רוצה פרטים על בית משפט ותנאי קבלה ללימודים?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

התערבות בית המשפט בתנאי קבלה ללימודים

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על בית משפט ותנאי קבלה ללימודים? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לא התקבלתם? - האם בית דין יכול לעזור?

 

אחת מן הזכויות הבסיסיות של האזרח במדינה היא הזכות לחינוך. מכוח זכות זו מחויבת המדינה לדאוג לכך שלכל ילד וילדה, נער ונערה, תימצא מסגרת בית ספרית, שבאמצעותה ירכשו ידע בסיסי במקצועות ליבה, כאנגלית, הבעה ומתמטיקה. זו הסיבה שהקבלה לבתי ספר ממשלתיים אינה מצריכה תהליך של בחינות כניסה וראיונות אישיים. מצד שני, אם רוצים ללמוד במוסד ממשלתי, אין לאזרח מידה רבה של בחירה באשר למקום בו ילמד. בדרך כלל, האזרחים הולכים לבתי ספר הקרובים למקומות מגוריהם.

 

זכות להשכלה גבוהה

 

האם זכות החינוך כוללת גם זכות להשתלב במסלול לימודים מסובסד להשכלה גבוהה? ובכן, התשובה היא חיובית באופן חלקי. מסגרת החוק קושרת את הזכות לחינוך עם ערכי הדמוקרטיה והמימוש העצמי, ומופיעה בה גם במרומז הזכות לחיים בכבוד, שכן באמצעות רכישת ידע והכשרה מסוגל האדם לשפר את תנאי חייו. כנראה מסיבה זו, בשנת 1997 מצא בית המשפט העליון לנכון לנהל דיון בעניינו של מועמד ללימודי רפואת שיניים באוניברסיטה גדולה בישראל. יחד עם זאת, שילב בהחלטתו את הקביעה כי יש להתחשב בחופש האקדמי של מוסדות ההשכלה הגבוהה להציב רף כניסה מסוים ללימודים.

 

האוניברסיטאות כגופים ציבוריים 


התקדים שיצר בית המשפט העליון בשנת 1997 פתח דלת בפני שופטים הרואים בקבלה ללימודים אקדמיים עניין של משפט ציבורי. השופט רשאי לבחון קריטריונים המוצבים באוניברסיטאות בראי סוגיות כגון: אפליה וגזענות, שיקולים זרים, שרירותיות וכדומה, ולהפעיל את כלי מבחן המידתיות והסבירות בעניינם של מועמדים שונים. אלה המצדדים בהחלת המשפט הציבורי על אוניברסיטאות ממשלתיות טוענים, כי המונופול הניתן להם להעניק תארים במקצועות הדורשים רישיון ממשלתי, כרפואה למשל, הוא זה ההופך אותם לגופים ציבוריים, עליהם חלים חלק מכללי המשפט המינהלי.

 

אכן, אי אפשר לדמיין מדינה דמוקרטית החוסמת אזרח מלממש את שאיפתו להכשיר עצמו כרופא. מנגד, על מנת להבטיח את טיב השירותים הניתנים לאזרח במדינת הרווחה, אין ברירה אלא להתחשב בהתרשמות מקצועית של אנשים בקיאים בתחום בנוגע למועמדים לשמש כמשרתי הציבור. אך האם אין זה מוקדם מדי לקבוע דעה על אדם עוד בטרם החל את לימודיו במקצוע? - זוהי שאלה הנותרת באויר בינתיים.

 

כשבאים לענות עליה, אולי יש לקחת בחשבון את תקציבי ההשכלה הגבוהה הממשלתיים. יש להניח שהמדינה תעדיף לתת סיוע למועמדים שיש להם סיכוי רב יותר להצליח בלימודים ולעמוד במבחני הרישוי הממשלתיים. מנגד, הצלחה בלימודים לא מבטיחה הישארות בארץ של הבוגרים, כך שההשקעה שלהמדינה לא תמיד חוזרת אליה. ולכן אולי השיקול צריך לכלול גם נתונים אחרים כמו מעמד סוציואקונומי, מגדר ומגזר, בבחינת הפליה מתקנת לאזרחים המשתייכים לאוכלוסיות מוחלשות ומודרות?

 

מתי לא יעזור בית דין?

 

בית דין לא יכול לעזור לעותרים המבקשים ללמוד במסלול מסוים באוניברסיטה, ואין להם נתוני המינימום הבסיסיים הנדרשים מכל המועמדים. אם בית המשפט יכול היה לכפות על מוסד אקדמי ממשלתי לקבל לפנים משורת הדין מועמדים שאינם ממלאים אחר דרישות הקבלה, לדבר לא היה סוף. הגישה הכללית היא שאם המוסד האקדמי מפרסם בכל שנה מחדש את אמות המידה ואבני הבוחן לפיהם הוא מקבל אינדיקציה לגבי טיבם של המועמדים, ומתוך השוואה תחרותית ביניהם, לא יעזור למועמד בית דין.

 

הנתונים המוגדרים על ידי האוניברסיטאות מהווים בסיס ליחס שוויוני כלפי כל המועמדים, ומבטיחים שלא יהיה יחס של איפה ואיפה. מחיר ההפסד בתביעת אוניברסיטה בעניין קבלת מועמד/ת עלול להגיע לסכום שווה ערך לשכר לימוד של שנה מלאה. האלטרנטיבה הטובה יותר, בעינינו, היא לגשת למכינות קדם אקדמיות או לשפר ציונים במבחנים הנדרשים כדי להגיע לסף הקבלה.

 

יש לציין, כי מומלץ לאוניברסיטאות שתעמדנה לטובת המתעניינים כתובת מקצועית לקבלת מענה מוסמך באשר לנתוני הקבלה האקטואליים, ושתמיד יופנו המועמדים לכתובת זו ליתר ביטחון. בנוסף, על אוניברסיטאות לפרסם את שיטות ההמרה הנהוגות בהן בנוגע לציונים המתקבלים במוסדות לימודים בחו"ל, ואת שיטות החישוב של ממוצעים וציוני סכם משוקללים. מוסדות להשכלה גבוהה יכולים לפרסם תנאים משוערים, המאפשרים מרחב תמרון למועמדים, אך במקרה של תנאי בל יעבור, כדאי שיציינו את הדרישה כחובה הכרחית. 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על בית משפט ותנאי קבלה ללימודים?

רוצה לדעת יותר על בית משפט ותנאי קבלה ללימודים?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד בית משפט ותנאי קבלה ללימודים

חוות דעת של סטודנטים: תנאי קבלה

התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 2.5 מתוך 5

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!

Whatsapp Whatsapp