיוחד (גילאי לידה-6); מנהלות גיל רך וגנים ברשויות המקומיות, בישובים קהילתיים, מרכזים טיפוליים ומעונות; ניסיון מעשי (חסרי הכשרה פדגוגית בתחום הגיל הרך צריכים לבצע השלמות).

 

 • תנאי קבלה לתכנית ניהול מערכות חינוכיות בחינוך הלא פורמלי: תואר ראשון באחד מן התחומים הבאים: הוראה, חינוך, מדעי ההתנהגות, עבודה סוציאלית או סוציולוגיה. ניסיון מוכח בעבודה חינוכית, ממלאי תפקידי ניהול בפועל או מיועדים לתפקידי ניהול בשנה העוקבת.

 

 • תנאי קבלה לתכנית יהדות כתרבות למנהלי בית הספר: מנהלים ואנשי צוות חינוכיים בעלי ניסיון מעשי בחינוך.

 

שכר לימוד

 

חלק מהתוכניות ממומנות על ידי מכון "אבני ראשה", קרן "פוזן" והשתתפות הלומד בשכר הלימוד נקבעת בתיאום עם המכון ועם משרד החינוך.

 

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp