מלגות לימודים לסטודנטים נכים ולסטודנטים עיוורים

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות לסטודנטים עם מוגבלות פיזית

 

בניגוד לתפיסה שרווחה בעבר, לפיה בעלי מוגבלות פיזית אחראים להתאים את עצמם לסביבה, בעשורים האחרונים הולכת וגדלה המודעות לכך כי החברה הרחבה היא הנושאת באחריות לדאוג לכך שאנשים עם מוגבלות כזו או אחרת יזכו לשוויון הזדמנויות בכל הקשור לנגישות להשכלה גבוהה ולרכישת מקצוע.

 

כיום, תלמידים במכללות ובאוניברסיטאות המתמודדים עם מוגבלות גופנית כגון נכות או עיוורון, יכולים להיעזר בגורמים שונים כדי להצליח להשתלב במסלולי הלימוד לתואר ראשון ושני. הנה מספר דוגמאות למקורות אפשריים אליהם תוכלו לפנות במידה והנכם סובלים מבעיה פיזית המקשה עליכם לממן את שכר הלימוד:

 

קרן ברגמן – מלגות לסטודנטים נכים מעמותת איל"ן

 

הקרן על שם דוקטור אברהם ופאולינה ברגמן הוקמה במטרה לאפשר לסטודנטים בעלי נכות פיזית לפתח עצמאות כלכלית ולהתקדם מבחינה אישית ותעסוקתית. הקרן מנוהלת על ידי האיגוד הישראלי לילדים נפגעים והיא מעניקה מדי שנה מלגות לסטודנטים הלוקים בנכויות מוטוריות שונות הנובעות כתוצאה משיתוק, מניוון שרירים ועוד.

 

הגשת המועמדות נעשית באמצעות משרדי הדיקנט במוסדות הלימוד השונים. לטופס הבקשה יש לצרף אישור לימודים וכן אישור על גובה שכר לימוד, דו"ח רפואי המסכם את מצבו הבריאותי של מגיש הבקשה וחוות דעת של עובדת סוציאלית. סכומי המלגה שמעניקה קרן ברגמן נעים בין 2,000-10,000 ₪.

 

ארגון נכי צה"ל

 

ארגון נכי צבא ההגנה לישראל מעניק מלגות ללימודים במוסדות המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה, על בסיס הגשת אישור לימודים וקבלות המעידות על תשלום שכר לימוד. למלגה זכאים סטודנטים שהוכרו כבעלי נכות של עשרים אחוזים ומעלה. בנוסף, חברי ארגון נכי צה"ל בעלי נכות של עשרה אחוזים ומעלה העוסקים בתחומים שונים של אומנות כגון צילום, פיסול, ספרות ושירה יוכלו להגיש מועמדות לקבלת מלגה.

 

מלגות נוספות מטעם הארגון מוענקות לילדיהם של הנכים, בעת לימודיהם לתואר ראשון במוסדות לימוד מוכרים בישראל. הגשת המועמדות למלגות השונות מתבצעת באמצעות הגשת טפסים אותם ניתן לדרוש בלשכת השיקום.

 

המוסד לביטוח לאומי

 

נכים נפגעי פעולות איבה בעלי נכות של עשרה אחוזים או יותר זכאים לסיוע במימון השכלתם של ילדיהם. הזכאות למלגת ביטוח לאומי מותנית בכך שההורה הנכה יוכיח כי הוא המפרנס העיקרי של ילדיו ובלבד שגילם של הילדים אינו עולה על 30.

 

לקבלת המענק זכאים סטודנטים לתואר ראשון וכן תלמידים בסמינרים למורים, בבתי ספר להנדסאים ולטכנאים ובבתי ספר להכשרת אחיות.

 

מלגה זו הינה בגובה של ארבעים אחוזים משכר הלימוד ששילמו הסטודנטים בפועל, בכפוף להוראות במופיעות בתקנון המוסד לביטוח לאומי. את הבקשות למענק הם יוכלו להגיש רק לאחר סיום הסמסטר הראשון ללימודיהם.

 

פרויקט חונכות וירטואלי של פר"ח

 

הפרויקטים השונים המתקיימים במסגרת פר"ח מסייעים לסטודנטים רבים ברחבי הארץ לעמוד בעלויות שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות. בעלי נכות פיזית שאינם יכולים לקחת חלק במסגרות החונכות הרגילות של פר"ח (פרויקט חונכות לנוער) יכולים להשתתף במיזם מיוחד שפועל מזה מספר שנים בשיתוף פעולה עם המרכז לטכנולוגיה חינוכית.

 

במסגרת הפרויקט מבצעים הסטודנטים החונכות בסביבה וירטואלית כאשר גם הילדים והנערים המשתתפים בפרויקט הינם בעלי נכות פיזית כלשהי. כך, בנוסף לעזרה בתחום הלימודים, מהווים הסטודנטים החונכים דוגמה אישית לאופן בו ניתן ללמוד ולהתקדם במוסדות להשכלה גבוהה על אף הנכות.

 

מלגת גוגל לבעלי מוגבלות בתחום מדעי המחשב

 

קרן גוגל העולמית מעניקה מלגות מיוחדות לבעלי נכות גופנית או לקות נפשית מאובחנת הלומדים לתארים בתחומים הקשורים למדעי המחשב כגון תכנות, ניתוח מערכות, הנדסת תוכנה ועוד. למלגה זכאים סטודנטים הלומדים לתואר ראשון, לתואר שני ולדוקטורט. גובה המלגה הינו כ - 35,000 ₪. הגשת המועמדות מתבצעת דרך אתר גוגל.

 

קרן מלגות לסטודנטים לקויי ראיה ועיוורים של הסוכנות היהודית

 

בסוכנות היהודית תוכלו למצוא קרן מיוחדת המציעה מלגות לימודים לסטודנטים בעלי לקויות ראייה. מועמדים מתאימים למלגה הינם סטודנטים במוסדות מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה שיש ברשותם תעודת עיוור וכן לתלמידים הסובלים מנכות ראיה של 40 אחוזים לפחות. בתמורה לקבלת המלגה עליהם להתנדב בהיקף של 55 שעות במהלך שנת הלימודים. ההרשמה למלגה מתבצעת באמצעות אתר האינטרנט של הסוכנות היהודית המתעדכן מעת לעת במועדי ההגשה.  

 

שאלות הגולשים מהפורום: מלגות לנכים

כניסה לפורום מלגות
Whatsapp Whatsapp