תואר שלישי בביולוגיה ימית באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בביולוגיה ימית באוניברסיטת חיפה

תואר שלישי בביולוגיה ימית באוניברסיטת חיפה - דוקטורט בביולוגיה


סביבה, אדם ומחקר


המחקר הביולוגי של היום הוא מגוון ורב תחומי, הוא נוגע בשלל סוגיות בסביבה הטבעית כגון אוקיינוסים וימים, יחסי גומלין בין יצורים חיים וסביבתם, תהליכים במוח האנושי ועוד שלל סוגיות שמעסיקות חוקרים בארץ ובעולם. בעולם הביולוגיה, עדיין ישנם עוד תהליכים ותחומים רבים שלא נחקרו ורק ממתינים לחוקרים איכותיים שיסייעו לחשוף לעולם תגליות מרעישות ופורצות דרך. ניתן אף לומר כי קיים מחסור בחוקרים בתחום הביולוגיה, וחוסר במדענים שיכולים לנהל מחקרים בעזרתם ניתן לפתח תרופות, מוצרי מזון ומערכות תעשייתיות.


אוניברסיטת חיפה מציעה מספר מסלולים אפשריים לתואר שלישי בביולוגיה, אשר מיועדים למי שרואים את עצמם משתלבים במחקר של עולם מדעי החיים והסביבה. תכניות אלה פותחות בפני תלמידי המחקר שלל אפשרויות להתלבות בקריירה מחקרית באקדמיה וכן מאפשרות להם לפנות לתפקידי ייעוץ והדרכה בתעשייה עתירת הידע ובתעשייה הביוטכנולוגית.


תכנית הלימודים


במסגרת התואר השלישי, תלמידי המחקר יכולים ללמוד באחד משני מסלולים בתחום הביולוגיה הימית:


תואר שלישי בביולוגיה אבולוציונית וסביבתית: מסלול זה מאפשר לבחון לעומק סוגיות אקולוגיות ואבולוציוניות, כאשר החוקרים עוסקים גם בהיבטים מתחומי הביואינפורמטיקה ומשתפים פעולה עם חוגים נוספים בפקולטה למדעי הטבע.


תואר שלישי בביולוגיה ימית: תואר שלישי בביולוגיה ימית מתמקד בהיבטים בביולוגיה, באוקיאנוגרפיה ובאקולוגיה של הסביבה הימית, דרך המעבדות ומרכזי המחקר החוקרים בוחנים סוגיות כגון תהליכי שינוי שחלים בסיבה הימית, ניטור של אוקיינוסים וכן דפוסי מדיניות שנוגעת לשימור של הסביבה והמורשת הימית.


הפקולטה למדעי הטבע של אוניברסיטת חיפה מפעילה מגוון רחב של מעבדות ומרכזי מחקר בהם יכולים תלמידי המחקר להסתייע במהלך עבודת הדוקטורט. בין המרכזים הללו נכללים: מרכז לחקר ההתנהגות והמוח; מעבדה לחקר הגנטיקה של ההזדקנות; מעבדה לנוירוביולוגיה של הלמידה; מעבדה לחקר מחלת סרטן השד; מעבדה לגנטיקה מולקולרית; מעבדה לכימיה של תרכובות

אורגניות; מעבדה לביוכימיה אקולוגית ועוד מגוון רחב של מעבדות.

 

מתכונת הלימוד


היקפן של תכניות הדוקטורט של אוניברסיטת חיפה הוא כארבע שנים. הסטודנטים לוקחים חלק בשני שלבים במהלך המחקר, הראשון הוא שלב באורך של עד שנה אשר מוקדש לניסוח ולכתיבה של הצעת המחקר. לאחר השלמת שלב זה ממשיכים לשלב השני שבו כותבים בפועל את עבודת הדוקטורט. במהלכה של התכנית תלמידי המחקר משתתפים גם בקורסים עיוניים שנבחרים בשיתוף עם המנחה, לפי תחום המחקר. הם גם לוקחים חלק בסמינריון חוגי שבו הם יכולים לפגוש מרצים וחוקרים ממוסדות אקדמיים שונים בארץ ובעולם. ניתן ללמוד במסלול רגיל לתואר שלישי, או במסלול ישיר לתואר שלישי אשר מתאים לתלמידים מצטיינים בוגרי תואר ראשון שיש ברשותם פוטנציאל למחקר ברמת דוקטורט.


סגל הוראה


סגל החוקרים של החוג לביולוגיה ימית באוניברסיטה מונה מגוון של אנשי מחקר, ביניהם אפשר למצוא: פרופסור שחוקר דפוסי פעילות קוגניטיבית ומחית בחולי ובבריאות; חוקר שמשמש ראש מעבדה לחקר הנוירוביולוגיה של הזיכרון האנושי; חוקר בעל תואר דוקטור שמומחה לביולוגיה ניסויית וחישובית; דוקטור לביולוגיה סביבתית, שחוקר ביו היתר תהליכי גידול פרי בצמחים שונים; וחוקרים נוספים.


על מוסד הלימוד


אוניברסיטת חיפה פועלת לקידום ערכי המצוינות במחקר וכך מפעילה שלל מסלולים לתואר שלישי, בהם יכולים תלמידי מחקר מצטיינים להעמיק במגוון תחומי ידע במדעי החיים, במדעי החברה, במדעי הרוח, בתחום הניהול ובענפי דעת נוספים.


בין מגוון המסלולים לתואר שלישי אפשר למצוא תכניות כגון תואר שלישי בגיאוגרפיה ולימודי הסביבה, תואר שלישי במדעים גיאו ימיים, תואר שלישי בלימודי ארץ ישראל, תואר שלישי במשאבי טבע וסביבה, תואר שלישי בבריאות הציבור, תואר שלישי בציוויליזציות ימיות, תואר שלישי בסיעוד, תואר שלישי בארכיאולוגיה ועוד שלל תכנית בהן ניתן להעמיק במחקר.


תנאי קבלה


לתכניות התואר השלישי יכולים להתקבל מועמדים מצטיינים בעלי תואר שני בביולוגיה ימית, תואר שני באוקיאנוגרפיה ביולוגית ומסלולים מדעיים משיקים מסוג M.Sc., במסלול לימוד מחקרי, שממוצע הציונים שלהם לפחות 90. הציון בעבודת התזה נדרש להיות 90 ומעלה. סטודנטים מצטיינים מתחומים אחרים נדרשים ללימודי השלמה לפי החלטת וועדה חוגית לתואר שלישי.


תעודה


תלמידי מחקר שמשלימים את עבודת הדוקטורט בהצלחה זכאים לקבל תואר שלישי PhD דוקטור בפילוסופיה מטעם אוניברסיטת חיפה.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה
Whatsapp Whatsapp