תואר ראשון במחשבת ישראל באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון במחשבת ישראל באוניברסיטת חיפה

לימודי מחשבת ישראל לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה

 

הלוגיקה של עם הספר

 

עבור אנשים מסוימים היהדות היא דרך חיים אחת עם כללים וגבולות ברורים, ואילו עבור אחרים זוהי תרבות עשירה וענפה, הכוללת מגוון נקודות מבט, צורות חשיבה, נרטיבים ודימויים. כמו היום, בכל תקופה אחרת בהיסטוריה של עם ישראל התעוררו ויכוחים על כוונת דבריהם של המנהיגים הרוחניים שעיצבו את השקפות הדור וסדרי הקהילה. כך, ממחלוקת אחת לזו הבאה אחריה מוסיפה ההגות היהודית להצית את הדמיון ולגרות את המחשבה. בחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה מוצע מסלול לתואר ראשון במחשבת ישראל, המאפשר לבני זמננו להתחבר לשרשרת הדורות ההיסטורית של הכתיבה הפילוסופית היהודית.

 

תכנית הלימודים

 

התכנית ללימודי מחשבת ישראל עוסקת באפיונים הייחודיים של התרבות וההשקפה היהודית, ובערוצי ההשפעה ההדדית בינה ובין תפישות וערכים שהיו רווחים בקרב העמים שחיו בשכנות. נבחנים זרמים שצמחו מתוך היהדות והפכו לישויות עצמאיות, ולחילופין הופעה של מגמות חדשות בתוך קהל ישראל נבדקת לאור טרנדים שעלו בחברה הכללית או בסביבה הסמוכה.

 

הסטודנטים רוכשים ידע בהתרחשויות ההיסטוריות וברוח הזמן בתקופות שונות, ועל רקע זה משתדלים להבין את שיטות החשיבה ודגמי הכתיבה של חכמים והוגים בעם ישראל לדורותיו. כך, תקופת המשנה ובית שני, ימי הביניים והעידן המודרני מהווים את מסגרת ההתייחסות למשנתם של אישים מרכזיים כרבי הלל, רמב"ם ושפינוזה. קורס שנתי מוקדש ללימודי מכינה בתלמוד כדי להכשיר את התלמידים לפענוח הכתוב במקורות חז"ל.

 

מתכונת הלימוד

 

התואר הראשון נערך במתכונת דו חוגית או במסלול חד חוגי, שבו המשתתפים צריכים לקחת קורסים משני מקבצים בתחומי דעת אחרים. התכנית כוללת שלוש מגמות התמחות: חסידות וקבלה, ספרות חז"ל ופילוסופיה יהודית. הנרשמים יכולים להרכיב לעצמם מערכת על פי בחירה בקורסים המעניינים אותם, ובייעוץ עם גורם אקדמי רלוונטי. בעלי תעודת הוראה מוזמנים להשתתף בתכנית האקדמיזציה המוצעת במחלקה.

 

נושאי לימוד

 

 • זכריות ונקביות באלוהות
 • שיבת ציון
 • הרמב"ם כמנהיג וכפילוסוף
 • נוצרים חדשים
 • כלים פואטיים בספר הזוהר
 • ייחוד ואוניברסליות
 • ספרי עזר להבנת דברי חז"ל
 • מאגיה בספרות חז"ל
 • ספרות המיסטיקה והמחשבה הקבלית
 • מרכיבי התלמוד ורבדיו     
 • פילוסופים יהודיים לאחר חורבן קהילות אירופה     
 • ועוד

 

סגל המרצים

 

בין חברי הסגל בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטת חיפה תוכלו לפגוש: דוקטור להיסטוריה של עם ישראל שסיים לימודיו בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב, ומאז אף קיבל מענק מהמרכז ללימודי יהדות מתקדמים באוניברסיטת פנסילבניה, כשעיקר עיסוקו הוא בתולדות יהודי פולין במאה ה – 20; חוקר שזכה במענקים רבים ושימש כמרצה אורח בסמינר לתיאולוגיה יהודית בניו יורק, אשר פרסם ספר היסטורי מוערך ביותר על היהדות בעת החדשה המוקדמת שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת פנסילבניה; מרצה בוגר האוניברסיטה העברית, המתמקד בחקר אידיאולוגיות גזעיות בתרבויות הגרמנית, היהודית והישראלית; מומחית לקבלה שהניחה כמה אבני דרך מכריעות בפיענוח כתבי הקבלה והמיסטיקה היהודית; ועוד.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתכנית אמורים להחזיק בתעודת בגרות מלאה ולעבור מבחן פסיכומטרי, כשרף הקבלה לחוג עומד על ממוצע סכם של 500 ומעלה. אם בידכם ממוצע בגרות של לפחות 100, תוכלו להתקבל לאוניברסיטה מבלי לגשת לפסיכומטרי, אך אז תידרשו לעבור מבחן אמי"ר לבדיקת רמת האנגלית שלכם.

 

תעודה

 

הבוגרים זכאים לתואר ראשון במסלול למחשבת ישראל מטעם החוג ללימודי תולדות ישראל באוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
Whatsapp Whatsapp