מלגות תמורת התנדבות - סטודנטים למען אזרחים וותיקים

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


סדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים

אלון גל

פרופ' יורם יובל

פרופ' יוסי יסעור

ד"ר תמי אמיר

מלגות לסטודנטים על בסיס סיוע לאזרחים וותיקים

 

בשנים האחרונות יוצרת התאחדות הסטודנטים שיתופי פעולה יפים עם המשרד לאזרחים וותיקים. במסגרתם, ניתנת הזדמנות לתלמידים במוסדות להשכלה גבוהה החברים בהתאחדות הסטודנטים לקחת חלק במגוון פרויקטים שמטרתם לחזק את השכבה הבוגרת בחברה הישראלית.

 

התלמידים המעוניינים להשתתף באחד המיזמים שמציעה ההתאחדות, נדרשים למלא טופס פרטים אישיים ולסמן את התכנית המועדפת עליהם. במידה וימצאו מתאימים, הם יעברו הכשרה ייעודית לפרויקט בו בחרו. בתום הכשרתם, יהיה על הסטודנטים להעניק 120 שעות פעילות במהלך שנת הלימודים. בתמורה, הם יהיו זכאים לקבל מלגת סטודנט בגובה של 5,000 שקלים למימון שכר הלימוד.

 

להלן כמה מבין הפרויקטים בהם תוכלו לקחת חלק:

 

תיאטרון קהילתי

 

סטודנטים ללימודי משחק ולתיאטרון מוזמנים לקחת חלק בפרויקט שבו תפעל קבוצת תיאטרון קהילתי משותפת להם ולאזרחים וותיקים. האחרונים, כל אחד בתורו, יוכלו להעלות אירועים מחייהם האישיים בפני הקבוצה וזו, בתהליך של דינאמיקה קבוצתית, תסייע בעיבוד הסיפור לכדי הצגה. את היצירות המוגמרות, שישקפו דילמות ובעיות שונות מעולמם של הקשישים, יעלו חברי הקבוצה בפני הקהילה המקומית.

 

הפעילות כוללת מפגש בן שלוש שעות פעם בשבוע במשותף עם האזרחים הוותיקים, כאשר הסטודנטים עצמם יקדישו לפרויקט שעה שבועית נוספת בה ישקדו על הכנתם של מערכי שיעור. ההשתתפות מותנית במעבר של ראיון התאמה.

 

ניצולי השואה - בירור זכויות ועדות אישית

 

מטרת פרויקט זה הינה לרתום את הסטודנטים לסיוע בתהליך איתורם של אלפי ניצולי שואה שאינם מוכרים לקרנות הסיוע או לרשויות המדינה. כל אחד מהסטודנטים שישתתפו במיזם יקבל לידיו רשימת ניצולים בקרבת מגוריו ויפעל בתיאום עם הרכז האזורי בהיקף של כ - 20 שעות בחודש.

 

המעורבות בפרויקט מתקיימת בשני אפיקים: הראשון, הוא יידוע הקשישים לגבי הזכויות המגיעות להם על פי החוק לטיפול בניצולי שואה ומתן סיוע בתהליכי הבירור מול הרשויות. השני, הוא יצירת תיעוד של סיפורו האישי של הקשיש והוספתו למאגר הארצי של עדויות הניצולים.

 

העשרה אקדמית

 

במסגרת מיזם זה, סטודנטים מפקולטות שונות יעבירו הרצאות לאזרחים וותיקים בתחום לימודיהם. הכוונה היא להרצאות לא פורמאליות שאינן דורשות ניסיון או מומחיות מיוחדת מעבר להכשרה שתסופק על ידי ההתאחדות. במידה ותחום הלימודים של הסטודנט אינו רלוונטי לאוכלוסיית היעד, תהיה אפשרות להעביר את ההדרכות בנושאים אקטואליים שונים.

 

ההשתתפות בפרויקט דורשת מהסטודנטים בסך הכל ארבע שעות שבועיות: שעתיים של פעילות עם הקשישים ושעתיים של מפגש צוות בו כל אחד מהם יכין את מערך השיעור שברצונו להעביר. כדי להתקבל לתכנית, יש לשלוח קורות חיים ולעבור ראיון אישי.

 

חינוך לאמנות

 

תלמידים ללימודי אמנות יכולים להגיש מועמדות לפרויקט שנועד ליצור חיבור בין צעירים בקהילה לבין ציבור האזרחים הוותיקים. במסגרתו ישתמשו הסטודנטים בכלים שונים שרכשו במהלך לימודיהם כדי להעשיר את הקשישים בפעילויות אמנותיות מגוונות - פיסול, קרמיקה, ציור ועוד. פעילותם של הסטודנטים במרכזים ברחבי הארץ תעשה תחת השגחתם של ראשי צוותים ובהיקף של ארבע שעות שבועיות. המעוניינים לקחת חלק במיזם יזומנו לראיונות קבלה.

 

קורסי מחשבים

 

רוב האזרחים הקשישים במדינת ישראל אינם מתמצאים בשימוש באינטרנט ופעמים רבות אין בנמצא מי שינגיש עבורם את עולם המחשבים. עובדה זו מצערת במיוחד, שכן דווקא גמלאים יכולים להסתייע ברשת למגוון צרכים, החל בשיפור ההתנהלות היומיומית מול גורמים כמו קופת החולים והמוסד לביטוח לאומי וכלה במציאת קהילות חברתיות שיפיגו את בדידותם.

 

סטודנטים שיבחרו לקחת חלק בפרויקט זה, יסייעו לקשישים באמצעות העברת קורסי מחשבים בתחומים שונים הקשורים בעבודה עם מחשבים - הכרת אופן העבודה עם עכבר ועם מקלדת, גלישה באתרי אינטרנט ממשלתיים, שימוש בדואר אלקטרוני ועוד. השיעורים שיעבירו הסטודנטים יהיו בני שעתיים ויועברו פעמיים בשבוע כך שבסך הכל תכלול ההדרכה 40 שעות. 

 

אזרחים ותיקים מתנדבים

 

מטרת פרויקט זה היא להפיג את בדידותם של קשישים באמצעות שילובם בפעילות התנדבותית בקהילה. הרעיון העומד מאחורי היוזמה הוא, שההתנדבות מועילה לאזרחים הוותיקים, הן בחיזוק תחושת המסוגלות העצמית והן בצמצום הנתק הנוצר לעיתים בינם לבין החברה הרחבה עם היציאה לגמלאות. הסטודנטים שייקחו חלק בתכנית יסייעו ביצרת קשר עם ארגונים ועמותות ויבחנו אפשרויות מתאימות לשיבוצם של הקשישים להתנדבות. במקביל, הם יקיימו פעילויות שונות במועדון ויתמכו באזרחים הוותיקים לאורך השנה.

 

Whatsapp Whatsapp