תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת חיפה

תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת חיפה

 

אבות ובנים

 

הבנת המציאות של ישראל ויהודי התפוצות בשנות האלפיים מצריכה מבט לאחור על אלפי שנות עבר וזיכרון. בכל הדורות יהודים הושפעו מחברות שחיו לצדם, ואף השפיעו במידה רבה על שכניהם, אך יחסי גומלין אלה מותנו על ידי המנהג היהודי להיבנות על גבי אבות האומה וכתביהם. אוניברסיטת חיפה מציעה לתלמידי תואר שני בחוג להיסטוריה של עם ישראל להכיר אסכולות שונות ואף מתנגשות בחקר תולדות העם, ולהעמיק בנושאים נבחרים מתוך נקודות מבט רבות וגישה בינתחומית.

 

תכנית הלימודים

 

מטרת התכנית לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל היא לתת למשתתפים כלים ביקורתיים שיסייעו להם לבצע בעצמם מחקר מעמיק בתולדות עמנו. בתוך כך הם מתוודעים לגישות היסטוריוגרפיות ולתיאוריות מרכזיות, מרחיבים את הידע שלהם בקורות היהודים לקהילותיהם בזמנים שונים, ומתעדכנים במצב המחקר כיום. בנוסף, החוג בחיפה מציע כמה מסלולי התמחות מובנים:

 

מסלולים מובנים

 

  • עם ישראל בעת החדשה – ההתמקדות היא על מאתיים השנים האחרונות בקהילות מזרח אירופה ומדינות האסלאם. קיים עיסוק בתופעת האנטישמיות, בתהליכי ההגירה ובציונות, כאשר ניתן לבחור בפרספקטיבה תרבותית, מגדרית, כלכלית-חברתית, מדינית או פילוסופית. המסלול נלמד במתכונת עיונית, ללא תזה.

 

  • יהודי פולין ומזרח אירופה – המסלול מקנה מבט פנורמי רחב על היסטוריית יהודי פולין עד לשנות ה – 60 של המאה העשרים. המשתתפים דנים במחלוקות החוקרים ונחשפים לעושר התרבותי של תפוצה זו. התכנית משלבת הרצאות אורח של מומחים בישראל ובעולם, ימי עיון וסמינרים. היא מתקיימת במתכונת עיונית הכוללת מבחן גמר.

 

  • אזרחות – מגמה המותאמת לתכנית בתי הספר, ומשלבת קורסים בהיסטוריה ובאזרחות. הסטודנטים קונים דעת בנושאים המעסיקים את החברה והמדינה בישראל ובהתפתחויות פוליטיות, אידיאולוגיות, כלכליות וחברתיות בעולם היהודי המודרני. בתנאי מעבר של סדנא דידקטית, התכנית מאפשרת למחזיקים בתעודת הוראה לקבל הרחבת הסמכה. מדובר במסלול עם בחינת גמר, ללא תזה.

 

  • תרבות ישראל – התמחות זו נוצרה מתוך שיתוף פעולה עם החוג לספרות עברית והשוואתית, ומטרתה לחשוף את מערכת היחסים בין תרבות לחברה, לזהות תהליכים וקשרי השפעה בין קהילות ותקופות שונות. אלה נבחנים לאורך העת העתיקה, ימי הביניים והעת החדשה. כאן הסטודנטים יכולים לבחור בין מסלול תזה למסלול עיוני.

 

מתכונת הלימוד

 

התכנית לתואר השני אורכת בין שנתיים לשלוש שנים. במהלך תקופת הלימודים הסטודנטים כותבים רפרטים ועבודות סמינריון, ובמידת הצורך לוקחים קורסי שפה זרה. תלמידי מחקר אמורים לקבל אישור להצעה שלהם עד תחילת השנה השלישית.

 

סגל מרצים

 

הסגל בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת חיפה כולל: מומחית ליהודי פולין וחוקרת שואה, שעסקה גם במערכות היחסים בין פולנים ליהודים; פרופסור שקיבל דוקטורט מאוניברסיטת אוקספורד, המתמחה בהיסטוריה של ארץ ישראל ובתקופות ההלניסטית והרומית; אישה בעלת ניסיון עשיר שעמדה בראש המכון לחקר התפוצות, ומתמקדת במשפחות יהודיות, בלאומיות המודרנית ובהיבטים חברתיים; מרקסיסט ופעיל פוליטי שביצע דוקטורט באוניברסיטה העברית, ומאז הוא כותב על האנטישמיות, הציונות והחברה הישראלית; ומרצים נוספים אחרים.

 

תנאי קבלה

 

לתכניות השונות מתקבלים בוגרי תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל. למסלול תזה נדרש ציון ממוצע של 80 ומעלה בכל אחד מחוגי התואר, ולמסלול העיוני – ממוצע 76 לפחות בכל אחד מן החוגים. בוגרים של תארים אחרים יכולים להתקבל לאחר ביצוע השלמות, בהסתמך על ממוצע 76 או יותר בתואר הראשון. סטודנטים מצטיינים לתואר ראשון מוזמנים להשתתף בנתיב מואץ לתואר שני, עם או בלי תזה.

 

תעודה

 

מסיימי התכנית מקבלים תואר מ.א. מוסמך בהיסטוריה של עם ישראל מטעם אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
חוות דעת של סטודנטים על תואר שני בתולדות עם ישראל - אוניברסיטת חיפה
התקבלו 6 דירוגיםבציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

אוניברסיטת חיפה
16/09/2017

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אונברסיטת חיפה מקום לימודים איכותי, מרצים מבינים עניין עוזרים ונותנים תמיד מענה לשאלות. למדתי בתואר  קרא עוד...

על הקמפוס

קמפוס גדול מרווח מלא מקום לשבת, פינות ישיבה בכול מקום נקי שזה בעיני הכי חשוב, מקום המסביר פנים לכולם קרא עוד...

טיפים

מקום לימודים מומלץ, כדי להרשם, יש עזרה בלימודים עי המרצים, אני הכרתי חברים לכל החיים מהתואר הראשון ו קרא עוד...

אוניברסיטת חיפה
19/06/2017

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אוהב את המרצים בעיקר ואת הסטודנטים והאווירה שבקרוס. לא אוהב את הבירוקרטיה של המזכירות ורטש החוג

על הקמפוס

הקמפוס נמצא קרוב לתחנת הרכבת זה מאוד נוח להגיע (אני מגיע מפ"ת) אין צורך לנסוע להר. אווירה טובה רק ח קרא עוד...

טיפים

לימודים לא פרקטיים לגבי מי שרוצה לעבוד אלא תואר לשם לימודים או תואר או למי שרוצה להתקדם באקדמיה. עדי קרא עוד...


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp