קורס ABA ביחידת לימודי החוץ במכללת כנרת

מכללת כנרת - לימודי חוץ

קורס ניתוח התנהגות ABA במכללת כנרת - לימודי חוץ


מדריכים לשינוי חיובי


שיטת ABA, או ניתוח התנהגות יישומי, היא גישה חינוכית טיפולית בה משתמשים מטפלים כדי לסייע לילדים עם הפרעות התנהגות מורכבות. הגישה נמצאה יעילה גם בקרב ילדים על הספקטרום האוטיסטי וכן לילדים עם לקויות למידה. על פי הגישה, הקשיים נובעים הן מגורמים התפתחותיים בעבר והן ממערכות יחסים בהווה עם גורמים משמעותיים בחיי הילד, כמו מורים הורים ובני משפחה. מסיבה זו, המשפחה והסביבה הקרובה לוקחים חלק פעיל בטיפול ומסייעים לילדים לשפר את דפוסי ההתנהגות והלמידה ואת הכישורים החברתיים.


קורס ABA במכללת כנרת בא להעניק לתלמידיו כלים פרקטיים וידע על אבחון וטיפול בבעיות התנהגות נרכשות ומולדות אצל ילדים. הקורס גם מכין את המשתתפים לקראת מבחני ההסמכה הבין לאומיים של הלשכה למנתחי התנהגות, שמהווים תנאי לקבלת ההסמכה לטיפול בגישה.

 


תכנית הלימודים


המשתתפים בקורס בוחנים מגוון לקויות אורגניות אצל ילדים, לרבות הפרעות התנהגות, הפרעות קשב וריכוז ובעיות למידה. בהמשך, הם לומדים על שיטות לאבחון הלקויות וגישות דרכן אפשר לסייע לילדים להתמודד עם קשיים רגשיים והתנהגותיים ולהקנות להם כישורים חברתיים ומיומנויות שפה ותקשורת. כמו כן, המסלול שם דגש על עבודה טיפולית עם ילדים שלוקים באוטיזם ובמהלכו דנים גם באפשרויות לשילוב ילדים אלה בחינוך הרגיל.


מתכונת הלימוד


קורס ניתוח התנהגות במכללת כנרת כולל כ - 336 שעות לימוד אקדמיות שמחולקות ל - 56 מפגשים. השיעורים מתקיימים פעם בשבוע בשעות אחר הצהריים והערב. בנוסף להרצאות עיוניות ולדיונים קבוצתיים בכיתה, התכנית כוללת גם התמחות מעשית בגישת ABA, במהלכה מטפלים התלמידים בילדים עם קשיי התנהגות ולקויות אוטיסטיות. עבור בעלי תואר ראשון, היקף ההתמחות הוא כ - 750 שעות ולבעלי תואר שני היקפה כ - 500 שעות לימוד.


נושאי הלימוד

 

 • ילדים בעלי התפתחות תקינה
 • אתיקה בטיפול
 • הפרעות בסביבה המשפחתית
 • הפרעות קשב וריכוז
 • שיטות מחקר לניתוח התנהגות
 • הבנת לקויות אורגניות
 • איתור מוקדם של לקויות    
 • הערכה דיאגנוסטית להפרעות התנהגות    
 • ועוד


סגל הוראה


ראש התכנית הוא מומחה לטיפול ולניתוח התנהגותי בעל תואר פרופסור. הוא משמש יושב ראש של ארגון מנתחי ההתנהגות הישראלי וגם עומד בראש מרכש לייעוץ ולהדרכת הורים. המנהלת האקדמית של הקורס אף היא מנחת הורים ומנתחת התנהגות מוסמכת ובעלת ניסיון.


תנאי קבלה


לקורס ABA במכללת כנרת מתקבלים מועמדים בוגרי תואר ראשון לפחות ממוסד לימודים מוכר, בעדיפות לבעלי תואר שני. כחלק מתנאי הקבלה, עליהם לעבור גם ראיון קבלה אישי. המכללה מקבלת גם סטודנטים שנמצאים לקראת תום לימודיהם במעמד "על תנאי".

 

 • רוצים לסייע לילדים עם הפרעות קשב? קראו על קורס case manager
 • מחפשים ללמוד עוד גישות טיפול? קראו גם על קורס CBT


תעודה


משתתפים שמסיימים את התכנית בהצלחה מקבלים תעודת גמר "יועצי התנהגות לטיפול בילדים עם לקויות אוטיסטיות וקשיים מורכבים אורגניים" שניתנת על ידי המכללה האקדמית כנרת, היחידה ללימודי חוץ. בוגרים שעוברים מבחנים חיצוניים שנערכים על ידי הלשכה לניתוח התנהגות, מקבלים בנוסף גם תעודת הסמכה "מנתח התנהגות מוסמך" שמאפשרת עיסוק בתחום הטיפול.


חשוב לציין שדיפלומות אלה מוענקות רק למשתתפים בעלי תארים אקדמיים. חסרי תואר שמשלימים את הקורס מקבלים אישור השתתפות מטעם המכללה בלבד.

עוד מסלולי לימוד - מכללת כנרת - לימודי חוץ

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp