לימודי מורשת יהדות ספרד והמזרח באוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן-גוריון

החטיבה ללימודי מורשת יהדות ספרד והמזרח באוניברסיטת בן גוריון

 

המסלול אינו פעיל

 

יהדות ספרד מהווה תחום לימודים מרתק, הנבחן החל מהמאה ה-9 לספירה ועד למאה ה-15 בזמן גירושם של יהודי ספרד. יהדות זו היוותה את המרכז הדתי, כלכלי והתרבותי של יהודי העולם וגירושם השפיע רבות על קהילות יהודיות מסביב לעולם. מרכז אליישר למורשת יהדות ספרד שפועל באוניברסיטת בן גוריון הציב לעצמו מטרה להציע מסגרת מחקרית לחקר יהדות המזרח במטרה למשוך סטונדטים ללמוד את התחום. במסגרת פעילותו של המרכז ניתן ללמוד חטיבה ללמודי מורשת יהדות ספרד והמזרח.

 

 

מרכז אליישר

 

הגישה המרכזית לפיה פועל המרכז היא בניסיון לשחרר את המסגרות השונות שחקרו את יהדות המזרח בעבר, כחלק מ"נישה" תרבותית מסוימת המגדירה את המזרח כתרבות שוליים להיסטוריה היהודית. המרכז שואף להציע סוג חדש של שיח העוסק בתרבות היהודית בספרד והמזרח, ולמצב מחדש את הדיספלינה של חקר המזרחיות.

 

מה לומדים?

 

הלימודים בחטיבה למורשת יהדות ספרד והמזרח מתמקדים בדיונים חדשניים בהיסטוריה של המזרחיות, תוך נקודות ההתייחסות של הבנייה התרבותית העכשווית. הלימודים מותאמים למגמה הרווחת בחברה הישראלית במיצוב מחדש של המזרח גם ברמה התרבותית וגם ברמה ההיסטורית.

 

במהלך הלימודים הסטודנטים רוכשים ידע נרחב בתרבות היהודית המזרחית- ספרדית, תוך יצירת קשרים עם קהילות יהודיות מסביב לעולם. מרכז אליישר ממקד את הלימודים בפעילויות מוזיקאליות של יהדות האסלם, ובחומרים אודיו- ויזואליים כצורות שונות של תיעוד תרבותי היסטורי.

 

החטיבה מתאפשרת במסגרת לימודי תואר ראשון במדעי הרוח והחברה עם הוספת חטיבה בלימודי מורשת יהדות ספרד והמזרח, כאשר בסופם של הלימודים החטיבה תצויין בתעודת התואר המוענקת לבוגרים.

 

תוכנית הלימודים

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי החברה והרוח בחטיבה ללימודי מורשת יהדות ספרד והמזרח כוללת שני מסלולים בתחומים הבאים:

 

  • פילוסופיה תיאולוגיה יהדות מזרח ואסלאם
  • אומנות קולנוע מוזיקה ופיוט במרחב היהודי ערבי

 

ניתן ללמוד את החטיבה ללימודי מורשת יהדות ספרד והמזרח במסגרת של תוכנית לימודים מצומצמת הכוללת 14 נ"ז.

 

מבנה הלימודים לתואר ראשון בלימודי מורשת יהדות ספרד והמזרח הינו בהיקף של 14 נ"ז הכוללות: 44 נ"ז בקורס מבוא, נ"ז לבחירת אחד מהמסלולים: פילוסופיה תיאולוגיה יהדות מזרח ואסלאם או אומנות קולנוע מוזיקה ופיוט במרחב היהודי ערבי, 2 נ"ז בקורסי העשרה ו – 4 נ"ז בלימודי סמינר וכתיבת סמינריון המשלב את התחומים הנלמדים.

 

נושאי הלימוד

 

תוכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של קורסי חובה ובחירה, להלן רשימה של קורסים לדוגמא:

 

מרחב, היסטוריה ופואטיקה מסע מרוקאי סוגות וסוגיות בספרות ספרדית יהודית הכתובה
זהות ומקום מבוא לדת האיסלאם קווים לדמותם של יוצאי ספרד
המסורתיות כחתרנות הציונות בארצות האסלאם יהודים בספרד המוסלמית
אתניות בישראל ועוד...  

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה לתואר ראשון בחטיבה ללימודי מורשת יהדות ספרד והמזרח:

 

  • ציון סכם 550 ומעלה ( ממוצע ציון הבגרויות וציון הפסיכומטרי)
  • ציון פסיכומטרי אשר חייב להיות מעל ל 550.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי הלימודים בחטיבה למורשת יהדות ספרד והמזרח יוכלו להשתלב במשרות מגוונות במוזאונים, במכוני מחקר, בהדרכה לבני נוער, קבוצות תיירים ואזרחים בבית התפוצות וכן, להמשיך ללימודים מתקדמים ומחקר בתחום.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp