לימודי תואר שני בהוראת מדעי הרוח בגישה רב תחומית בסמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
לימודי תואר שני בהוראת מדעי הרוח בגישה רב תחומית בסמינר הקיבוצים

תואר שני בהוראת מדעי הרוח בגישה רב תחומית במכללת סמינר הקיבוצים
 
אינטגרציה מעשירה
 
לאחרונה אנו עדים למגמה גוברת של אינטגרציה בין תחומי דעת שונים, מתוך התפישה כי שילוב בין תחומים משיקים וקרובים – ולעתים אף בין תחומים משלימים – מעשיר את הלומד ומאפשר מחקר יצירתי יותר המוביל לתובנות חדשות, ולכלים אקדמיים ויישומיים חדשים. הדבר נכון פי כמה וכמה במקצועות החינוך וההוראה, שבהם לרמת היצירתיות ופוריות המחשבה יש השפעה מיידית על פיתוח הסקרנות והלמידה בקרב בני הנוער.  
 
על התכנית בסמינר הקיבוצים
 
המסלול ללימודי תואר שני בהוראת מדעי הרוח בגישה רב תחומית במכללת סמינר הקיבוצים, הוא מסלול שנוצר מתוך התפישה האינטגרטיבית הקיימת כיום בתחומי דעת שונים, וביניהם מצויים גם לימודי מדעי הרוח. התפישה העומדת בבסיס התכנית היא כי קיימת השפעה הדדית המהווה בסיס לצמיחה רעיונית ולהפריה הדדית בין הענפים השונים במדעי הרוח – הפריה שאף מאפשרת הבנה טובה ושלמה יותר של המציאות המורכבת של עולמנו.
 
הלימודים מתמקדים במחקר המשותף הקיים כיום במדעי הרוח, ובהנחלת דרכי החשיבה האינטגרטיביות לסטודנטים במסלול, מתוך מטרה להכשיר מורים למדעי הרוח בעלי תואר שני, שישתמשו במתודות עשירות ומרעננות – כאלו שתאפשרנה יוזמות חינוכיות ודידקטיות חדשות במוסדות החינוך השונים. בין תחומי הדעת הנכללים במסלול זה נמצאים: ההיסטוריה, הספרות, המקרא, הפילוסופיה והלשון. בנוסף, קיים דגש על פיתוח של שיטות הוראה יצירתיות וחדשניות, והתכנית כולה נלמדת הן מהיבטים תיאורטיים והן מהיבטים מחקריים ויישומיים.
 
הנושאים בתכנית להוראת מדעי הרוח
 
התכנים הנלמדים במסגרת תואר שני בהוראת מדעי הרוח מחולקים לארבעה ענפים מרכזיים: לימודים עיוניים כלליים, מתודולוגיות חקר במדעי הרוח, שיעורים רב תחומיים והיבטים בחברה הישראלית. מבין הנושאים הנכללים במסלול כולו: 
 
 • דרכים במחקר הספרותי
 • ספרות מופת
 • סוגיות מפתח במדעי הרוח
 • הוראת מדעי הרוח
 • לשון וסגנון בספרות לנוער
 • שואה במאה ה-21
 • עיצוב הזהות בספרות ובקולנוע
 • התיאוריה של אדלר
 • אקזיסטנציאליזם ופסיכואנליזה
 • ההיסטוריה והמקרא
 • הביוגרפיה בגישה רב-תחומית
 • ישראל בעשור הראשון
 • נשים ונשיות בספרות המקראית
 • עיצוב הזהות הישראלית
 • בניית תכניות לימוד להוראת הספרות
 • ועוד
 
מתכונת הלימודים, קהל היעד ותנאי הקבלה
 
תואר שני בהוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית בסמינר הקיבוצים הוא מסלול הנלמד בהיקף של 44 שעות סמסטריאליות, הנפרשות על פני שנתיים אקדמיות. מתכונת הלימודים היא דו-שבועית. המסלול מיועד למורים העונים לתנאים המפורטים להלן, המעוניינים להתמחות בהוראת מדעי הרוח בגישה הרב-תחומית.
 
ניתן לבחור בין מסלול מחקרי לבין מסלול עיוני. במסגרת המסלול המחקרי יש להגיש עבודת תזה, ובמסגרת המסלול העיוני יש לבנות יחידת הוראה בהתאם לגישות הנלמדות במהלך התואר השני.
 
תנאי הקבלה למסלול זה לתואר שני הם תואר ראשון B.Ed בחינוך בהתמחות בהוראת מקצועות מדעי הרוח לגיל חטיבה ותיכון, או תואר ראשון B.A במדעי הרוח, בממוצע של 80 לפחות. בנוסף, נדרשת תעודת הוראה וכן מעבר ראיון אישי. ידע בלשון עברית הוא תנאי קבלה נוסף. יכולה להישקל מועמדותם של מועמדים לתכנית שאינם מורים, במקרים יוצאי דופן.
 
חלק מהמועמדים נדרשים לקחת חלק בלימודי השלמה, בהיקף של עד 8 נקודות זכות. עליהם לסיים את קורסי ההשלמה בממוצע של 80 לפחות. בנוסף, בחלק מן המקרים תיתכן הכרה בלימודים קודמים.
 
מידע נוסף
 
שכר הלימוד בתכנית זו הוא השכר האוניברסיטאי, הנקבע על ידי משרד החינוך. לשכר הלימוד יש להוסיף דמי רישום חד-פעמיים. בנוסף, חשוב לציין כי ניתן לקבל מלגות מגוונות בבית הספר ללימודי מוסמך בסמינר הקיבוצים. כך למשל, משתתפי תכנית ההתמחות בתרבות ישראל זכאים למלגה מיוחדת.
 
מעבר לכך, מומלץ לשים לב כי 4 ש"ש מתוך הלימודים מוכרות למורים השייכים לתכנית "אופק חדש".
 
אפשרויות לקידום מקצועי
 
התכנית לתואר שני בהוראת מדעי הרוח בגישה הרב-תחומית בסמינר הקיבוצים נועדה לאפשר למורים להעמיק את תחומי הידע שלהם, לשכלל את כלי ההוראה שלהם, וחשוב לא פחות – לפתוח עבורם אפשרויות לקידום מקצועי. כך, בתום הלימודים בתכנית זו יוכלו הבוגרים להשתלב ביוזמה, בריכוז ובהנהגה של פרויקטים קיימים וחדשים בתחום מדעי הרוח במוסדות החינוך, לייעץ בתכנון ובפיתוח של תכניות לימודים וליצור בעצמם חומרי לימוד וטכנולוגיות למידה.
 
למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
חוות דעת של סטודנטים על מוסמך בהוראת מדעי הרוח - סמינר הקיבוצים
התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מכללת סמינר הקיבוצים
01/12/2018

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

המרצים מכירים את הסטודנטים ומעניקים לכל סטודנט יחס אישי מה שגורם לחוויה חיובים בזמן הלימודים.

על הקמפוס

מקום נעים מאוד ללמוד בו, המרחב הלימודי מאוד נקי ומסודר, יש פינות רבות לשבת וללמוד ביחד או לחוד.

טיפים

לבדוק איזה לימודים יש, לעשות רשימה של כל האפשרייות ולהירשם לתואר שמעניין ובמקום שנעים ללמוד בו.


לכל חוות הדעת
Whatsapp Whatsapp