לימודי מתמטיקה ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מתמטיקה ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון במתמטיקה ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכנית לימודים ייחודית המשלבת בין דיסיפלינות ממדעי הרוח והמדעים המדוייקים. לכאורה, השילוב בין מתמטיקה ופילוסופיה נראה "מוזר", אולם, תופתעו לגלות כמה התחומים הללו קשורים זה בזה. שורשיה של המתמטיקה התחילו בדיוק באותו האיזור שבו פעלו הפילוסופים הראשון אריסטו ואפלטון.

 

התפתחותה של המתמטיקה הלכה יד ביד עם התפתחותו של חקר הפילוסופיה. המתמטיקה עוסקת בהצגת "אמת" תוך קביעת נוסחאות ברורות ואחידות, בעוד הפילוסופיה תוהה על מהותה ותכליתה של "אמת". בהתאם לגישה זו, ניתן לטעון כי המתמטיקה היא יצירה של המוח האנושי, או לפי מילותיו של המתמטיקאי הגרמני קרונקר: "אלוהים ברא את המספרים, השאר זה מעשי אדם". זוהי, דעה המקובלת בקרב פילוסופים רבים, התוהים על תכלית קיומו של האדם האנושי.

 

 

שילוב בין לימודי מתמטיקה המצריכים יכולת ריאלית ומספרית חזקה ללימודי פילוסופיה הדורשים פתיחות מחשבתית, מחשבה הומנית ושאילת שאלות מהווה תוכנית לימודים המשלבת בין הפרקטיות לאינטלקט, בין ידע מעשי ותיאורתי ומהווה תוכנית לימודים עשירה ומרתקת.

 

מה לומדים במתמטיקה?

 

מדע המתמטיקה מהווה תחום מחקר מרכזי המשפיע על תהליכים כלכליים, חברתיים וטכנולוגיים. שפת המתמטיקה משיקה לתחומים רבים במדעים המדויקים. לימודי תואר ראשון במתמטיקה נחשבים ללמודים קשים המצריכים יכולת השקעה מרובה. מטרת הלימודים הינה להציג את הפרמטקות המרכזיות בחקר המתמטיקה ולהעניק לסטודנט ידע מקיף בתחום וכלים לבצע מחקר עצמאי. תוכנית הלימודים שמה דגש על יישומי המתמטיקה בטכנולוגיה, ברמות השונות.

 

בין הנושאים הנלמדים בתוכנית: תורת המספרים, אלגוריתמים, חשבון דיפרנציאלי ואיטגרלי, מתמטיקה בדידה, גיאומטריה דיפרנציאלית, גיאומטריה אלגברית ועוד נושאים רבים ומגוונים הנלמידם בחסותה של המתמטיקה כמו גם במדעים מדוייקים נוספים כגון: מדעי המחשב ופיזיקה.

 

מה לומדים בפילוסופיה?

 

הפילוסופיה עוסקת בחקר מהותו ותכליתו של האדם. הפילוסופיה בוחנת נושאים מרכזיים במדעי הרוח כגון: המוסר (האתיקה) ההגיון (לוגיקה) התודעה ועוד נושאים רבים ומרתקים. כאמור, לימודי פילוסופיה לתואר ראשון אינם מעניקים מקצוע שבו ניתן לעסוק בעתיד, אך הם בהחלט מרחיבים את האופקים ומקנים מיומנויות ויכולת לבחינה ביקורתית, פרספקטיבה אנליטית, כמו גם יכולת לחקור טקסטים פילוסופיים.

 

בשנה הראשונה ללימודי פילוסופיה הסטודנט נחשף למושגי יסוד בפילוסופיה, סקירה של ההיסטוריה של הפילוסופיה תוך הכרה של זרמיה השונים. בשניה השנייה והשלישית ללימודים, נבחנים טקסטים פילוסופיים לעומק, המקנים לסטונדט יכולת לפיתוח כלי ניתוח ומחשבה בקורתית. מטרת הלימודים הינה להעניק לסטודנט יכולת לעיין בספרות הפילוסופית תוך התמודדות עם בעיות פילוסופיות שונות.

 

תוכנית הלימודים

 

מתמטיקה:

  •  הקורסים הבאים: אלגברה לינארית 1, אלגברה לינארית 2, חשבון אינפיניטסימלי 1, חשבון אינפיניטסימלי 2, חשבון אינפיניטסימלי 3, משוואות דיפרנציאליות רגילות 1, פונקציות מרוכבות ומבנים אלגבריים.

    בחירה: מבוא לסטטיסטיקה ולהסתברות לתלמידי מדעים, הסתברות לתלמידי מדעי המחשב ותורת ההסתברות. 6 נ"ז לבחירה באחד מהקורסים המתקדמים הבאים - טופולוגיה קבוצתית, מבוא לאנליזה פונקציונלית, משוואות דיפרנציאליות חלקיות, תורת המידה, הרחבת שדות ותורת גלואה, משוואות דיפרנציאליות רגילות 2 ואנליזה נומרית 

 

פילוסופיה:

 

  • הקורסים: עיון ב"הקדמות" של קאנט, בעיות בפילוסופיה של המוסר, מבוא ללוגיקה, מדיקרט עד יום: פילוסופיה במאות ה-18-17 ופילוסופיה יוונית: מתאלס עד אריסטו. 

    בחירה משני הקורסים הבאים: פילוסופיה של הנפש בתקופתנו ופילוסופיה של המדע. 4-6 נ"ז לבחירה מהקורסים הבאים: מבוא לאסתטיקה, מבוא למחשבה מדינית ופילוסופיה יהודית בימי הביניים מרב סעדיה גאון עד הרמב"ם.

  

משך הלימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון דו חוגי מתמטיקה ופילוסופיה של אוניברסיטה הפתוחה הינה תוכנית לימודים שאורכת מינימום שלוש שנים אקדמיות (בהתאם להתקדמות האישית של הסטודנט ולתקנון של האוניברסיטה הפתוחה). בסיום לימודי התואר יקבלו הבוגרים תעודת תואר ראשון במתמטיקה ופילוסופיה.

 

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה במתמטיקה ופילוסופיה יכולים להמשיך ללימודים מוסמכים במדעים מדויקים או במדעי הרוח. ניתן גם ללמוד לקבלת תעודת הוראה ולהשתלב בתחום הוראת המתמטיקה או הספרות, ההיסטוריה וכו'.

 

מתמטיקאים יכולים להשתלב במגוון רחב של תפקידים בשוק העבודה כגון: בחברות הייטק וסטארט אפ, במגזר הפרטי או במגזר הציבורי, ברפא"ל או בתעשייה האווירית, בתחום המחקר ועוד. עם הידע הפילסופי ניתן להשתלב בעבודת כתיבה ועריכה באמצעי התקשורת ועוד מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.

 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה
Whatsapp Whatsapp