לימודי מתמטיקה ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעים?

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

 

הגעת לדף עם מידע על מתמטיקה ופילוסופיה – האוניברסיטה הפתוחה.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר ראשון במתמטיקה ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכנית לימודים ייחודית המשלבת בין דיסיפלינות ממדעי הרוח והמדעים המדוייקים. לכאורה, השילוב בין מתמטיקה ופילוסופיה נראה "מוזר", אולם, תופתעו לגלות כמה התחומים הללו קשורים זה בזה. שורשיה של המתמטיקה התחילו בדיוק באותו האיזור שבו פעלו הפילוסופים הראשון אריסטו ואפלטון.

 

התפתחותה של המתמטיקה הלכה יד ביד עם התפתחותו של חקר הפילוסופיה. המתמטיקה עוסקת בהצגת "אמת" תוך קביעת נוסחאות ברורות ואחידות, בעוד הפילוסופיה תוהה על מהותה ותכליתה של "אמת". בהתאם לגישה זו, ניתן לטעון כי המתמטיקה היא יצירה של המוח האנושי, או לפי מילותיו של המתמטיקאי הגרמני קרונקר: "אלוהים ברא את המספרים, השאר זה מעשי אדם". זוהי, דעה המקובלת בקרב פילוסופים רבים, התוהים על תכלית קיומו של האדם האנושי.

 

 

שילוב בין לימודי מתמטיקה המצריכים יכולת ריאלית ומספרית חזקה ללימודי פילוסופיה הדורשים פתיחות מחשבתית, מחשבה הומנית ושאילת שאלות מהווה תוכנית לימודים המשלבת בין הפרקטיות לאינטלקט, בין ידע מעשי ותיאורתי ומהווה תוכנית לימודים עשירה ומרתקת.

 

מה לומדים במתמטיקה?

 

מדע המתמטיקה מהווה תחום מחקר מרכזי המשפיע על תהליכים כלכליים, חברתיים וטכנולוגיים. שפת המתמטיקה משיקה לתחומים רבים במדעים המדויקים. לימודי תואר ראשון במתמטיקה נחשבים ללמודים קשים המצריכים יכולת השקעה מרובה. מטרת הלימודים הינה להציג את הפרמטקות המרכזיות בחקר המתמטיקה ולהעניק לסטודנט ידע מקיף בתחום וכלים לבצע מחקר עצמאי. תוכנית הלימודים שמה דגש על יישומי המתמטיקה בטכנולוגיה, ברמות השונות.

 

בין הנושאים הנלמדים בתוכנית: תורת המספרים, אלגוריתמים, חשבון דיפרנציאלי ואיטגרלי, מתמטיקה בדידה, גיאומטריה דיפרנציאלית, גיאומטריה אלגברית ועוד נושאים רבים ומגוונים הנלמידם בחסותה של המתמטיקה כמו גם במדעים מדוייקים נוספים כגון: מדעי המחשב ופיזיקה.

 

מה לומדים בפילוסופיה?

 

הפילוסופיה עוסקת בחקר מהותו ותכליתו של האדם. הפילוסופיה בוחנת נושאים מרכזיים במדעי הרוח כגון: המוסר (האתיקה) ההגיון (לוגיקה) התודעה ועוד נושאים רבים ומרתקים. כאמור, לימודי פילוסופיה לתואר ראשון אינם מעניקים מקצוע שבו ניתן לעסוק בעתיד, אך הם בהחלט מרחיבים את האופקים ומקנים מיומנויות ויכולת לבחינה ביקורתית, פרספקטיבה אנליטית, כמו גם יכולת לחקור טקסטים פילוסופיים.

 

בשנה הראשונה ללימודי פילוסופיה הסטודנט נחשף למושגי יסוד בפילוסופיה, סקירה של ההיסטוריה של הפילוסופיה תוך הכרה של זרמיה השונים. בשניה השנייה והשלישית ללימודים, נבחנים טקסטים פילוסופיים לעומק, המקנים לסטונדט יכולת לפיתוח כלי ניתוח ומחשבה בקורתית. מטרת הלימודים הינה להעניק לסטודנט יכולת לעיין בספרות הפילוסופית תוך התמודדות עם בעיות פילוסופיות שונות.

 

תוכנית הלימודים

 

הלימודים לתואר בוגר במתמטיקה ופילוסופיה דורשים סה"כ 123 נ"ז המחולקות בצורה הבאה:

 

59 נ"ז בלימודי מתמטיקה הכוללות:

 •  42 נ"ז בשמונת קורסים הבאים: אלגברה לינארית 1, אלגברה לינארית 2, חשבון אינפיניטסימלי 1, חשבון אינפיניטסימלי 2, חשבון אינפיניטסימלי 3, משוואות דיפרנציאליות רגילות 1, פונקציות מרוכבות ומבנים אלגבריים. 4 נ"ז לבחירה באחד משני הקורסים הבאים: מתמטיקה דיסקרטית: תורת הקבוצות, קומבינטוריקה ולוגיקה ותורת הקבוצות.

  3-6 נ"ז לבחירה באחד מהקורסים הבאים: מבוא לסטטיסטיקה ולהסתברות לתלמידי מדעים, הסתברות לתלמידי מדעי המחשב ותורת ההסתברות. 6 נ"ז לבחירה באחד מהקורסים המתקדמים הבאים - טופולוגיה קבוצתית, מבוא לאנליזה פונקציונלית, משוואות דיפרנציאליות חלקיות, תורת המידה, הרחבת שדות ותורת גלואה, משוואות דיפרנציאליות רגילות 2 ואנליזה נומרית 2. 4 נ"ז לבחירה ממגוון הקורסים במתמטיקה.

 

58 נ"ז בלימודי פילוסופיה הכוללות:

 

 • 28 נ"ז בחמשת הקורסים הבאים: עיון ב"הקדמות" של קאנט, בעיות בפילוסופיה של המוסר, מבוא ללוגיקה, מדיקרט עד יום: פילוסופיה במאות ה-18-17 ופילוסופיה יוונית: מתאלס עד אריסטו. 4 נ"ז לבחירה באחד משני הקורסים הבאים: סוגיות מרכזיות בפילוסופיה אנליטית ומבוא לפילוסופיה אירופית מודרנית.

  6 נ"ז לבחירה משני הקורסים הבאים: פילוסופיה של הנפש בתקופתנו ופילוסופיה של המדע. 4-6 נ"ז לבחירה מהקורסים הבאים: מבוא לאסתטיקה, מבוא למחשבה מדינית ופילוסופיה יהודית בימי הביניים מרב סעדיה גאון עד הרמב"ם. 16 נ"ז בקורסי בחירה מתקדמים לדוגמא: דת ומדינה: היבטים פילוסופיים ועוד.

 

 • 6 נ"ז לימודי מדעי המחשב בקורס מבוא למדעי המחשב ושפת Java.

 

משך הלימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון דו חוגי מתמטיקה ופילוסופיה של אוניברסיטה הפתוחה הינה תוכנית לימודים שאורכת מינימום שלוש שנים אקדמיות (בהתאם להתקדמות האישית של הסטודנט ולתקנון של האוניברסיטה הפתוחה). בסיום לימודי התואר יקבלו הבוגרים תעודת תואר ראשון במתמטיקה ופילוסופיה.

 

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה במתמטיקה ופילוסופיה יכולים להמשיך ללימודים מוסמכים במדעים מדויקים או במדעי הרוח. ניתן גם ללמוד לקבלת תעודת הוראה ולהשתלב בתחום הוראת המתמטיקה או הספרות, ההיסטוריה וכו'.

 

מתמטיקאים יכולים להשתלב במגוון רחב של תפקידים בשוק העבודה כגון: בחברות הייטק וסטארט אפ, במגזר הפרטי או במגזר הציבורי, ברפא"ל או בתעשייה האווירית, בתחום המחקר ועוד. עם הידע הפילסופי ניתן להשתלב בעבודת כתיבה ועריכה באמצעי התקשורת ועוד מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.

 ** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

ssssssssss

פורום לימודי מדעים

עד כמה קשה השנה הראשונה בלימודי מדעי המחשב?
אנונימית
1 תגובות
ניסויים בבעלי חיים בתואר בביולוגיה
אור
1 תגובות
מספר שאלות והתייעצויות על לימודי כימיה
אור
1 תגובות
התלבטות בין מדעי ביו רפואה לביוטכנולוגיה
עביר מוסטפא
1 תגובות
מדעי המוח חד חוגי או דו חוגי?
חלי
1 תגובות
תואר שני בביולוגיה חישובית או ביואינפורמטיקה
ליאל לידר לוי
1 תגובות
אפשר להתקבל למדעי המחשב עם פסיכומטרי 640?
חנין פאהום
1 תגובות
לכניסה לפורום

מעל 28,802 סטודנטים
המליצו והצביעו על מוסדות לימוד

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

 • 4.1

  שנקר, המכללה להנדסה ולעיצוב687 חוות דעת

 • 3.9

  המכללה האקדמית אחוה454 חוות דעת

 • 4.1

  הקריה האקדמית אונו1,045 חוות דעת

טיפים ממומחים בנושא מדעים

פרופ` כרמית לוי
פרופסור כרמית לוי מאמינה שבעולם המחקר המדעי יש מגוון של אפשרויות וגם סיפוק רב. "מדע זה תחום מדהים. זה לצאת למסע ולהגיע לראש הר ולדעת שאת הראשונה בעולם שהגעת למקום הזה. זה הגילוי שלך. כשהוא מתפרסם במאמר מדעי תחושת הסיפוק אדירה."
"בדרך לשם יש הרבה עבודה קשה... חשוב לדעת לחשוב מחוץ לקופסה ולגלות יצירתיות ועוצמה אישית. צריך גם המון מוטיבציה שמהווה מנוע פנימי לתהליך."
פרופ` כרמית לוי
חוקרת סרטן ישראלית
ד"ר ליאת יקיר
"למי שנמצאים בתחילת דרכם, יקיר ממליצה לשלב בין ביולוגיה, גנטיקה ומדעי המוח לבין מדעי המחשב. "כיום, גם הביולוגיה זקוקה לכוח מחשוב אדיר כדי לעשות מחקרים. גנטיקה עושים במחשב היום, בעיקר גנומיקה, השוואה בין רצפים, וביואינפורמטיקה."
ד"ר ליאת יקיר
ביולוגית, בוגרת המחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע
Whatsapp Whatsapp